X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie social media 2020 – świat

Po kampania social media z Polski czas na przykłady ze świata. Działania jakich marek wyróżnili eksperci?

Najlepsze kampanie social media 2020 – światźródło: shutterstock.com

reklama


W 2020 roku uwaga całego świata, w tym także marek i marketerów, była skupiona na pandemii oraz różnych problemach społecznych. I choć stwierdzenie to może wydawać się trywialne, dowodem na nie są typy wartych zapamiętania światowych kampanii, które wskazali eksperci.

Ruch #stayhome, walka z problemami nierówności rasowej oraz zdrowie psychiczne to tematy, na których skupiły się działania marek wyróżnionych przez ekspertów agencji Kamikaze, INSIGNIA oraz 180heartbeats + JUNGv MATT. Kampanie staraliśmy się ułożyć chronologicznie.

Tesco UK – Multi Skin Tone Plasters

24 lutego 2020 Tesco UK ogłosiło światu za pomocą social media wprowadzenie do swojej oferty plastrów, które są dostosowane do różnych odcieni skóry. W ten sposób marka wykazała się znajomością potrzeb swoich odbiorców, którzy zamieszkują Wielką Brytanię, lecz pochodzą z najróżniejszych stron świata. W odpowiedzi na to pojawiło się wiele postów osób, które przez wiele lat nie mogły doczekać się takiego rozwiązania. W działaniach promujących nowe produkty wzięli udział brytyjskich komicy.

Na Twitterze pojawiały się wpisy obrazujące to, jak Afroamerykanie korzystają z plastrów i w końcu wyglądają one bardziej naturalnie na ich skórze skóry. W ten sposób marka zjednała sobie przedstawicieli różnych kultur zamieszkujących Wielką Brytanię.

Agata Palmowska, Lead Creative w agencji Kamikaze

Agata Palmowska

 

To tak proste i tak dobre! Mała zmiana koloru plastra, która nadaje tak wielkie znaczenie w zróżnicowanym społeczeństwie brytyjskim. Jest to piękny przykład tego, jak marka rozumie swoich konsumentów i jak potrafi odpowiadać na ich, tylko z pozoru małe, potrzeby.

Procter & Gamble – #DistanceDance

W marcu oczu całego świata skupiły się na pandemii. Początek ogólnoświatowej walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa był dla wszystkich trudny, gdyż nie wiedzieliśmy, jak się zachowywać. Dostosowanie się do nowej codzienności nie było łatwe – szczególnie, że towarzyszył nam lęk i niewiedza, ile to potrwa. Jednym z niezwykle istotnych kroków było i jest trzymanie dystansu społecznego. Procter & Gamble, które nie od dziś podejmuje ważne społecznie tematy, postanowiło za pomocą mediów społecznościowych zainspirować ludzi młodych do pozostania w domu i dbania o bezpieczeństwo. W tym celu wykorzystano TikToka. Twarzą akcji stała się Charli D’Amelio, której wideo z tańcem zdobyło ogromną popularność. Tiktokerka zachęcała odbiorców aplikacji do tworzenia kreatywnych filmików z #DistanceDance i oznaczania jej w tych materiałach. Co więcej, za pierwsze 3 miliony opublikowanych filmów marka zadeklarowała przekazanie darowizny na rzecz fundacji Feeding America i Matthew 25: Ministries, aby pomóc rodzinom w potrzebie.

@charlidamelioStay home & do the #distancedance. Tag me & the hashtag in your video. P&G will donate to Feeding America & Matthew 25 for first 3M videos #PGPartner♬ Big Up’s (feat. Yung Nnelg) – Jordyn, Nic Da Kid

Za kampanię odpowiada agencja Grey.

Zuzanna Motaska, Senior Social Media Specialist, Insignia

Zuzanna Motaska

Dobór tiktokerki był tu kluczowy, choć tak naprawdę bardzo prosty, gdyż Charlie D’Amelio ze swoimi 102,4 mln followerów absolutnie nie ma sobie równych. Warto docenić podejście firmy, która nie tylko wyszła w tej akcji poza działania stricte komercyjne, na rzecz promowania postaw społecznie odpowiedzialnych, ale także wybrała odpowiednie narzędzie, aby promować je wśród młodej grupy celu. Były ku temu oczywiście także powody strategiczne. Nie jest to dotychczasowy core target Procter & Gamble, więc decyzja o umiejscowieniu działań na TikToku i zamknięcie ich w formule tanecznego challenge’u pozwoliła na odmłodzenie odbiorców marki. Dodatkowo warto wspomnieć, że Procter & Gamble przekazał również środki dla fundacji Feeding America za każdy z pierwszych 3 milionów nagranych filmów oznaczonych tym hashtagiem. Obecnie ma on już ponad 16 miliardów wyświetleń i stale rośnie.

Destination BC – #ExploreBCLater

Firma Destination British Columbia, która zajmuje się promocją Kolumbii Brytyjskiej, czyli prowincji Kanady. Dotychczas marka wspierała rozwój turystycznego tego kierunku i zachęcała do jego odwiedzenia. Pomocny był przy tym hashtag #ExploreBC. Nadejście pandemii pokrzyżowało jednak te plany. Zakaz podróżowania i związane z tym trudności skłoniły firmę do modyfikacji hashtagu na #ExploreBCLater i swoich działań w sieci. Destitnation Columbia zachęcało do przestrzegania wszelkich zasad bezpieczeństwa, który jest niezwykle ważny i zapewniało, że im więcej zrobimy dzisiaj, tym szybciej wszyscy będziemy mogli ponownie poznać BC. 

Promowano przestrzeganie wytycznych odpowiednich organów, bezpieczne praktyki podróżowania, wspieranie lokalnych biznesów, ożywienia branży turystycznej. W sieci pojawiło się także mnóstwo pięknych zdjęć i materiałów wideo, które pozwoliły nam się chociaż w taki sposób przenieść w podróż i poznać nowe miejsca. 

źródło: instagram.com/hellobc

źródło: instagram.com/hellobc

źródło: instagram.com/hellobc

źródło: instagram.com/hellobc

Zuzanna Motaska, Senior Social Media Specialist, Insignia

Marka bardzo mądrze zagrała swoim dobrze znanym hashtagiem #ExploreBC, wprowadzając jego covidową alternatywę: #ExploreBCLater, aby stworzyć za pomocą UGC niesamowitą bazę zdjęć z najbardziej urokliwych zakątków ziemi. W czasach, kiedy wszyscy tęsknimy za podróżowaniem, Destination BC dodało nam otuchy, że jeszcze kiedyś odwiedzimy te miejsca, a tymczasem możemy podziwiać je z własnego domu. Ta niewielka akcja to przykład niskokosztowego, a zarazem skutecznego, wykorzystania contentu od użytkowników, gdzie #ExploreBCLater został użyty ponad 13 tysiąca razy.

NETFLIX – The Spoiler Billboard

W jaki sposób wykorzystać czas lockdownu i izolacji? Z pewnością wielu z nas zaprzyjaźniło się wówczas z Netflixem. Paltforma wielokrotnie prezentowała kreatywne kampanie. Tym razem jej twórcy również postanowili – na swój sposób – zmotywować swoich odbiorców do pozostania w domu.

Postanowiono zniechęcić ludzi do wychodzenia, umieszczając w różnych miejscach spotkań billboardy wypełnione spoilerami z produkcji Netflixa. Ostrzegano więc przed spoilerami na dworcach kolejowych i autobusowych – wszystko po to, abyśmy w tym krytycznym wówczas momencie dwa razy zastanowili przed wejściem z domu, czy aby na pewno musimy to zrobić. Bo jeśli wirus nie powstrzyma kogoś z nas przed wyjściem, być może spoilery Netflixa będą skuteczniejsze. Ich choć projekt nie został w pełni zrealizowany, ostrzeżenia na temat owych spoilerów zalały social media i być może były motywatorem dla fanów seriali.

Za kampanię realizowaną w marcu 2020 odpowiadało Miami Ad School.

Agata Palmowska, Lead Creative w agencji Kamikaze

Jedna z bardziej kreatywnych odpowiedzi na ruch „stay at home” i najbardziej efektywny projekt, który nigdy nie został zrealizowany. Pomysł na billboardy ze spoilerami ulubionych seriali Netflix jest dziełem dwóch studentów. Zdjęcia z ich prezentacji obiegły cały świat. Pewnie jeszcze usłyszymy o tych geniuszach!

NETFLIX – Wanna Talk About It?

Ale to nie koniec obecności Netflixa w tym zestawieniu. Rozrywka może mieć wpływ na ludzi prowokować ich do różnych, czasem trudnych rozmów. Mogą one dotyczyć takich obszarów jakie zdrowie i życie. Dlatego od 9 kwietnia do 14 maja, w każdy czwartek, live’y na Instagramie. W ramach serii “Wanna Talk About It” bohaterowie produkcji Netflixa rozmawiali z ekspertami zdrowia psychicznego na temat dbania o siebie w czasie pandemii.

Co więcej, latem, przy współpracy z ekspertami, uruchomiono witrynę wannatalkaboutit.com, na której użytkownicy mogą rozmawiać na różne tematy, m.in. dotyczące przemocy seksualnej i molestowania, zdrowia i higieny psychicznej czy samookaleczenie i samobójstw. Platforma jest uzupełnieniem filmów i seriali, które możemy znaleźć na Netflixie. Dostarcza informacji, materiałów wideo, przewodników do pobrania oraz telefonów zaufania dla organizacji non-profit. Jest ona dostępna w 26 językach, m.in. polskim.

źródło: wannatalkaboutit.com/pl/

Zuzanna Motaska, Senior Social Media Specialist, Insignia

To, że temat zdrowia psychicznego, jest co najmniej niedowartościowany wiemy już od dawna. Ta delikatna strefa naszego życia rzadko bywa tematem kampanii, zwłaszcza marek komercyjnych. Od dawna wiemy też jednak, że Netflix trudnych tematów się nie boi. Wykorzystanie znanych i cenionych wśród młodego pokolenia aktorów oraz pokazanie ich w sytuacji, gdzie sami opowiadają o swoich lękach i obawach w związku z pandemią, miało nieocenione znaczenie. Odbiorcy mogli dzięki temu poczuć, że nie są sami. Nawet znane osoby – gwiazdy międzynarodowego kalibru mierzą się aktualnie z podobnymi wyzwaniami co oni, a szukanie pomocy nie jest niczym, czego należałoby się wstydzić. Wręcz przeciwnie. Wybór formuły programu LIVE umożliwił dodatkowo możliwość aktywnego włączania się do niego uczestników, co moim zdaniem było kluczowe w stworzeniu więzi i przełamaniu przeświadczenia o „niedostępności” poruszanych zagadnień.

Bodyform – #wombstories

W lipcu Bodyform, czyli marka dostarczająca produkty do higieny codziennej i intymnej, podjęła bardzo ważny temat. Często historie na temat kobiecych spraw są niewidoczne, niewypowiedziane, nieznane i wiele bardziej złożone niż może się wydawać. To opowieści o miłości i nienawiści, przyjemności i bólu, ale i miesiączkowaniu, endometriozie, bólu porodowym czy tęsknocie, utratach i próbach poczęcia dziecka. Dlatego Bodyform zachęcało do dzielenia się tymi historiami w social media i oznaczania ich hashtagiem #wombstories.

Na instagramie marki pojawiały się (i wciąż pojawiają) treści na temat różnych zagadnień oraz problemów. Marka zachęca do dzielenia się swoimi doświadczeniami, aby zostały usłyszane.

źródło: instagram.com/bodyformuk

źródło: instagram.com/bodyformuk

źródło: instagram.com/bodyformuk

Za kampanię odpowiada AMV BBDO.

Michał Kaliściak, Head Of Content & Moderation, 180heartbeats + JUNGv MATT

Michał Kaliściak

Niezwykle poruszający film, który jest zwieńczeniem socialowej akcji #wombstories to follow-up do (równie genialnej) kampanii z 2018 roku – “Viva La Vulva” marki Libresse. Bodyform śle mocny przekaz w swojej genialnej egzekucji pokazując prawdziwe historie kobiet zebrane pod powyższym hashtagiem. Nie ma co się oszukiwać, mimo powszechnie dostępnych informacji, okres i ciąża w reklamie to dalej tematy tabu. Choć coraz bardziej zauważalny jest trend otwartości na różnorodność, większość firm dalej decyduje się na pokazywanie sytuacji związanych z ich produktami w miłym, bezpiecznym świetle. Womb stories to odważne dzieło, bo ciężko powiedzieć tu o klasycznym odczuciu oglądania reklamy, a przy okazji zdecydowanie jedna z najlepszych kampanii w tego roku.

Ocean Spray – przypadkowa kampania na TikToku

W zestawieniu światowych kampanii nie mogło zabraknąć viralowego wideo, które podbiło internet. 25 września na profilu @420doggface208 na TikToku, który należy do Nathana Apodaca, pojawił się materiał wideo na którym – podczas jazdy na deskorolce – popija on żurawinowo-malinowy sok Ocean Spray. Co więcej, synchronizuje swoje wargi z utworem „Dreams” Fleetwood Mac z 1977 roku.

@420doggface208Morning vibe ##420souljahz ##ec ##feelinggood ##h2o ##cloud9 ##happyhippie ##worldpeace ##king ##peaceup ##merch ##tacos ##waterislife ##high ##morning ##710 ##cloud9♬ Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

Materiał z TikToka stał się na tyle popularny, że zainteresował się nim 73-letni członek zespołu Fleetwood Mac. Stworzył on własny filmik, na którym oczywiście popija napój Ocean Spray. Czy marka mogła wyobrazić sobie lepszą promocję niż taki viral?

@mickfleetwood@420doggface208 had it right. Dreams and Cranberry just hits different. #Dreams #CranberryDreams #FleetwoodMac♬ Dreams (2004 Remaster) – Fleetwood Mac

Firma doceniła tą niespodziewaną kampanię i wzrost zainteresowania napojem. W podziękowaniu podarowała Natahanowi pickup z zapasem Ocean Spray. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez @Doggface208 (@doggface208)

źródło: npr.org

Michał Kaliściak, Head Of Content & Moderation, 180heartbeats + JUNGv MATT

Większość aktywnych Internautów może kojarzyć już viralowy film, który umieścił na TikToku użytkownik @420doggface208. Krótka historia – pracownik magazynu z ziemniakami jechał autostradą, kiedy zepsuła mu się ciężarówka. Postanowił więc pojechać na tym co miał – deskorolce. Traf chciał, że nieznany wcześniej nikomu mężczyzna wrzucił również film ze swojej przejażdżki popijając sok Ocean Spray i śpiewając utwór Fleetwood Mac. Filmik narobił takiego zamieszania, że do TikToka dołączył sam perkusista Fleetwood Mac, nagrywając swoją wersję. Ocean Spray również postanowiło wyrazić swoje uznanie i obdarowało TikTokera nowiutką ciężarówką z bagażnikiem załadowanym ich sokiem! Chapeau bas dla producenta soku za trzymanie rękę na pulsie, które na pewno opłaciło się wizerunkowo i napędziło karierę “doggface’a”!

Jak widać po przytoczonych działaniach, marki podejmują także te trudne tematy i starają się odpowiadać na potrzeby odbiorców. Mamy nadzieję, że czujecie się zainspirowani i te światowe kampanie przypadły i Wam do gustu.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail