X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie społeczne 2020 roku

Starbucks, IKEA, Rak'n'Roll - jakie kampanie poruszające ważne problemy społeczne szczególnie zapamiętali eksperci?

Najlepsze kampanie społeczne 2020 rokuźródło: shutterstock.com

reklama


Nasza podróż pomiędzy kampaniami, z widokiem na rok 2020, wciąż trwa. Tym razem z pomocą ekspertów przyjrzeliśmy się kampaniom społecznym.

Przypomnijmy, że celem kampanii społecznych jest dążenie do rozwiązania problemów, z jakimi jako ludzie mamy do czynienia, szerzenia świadomości na temat pewnych zjawisk i wpłynięcie na zachowania czy postawy odbiorców. Pandemiczne okoliczności motywowały nas do wielu działań i aktywności społecznych. Bardziej widoczne stały się też kwestie nierówności i wykluczeń, co widać w zestawieniu i co do których trudno pozostać obojętnym.

Jakie działania marek i organizacji wyróżnili eksperci z agencji 180heartbeats + JUNGv MATT, Dziadek Do Orzechów, INSIGNIA, Kamikaze oraz More Bananas? (Kampanie prezentujemy w kolejności chronologicznej)

Starbucks – #WhatsYourName

W styczniu 2020 roku Starbucks, znanej m.in. z podpisywania kubków kawy imieniem zamawiającego, zaprezentował kampanię, która wspiera różnorodność i ludzi – niezależnie od tego, kim są. Sieć kawiarni kieruje się wartościami i chce, by ludzie mogli się w niej spotykać, czuć się mile widzianymi i doświadczać głębokiego poczucia więzi. Kampania #WhatsYourName pokazuje znaczenie tożsamości i akceptacji. Na przykład bohaterem 60-sekundowego wideo jest „James”, który przechodzi transformację i nie identyfikuje się ze swoim imieniem „Jemma”. Przez cały czas jest przez inny nazywany „Jemma” podczas codziennych wydarzeń i po raz pierwszy próbuje użyć wybranego imienia w kawiarnii Starbucks.

Co ważne, przy przygotowaniu współpracowano ściśle z osobami transpłciowymi, aby narracja i proces produkcji były autentyczne. W materiale wystąpili prawdziwi ludzie, a nie aktorzy, aby naprawdę ożywić ich historie. W tym celu udostępniono także platformę, która pozwala osobom transseksualnym na podzielenie się swoimi przeżyciami i emocjami. Starucks nawiązał także współpracę z organizacją charytatywną Mermaids, która oferuje wsparcie młodej społeczności transpłciowej i jej rodzinom. Na rzecz tej inicjatywy przekazywano także 50 pensów z każdego „Mermaid cookie”.

Kampania powstała we współpracy z agencją Iris.

Bartłomiej Brzoskowski, Strategy Director, KAMIKAZE

Bartłomiej Brzoskowski

Kampania stworzona przez Starbucks i Mermaids Gender UK to jedne z tych działań, które z jednej strony polaryzują odbiorców, a z drugiej ich uświadamiają. Marka skupiła się na jednej z ważniejszych czynności związanej z zamawianiem kawy w sieciówce – podawaniu swojego imienia – i zmieniła ją w bardzo mocny komunikat. Osoby trans mają 2 imiona – jedno oficjalne zaś drugie – prawdziwe. Kluczowy okazał się tu insight – prosty i bardzo trafny, emocjonalna komunikacja z ambasadorami, który byli w stanie powiedzieć, jak naprawdę mają na imię oraz proste mechaniki. Kampania miała swój własny hashtag, była komunikowana i wspierana bardzo szeroko – we wszystkich mediach społecznościowych oraz w telewizji. Wreszcie, siła marki nie przytłacza siły przesłania, jakie ze sobą niesie kampania. Pokazuje również, jak temat z którego bardzo łatwo zbudować cały program niejednego polityka, może okazać się inkluzywny jeśli tylko podchodzi się do niego po ludzku.

OLX – Zdarzyło się najlepszym

Działania OLX być może nie są stricte kampanią społeczną, lecz mają charakter edukacyjny i dotyczy ważnego problemu związanego z korzystaniem z internetu. Z rozmaitych stron korzystają bowiem różne grupy wiekowe, nie zawsze mające świadomość i wiedzę na temat zagrożeń czy oszustw w sieci. Niestety, mimo różnych możliwości weryfikacji tego, kto jest po drugiej ekranu, wciąż wiele słyszy się o nieprzyjemnych sytuacjach. Dlatego 11 lutego, przy okazji dnia Bezpiecznego Internetu, wystartowała kampania edukacyjna OLX “Zdarzyło się najlepszym”. Zaprezentowano serię krótkich spotów edukacyjnych, które demaskowały najczęstsze oszustwa w internecie, m.in. kradzież danych czy wyłudzanie pieniędzy za nieistniejący przedmiot. Z udziałem Janusza Chabiora oraz Jana Frycza przedstawiono różne sytuacje i dodano do nich nutę humoru. W tej przystępnej formie próbowano dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i przestrzec ludzi przed niemiłymi konsekwencjami nierozważnych działań w sieci.

Za kampanię odpowiada 180heartbeats + Jung v Matt. Spoty stworzył dom produkcyjny F25.

Monika Arciszewska, Social Media Manager, INSIGNIA

Monika Arciszewska

Serwis ogłoszeniowy OLX już po raz kolejny zaskoczył świetną kampanią edukacyjną w postaci serii spotów z udziałem Janusza Chabiora i Jana Frycza. Bardzo prosta forma video, świetny poziom poczucia humoru, idealnie dopasowani aktorzy. To wszystko sprawia, że odbiorca z chęcią ogląda reklamy, a co więcej, ma ochotę sięgnąć po kolejny odcinek serii! Spoty zostały zbudowane na pięciu historiach, które realizują dotarcie do różnych grup odbiorców. Zabawna, dobrze przemyślana i skuteczna kampania.

#hot16challenge 2.0

W kwietniu ruszyła chyba najbardziej popularna w 2020 roku akcja społeczna – druga edycja #hot16challenge. Wyzwanie pomiędzy artystami polegało na nominowaniu twórców do nagrania 16 wersów w ciągu 72 godzin. Po ukończeniu nagrania, artysta zapraszał cztery kolejne osoby do wykonania zadania. Akcja z 2020 miała charakter charytatywny – na Siepomaga.pl stworzono zbiórkę “Beef z koronawirusem #hot16challenge”. Do muzycznego wyzwania dołączyli m.in. duet Taconafide, Dawid Podsiadło, Szpaku, Young Igi, MATA, TEDE, CLEO, Natalia Szroeder, Julia Wieniawa, Sanah, a także youtuberzy FRIZ, WERSOW, a nawet prezydent Andrzej Duda.

Jak możemy sprawdzić na dedykowanej akcji stronie, do wyzwania nominowano 4 183 artystów, wygenerowano ponad 502,8 mln wyświetleń na YouTube i przekazano na służbę zdrowia 3 681 884 złotych. 

Tomasz Bujok, creative director, 180heartbeats + JUNGv MATT

Tomasz Bujok

Kto powiedział, że rozrywka nie może pomagać? W sumie stronę zrzutki udostępniono ponad 30 tysięcy razy i zebrano prawie 4 mln złotych. Brawo! Mimo względnie wysokiego progu wejścia, #hot16Challenge2 to bez wątpienia jedna z najgłośniejszych i najskuteczniejszych kampanii 2020 w polskich mediach społecznościowych. Plejada gwiazd prześcigała się w prezentacji spektrum swoich talentów i wymyślaniu coraz kreatywniejszych nagrań, a my mieliśmy co oglądać w przerwach między callami na home office. Wiele klipów przypomniało nam o istnieniu zapomnianych gwiazd i pozwoliło poznać naszych ulubieńców z bardziej osobistej strony. Z niecierpliwością czekaliśmy na kolejne wystąpienia. Wiele nagrań zyskało też status memów i na stałe przeszło do języka komunikacji. Proszę przekazać serdeczne pozdrowienia dla ostrego cienia mgły.

Monika Arciszewska, Social Media Manager, INSIGNIA

#hot16challenge2 to największa viralowa akcja społeczna tego roku, która przyniosła zaskakujące efekty! Klipy z hashtagiem #hot16challenge2 były niczym kula śnieżna, która w social mediach rozrastała się w błyskawicznym tempie, angażując w akcję nie tylko gwiazdy ze świata muzyki, mediów, polityki, ale także marki, takie jak Cheetos, Lech Premium, Berlinki, M&M’s, X-kom i wiele innych, które w kreatywny sposób odpowiadały na wyzwanie w słusznym celu. Z marketingowe punktu widzenia to właśnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę i gromkie brawa – za inwencje i pomysłowość. Kampania z charytatywnym akcentem i światowym zasięgiem uzyskała blisko 500 mln wyświetleń na YouTube!

IKEA – Be Someone’s Home

17 maja 2020 roku, przy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, IKEA zaprezentowała kampanię “Be Someone’s Home”. Marka chciała pokazać, że dzisiaj i każdego dnia, każdy z nas może czuć się swobodnie i “jak w domu”. Lockdown sprawił, że wielu z nas dostrzegło, jak ważny dom jako miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie i możemy czuć się kochani. Niestety, społeczności LGBT + w różnych miejscach często grozi dyskryminacja i stygmatyzacja. IKEA zaś chce, by ta czuła się zrozumiana, bezpieczna i akceptowana przez innych. 

Kampanię zrealizowała agencja We Are Social Milan. Została przeprowadzona na 25 z 30 rynków.

Agnieszka Gałczyńska, Content Manager, More Bananas

Agnieszka Gałszyńska

W 2020 roku IKEA zrealizowała kampanię”Be Someone’s Home”. Jej premiera odbyła się 17 maja – w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Marka przekonuje w spocie, że człowiek każdej orientacji ma prawo czuć się bezpiecznie, i być sobą. Niestety, dziś dla wielu osób jest to nieosiągalne – nawet we własnym domu. Kampania pokazuje, że to od nas zależy czy osoby o odmiennej orientacji będą czuły się dobrze zarówno w swoim domu, jak i poza nim. Zachęca również do stawania w obronie praw osób LGBTQ+.

#BlackoutTuesday

2 czerwca 2020 roku na profilach w mediach społecznościowych pojawiła się ogromna liczba czarnych postów będących wyrazem sprzeciwu wobec rasizmowi i przemocy w stosunku do osób czarnoskórych. W konsekwencji poruszenia śmiercią Georga Floyda, influencerzy, artyści i muzycy z całego świata, ale i przeciętni użytkownicy, publikowali na Instagramie i innych kanałach czarne grafiki opatrzone hashtagami. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na te istotne problemy i wesprzeć społeczność osób czarnoskórych.

Działania, jakie podjęto 2 czerwca, były niejako częścią akcji #TheShowMustBePaused zainicjowanej przez Jamilę Thomas i Briannę Agyemang z Atlantic Records. Kobiety chciały, aby w ten czerwcowy wtorek zrezygnować z premier/działań promocyjnych i na chwilę pochylić nad problemem rasizmu i nierówności.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Madonna (@madonna)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Justin Bieber (@justinbieber)

Tomasz Bujok, creative director, 180heartbeats + JUNGv MATT

Drugiego czerwca social media na całym świecie pogrążyły się w ciemności. Instagram został zalany morzem postów z czarnym kwadratem, który symbolizował solidarność z czarnoskórymi mieszkańcami Ameryki i był wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji rasowej. Akcję zainicjowało amerykańskie środowisko artystyczne, a dzięki gigantycznym zasięgom muzyków, którzy włączyli się do protestu, inicjatywa szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Jej siła leżała w prostocie – zamiast publikować nasz codzienny, często bardzo dopieszczony wieloma filtrami kontent, muzycy zachęcili nas do opublikowania jednego konkretnego koloru. Nawet jeśli wiele osób zrobiło to wyłącznie pod presją trendu, nadal miliony mogły choć na chwilę mieć refleksję nie tylko na temat wydarzeń w Ameryce, ale też szerzej pojętej dyskryminacji rasowej na całym świecie. Do dnia dzisiejszego w serwisie Instagram opublikowano ponad 21 milionów postów z #BlackoutTuesday. Takich zasięgów nie da się przeoczyć.

Creature Discomforts: Life in Lockdown

W lipcu pojawił się materiał od Born Free Foundation, w którym wykorzystano doświadczenia ludzi związane z lockdownem, aby podkreślić, jak wygląda życie dzikich zwierząt zmuszonych do życia pod kluczem. Fundacja, która zajmuje się ratowaniem dzikich zwierząt przez zamknięciem, zdecydowała się w ten kreatywny sposób zwrócić uwagę na to, jak wiele z nich cierpi z powodu zamknięcia w ogrodach zoologicznych, cyrkach i delfinariach. Są one uwięzione tysiące mil od swoich naturalnych domów i warunków, pozbawione życia na wolności. My, z powodu pandemii, zostaliśmy zamknięci na jakieś czas i jest nam trudno. Zwierzęta często zostają zamknięte na całe swoje życie.

Marta Andrukiewicz, Account Manager, Dziadek do Orzechów

Marta Andrukiewicz

Dwa wnioski wypływają z tej kampanii: punkt patrzenia zależy od punktu siedzenia oraz… jak się okazuje zwierzęta nie tylko w wigilię potrafią przemówić ludzkim głosem. 2020 rok był wyjątkowo trudny dla wszystkich z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Szczególnym wyzwaniem stał się przede wszystkim lockdown. Fundacja Born Free postanowiła jednak zmienić nasz punkt patrzenia i mówić nie o tym, jak nam jest tymczasowo źle, ale jak źle jest tym, dla których lockdown jest codziennością – więzionym zwierzętom. Pomysł był prosty, a zarazem genialny. Wystarczyło podłożyć wypowiedzi Brytyjczyków nt. zamknięcia w domach pod animowane postacie zwierząt. Tak powstała ciekawa produkcja “Creature Discomforts: Life in Lockdown”, w której m.in. słoń zamknięty w cyrku przemawia głosem smutnej Brytyjki w starszym wieku i mówi o depresji i samotności. Dla porównania przywołam tu również przykład z naszego rodzimego podwórka, czyli kampanię Stowarzyszenia Otwarte Klatki pokazujące na nośnikach OOH zamknięte zwierzęta hodowlane, które w przeciwieństwie do ludzi nie mają nadziei na koniec lockdownu.

ONMOVE – Pomyśl zanim powiesz

We wrześniu, na fali obserwacji tego, co dzieje się w social media i życiu codziennym, wystartował projekt “Pomyśl zanim powiesz”. Ta ciałopozytywna kampania ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwu na to, aby wypowiedzi były bardziej przemyślane i spełniały określony cel. Cel, który mówca sobie założy i świadomie chce przekazać, bo niestety, większość z nas nie zastanawia się nad tym, co chce przekazać, a nieumyślne słowa mogą zranić. Komentujemy i krytykujemy różne rzeczy, ale nie zawsze mamy zdajemy sobie sprawę, jak może to zaboleć drugą osobę i odbić się na jej zdrowiu oraz samoocenie.

Bohaterkami projektu ONMOVE są kobiety, które mówią o tolerancji, akceptacji, sile, szacunku, harmonii, wyrozumiałości i empatii.

Agnieszka Gałczyńska, Content Manager, More Bananas

Kampania „Pomyśl zanim powiesz” zwraca uwagę na hejt wobec osób z nadwagą. Spot podkreśla fakt, że na samoakceptację wpływa również to, co ludzie słyszą o sobie od innych osób. A na tolerancję, szacunek i akceptację powinni zasługiwać wszyscy, bez względu na swój wygląd. Dlatego akceptuj, bądź wyrozumiały i zawsze pomyśl zanim powiesz. W kampanii wzięły udział modelki plus size z agencji Onmove: Aleksandra Wilk, Julia Chachulska, Sandra Kpodonou, Sara Alexandre, Joanna Cesarz, Kasia Bochenkiewicz, Magdalena Grzeszcz oraz Sara Czarna. Pomysłodawczynią akcji jest Sara Czarna – założycielka agencji. Za wideo i sesję zdjęciową odpowiadał Bartłomiej Suchoń.

Unforgettable Lights

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. I z tej okazji zaprezentowano kampanię Unforgettable Lights, która w interesujący sposób łączy problem wykrywania raka piersi i samobadania z… architekturą. Movistar Arena, czyli hala widowiskowa w stolicy Chile, włączyła światła swojej kopuły, która przypomina pierś. Zrobiono to, aby praktycznie i skutecznie pokazać kobietom ruchy samobadania, które pozwoli wykryć chorobę we wczesnym stadium. W materiale zawarto wskazówki do jego wykonania, informacje o chorobie oraz zachęcono do samobadania raz w miesiącu. 

Unforgettable Lights – Movistar from jhotz on Vimeo.

Za kampanię odpowiada VMLY&R.

Marta Andrukiewicz, Account Manager, Dziadek do Orzechów

Otoczenie, a dokładniej różnego rodzaju z większym lub mniejszym sukcesem udane „cuda” architektoniczne często wywołują u nas… dość dwuznaczne skojarzenia i stają się obiektem żartów oraz oczywiście mniej lub bardziej chlubną wizytówką miasta. Jednakże mogą być one również wspaniałą inspiracją. „Unforgettable Lights” to przykład, gdy potężnych rozmiarów „cycek” w połączeniu z technologią stał się punktem wyjścia do stworzenia kampanii społecznej, nie przypadkiem mającej miejsce w październiku, czyli w miesiącu świadomości raka piersi. Dokładniej, mowa tu o hali widowiskowo-sportowej Movistar Arena w Santiago, która ze względu na kształt przypominający „pierś” za pomocą odpowiedniego oświetlenia (sekwencji zapalanych i wygaszanych świateł) wyświetlała instruktaż samobadania piersi. Sama nazwa kampanii również zasługuje na uwagę. Jeżeli obiekt może mieć charakterystyczny, a przez to niezapomniany kształt, to czy ta iluminacja „niezapomnianych świateł” może sprawić, że nie zapomnimy także o tym, aby samej zadbać o profilaktykę raka piersi?

Gamer Therapy

W okolicach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzimy 10 października, świat ujrzała kampania Gamer Therapy. Wiele osób korzysta z gier w celu złagodzenia stresu lub traktując je wręcz jako terapię. Często to jednak ucieczka od problemów lub uzależnienie. Dlatego zaproponowano nowe podejście do terapii i zaproszono licencjonowanych terapeutów do przeprowadzenia sesji terapeutycznych… w trakcie grania! Każdy zainteresowany gracz mógł (i wciąż może) zarejestrować się za pomocą strony www skorzystać z jednogodzinnej, darmowej sesji lub też wesprzeć organizacje związane z opieką psychiatryczną.

Tomasz Bujok, creative director, 180heartbeats + JUNGv MATT

Liczba gamerów na całym świecie zbliża się do 3 miliardów. W czasach, kiedy większość czasu niejako z obowiązku i tak musimy spędzać w domach, liczba ta rośnie w galopującym tempie. Rosną też problemy, z którymi musimy się zmagać – stres związany z niepewną przyszłością, brak bezpośredniego kontaktu z równieśnikami, czy w końcu ograniczona przestrzeń życiowa. Złe myśli dotykają aż 62% Polaków w wieku 18-24. Wielu z nich, aby się odstresować, ucieka do gier. Zjawisko to zauważyła także w swoim kraju agencja The Community z Nowego Jorku, która z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zaprosiła licencjonowanych terapeutów do świata gamingu, gdzie każdy gracz mógł szczerze porozmawiać o swoich problemach ze specjalistą. Gamer Therapy nie jest najlepszą kampanią społeczną tego roku, ale warto ją wyróżnić, ponieważ jest nie tylko bardzo dobrym przykładem błyskotliwej strategii i dotarcia do targetu przez mało oczywiste kanały, ale też narzędziem, które może komuś ocalić życie. Bynajmniej nie to w grze.

Fundacja Rak Rak’n’Roll – To nie ja

W październiku ruszyła akcja fundacji Rak’n’Roll “To nie ja”.Włosy są ważnym atrybutem kobiecego wyglądu, a ich utrata to przykry, czasami wręcz traumatyczny moment. Dlatego fundacja od 2011 roku przekazuje peruki kobietom w trakcie leczenia onkologicznego. Wszystko po to, aby pomóc im poczuć się sobą i dać siłę do walki z chorobą. W ramach akcji przeprowadzonej jesienią 2020 roku zbierano środki na peruki dla dziewczyn, które przechodzą przez raka.

Co więcej, aby przybliżyć doświadczenia, z jakimi muszą się borykać i okazać kobiecą solidarność, w projekcie udział wzięły aktorki: Urszula Dębska, Katarzyna Herman, Magdalena Lamparska, Agnieszka Sienkiewicz-Gauer oraz blogerka Anna Skura. Uczestniczyły one w eksperymencie – podczas charakteryzacji nie mogły spojrzeć w lustro. Chwilę później mogły zaś poczuć to, co kobiety w trakcie chemioterapii, widzące siebie bez włosów.

Agnieszka Gałczyńska, Content Manager, More Bananas

Moim faworytem w kategorii najlepsza kampania społeczna 2020 roku jest spot „To nie ja” Fundacji Rak’n’Roll. Urszula Dębska, Katarzyna Herman, Magdalena Lamparska, Anna Skura i Agnieszka Sienkiewicz-Gauer zdecydowały się na dość nietypową charakteryzację – bez włosów. Jak się okazuje, kobietom chorym na nowotwór niejednokrotnie łatwiej jest się pogodzić z utratą piersi w wyniku mastektomii, niż z utratą włosów. Kampania „To nie ja” zachęca do wpłaty datków na rzecz peruk dla kobiet, które chorują na raka. Za charakteryzację odpowiedzialni byli Weronika Wróblewska (charakteryzacja), Joanna Łukijańczuk, Katarzyna Brzezińska (make-up, włosy) i Marcin Kuberna (stylizacja). Spot został opublikowany na Facebooku, YouTubie i Instagramie fundacji.

Monika Arciszewska, Social Media Manager, INSIGNIA

Wśród wielu świetnych akcji fundacji Rak’n’Roll, jakie miały miejsce w tym roku, według mnie właśnie ta zasługuję na wyróżnienie. Materiał video w formie eksperymentu, który został stworzony we współpracy z aktorkami i blogerkami jest niezwykle poruszający. Emocje, jakie wywołał w uczestniczkach, są tak silne, że osoba po drugiej stronie monitora jest w stanie je poczuć i choć trochę zrozumieć, z jakim bólem i traumą mierzą się chore kobiety. Przy publikacjach na kanałach Social Media Influencerek oraz fundacji możemy przeczytać wiele wyznań i historii kobiet, które doświadczyły takiej sytuacji w swoim życiu, a także ogrom wsparcia i chęć pomocy, która w tej kampanii była najważniejszym celem.

KFC – Movember

Listopad, a raczej wąsopad, to z kolei miesiąc, w którym zachęca się mężczyzn do zapuszczenia wąsów. Ma to na celu okazanie solidarności i podniesienie świadomości społecznej na temat różnych dolegliwości dotykających mężczyzn oraz chorób takich jak rak prostaty. Co roku akcja ta odbija się szerokim echem w social media. W 2020 roku, w nieco przewrotny sposób, zaangażowało się do niej KFC. Twarz marki, czyli Colonel Sanders, pojawia się na kubełkach i opakowaniach fastfoodów. 1 listopada jednak, symbolicznie, mogliśmy zobaczyć jego wizerunek na logotypie, produktach, logotypach i grafikach w social media bez wąsów oraz brody.

Pomysłodawcą akcji jest agencja Sid Lee Paris.

Marta Andrukiewicz, Account Manager, Dziadek do Orzechów

Movember. Jest to coroczna, globalna i coraz bardziej popularna akcja zachęcająca mężczyzn do dbania o swoje zdrowie.  Szczególnie ma na celu zwrócenie uwagi na problem raka jąder i prostaty. Jest pewnego rodzaju odpowiednikiem „kobiecego października” dedykowanego świadomości raka piersi. „Wąsopad” – jak już sama nazwa delikatnie wskazuje, zachęca mężczyzn, aby w ramach akcji zapuścić wąsy. Co prawda mówiąc o „Movember” należy raczej używać określenia „akcja społeczna” niż „kampania”, ale… warto zwrócić uwagę jakie ciekawe kompilacje potrafi tworzyć. Przykładem jest KFC, której twarz, Colonel Sanders, stał się bohaterem zaangażowanym w akcję. Tym samym na jeden dzień pozbył się swojego (tu trzeba przyznać, że charakterystycznego) zarostu, aby móc zapuścić go na nowo. Swoją drogą warto też przyznać, że przy okazji ogolonemu Sandersowi… ubyło dobre kilka, albo nawet kilkanaście lat ;) Jednak czymże dla firmy jest Real Time Marketing lub młodszy wygląd dla mężczyzny, gdy tak naprawdę chodzi o zdrowie i życie. Tym samym, podsumowując zaangażowanie marki: „Hi five Mr. Sanders!”

Oby skutek tych kampanii był widoczny, a świadomość różnych problemów społecznych, akceptacja i zrozumienie były większe!

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail