X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Młodzi ludzie są coraz bardziej narażeni na mowę nienawiści w internecie

Najnowsze badanie pokazuje, że młodzi ludzie w internecie coraz częściej spotykają się z mową nienawiści. Niestety w dużym stopniu przyczyniła się do tego również pandemia.

Młodzi ludzie są coraz bardziej narażeni na mowę nienawiści w internecieźródło: shutterstock.com

reklama


Z mową nienawiści w internecie społeczeństwo stara się walczyć już kilkanaście lat. Niestety bezskutecznie. W dodatku, co pokazuje najnowszy raport w tej sprawie, pandemia tylko pogorszyła sytuację.

Młodzi ludzie & social media

Pandemia sprawiła, że wielu młodych ludzi zostało pozbawionych z dnia na dzień spotkań z rówieśnikami. W związku z tym, cała ich komunikacja została przeniesiona do świata online. Jak pokazują badania wykonane przez Common Sense Media,  niemalże wszyscy, bo aż 95% młodych ludzi, korzysta z mediów społecznościowych. W tym aż 25% osób w wieku 14-22 lata, przyznaje się do tego, że gdyby nie musieli, wcale nie wyłączaliby social media. I ten wynik wzrósł w odniesieniu do roku 2018 o 8 punktów procentowych. Co ważne, w wyniku pandemii to właśnie tam młodzi ludzie szukali informacji, jak również źródła radości z życia codziennego. Aż 43% badanych wskazuje korzystanie z mediów społecznościowych, jako sposób na poprawę samopoczucia. Co daje ponownie znaczny wzrost względem lat poprzednich (27%). Cieszyć powinna nas również inna, bardzo istotna kwestia. Dzięki możliwości spotkań online, młodzi ludzie chętniej podejmują decyzję o konsultacjach psychologicznych lub psychiatrycznych. Na taki krok, według badań, zdecydowała się już prawie połowa pytanych.

Powody wykluczenia

Jak pokazują badania, mowa nienawiści ma różne oblicza. Najczęściej są one również powiązane z tematami ściśle łączącymi się z wykluczeniem. Zalicza się do nich zatem rasizm, homofobię i seksizm.

statystyki

źródło: commonsensemedia.org

Same dane są bardzo niepokojące, co widać na powyższym obrazku. W porównaniu z rokiem 2018, w 2020 liczba komentarzy rasistowskich wzrosła prawie dwukrotnie. Co ciekawe, to właśnie osoby czarnoskóre najczęściej dostrzegają ten rodzaj komentarzy, w porównaniu, np. z osobami białymi. Doskonałym potwierdzeniem wykluczenia osób czarnoskórych, jest również nasz ostatni artykuł, pt.: Badania wykazują, że pochodzenie influencera może wpływać na jego zarobki.

Kolejnym problemem, przez który młodzi ludzie mogą czuć się wykluczeni jest homofobia, z którą spotykają się osoby LGBTQ+. Ze złośliwymi komentarzami w tym przypadku, walczy aż 44%, w odróżnieniu do osób, które są heteroseksualne (18%). Również kobiety zmagają się z większą nienawiścią, np. w komentarzach do zdjęć.

Co wynika z badań?

Z badań możemy wyciągnąć zarówno pozytywne, jak i negatywne wnioski. Do tych pierwszych, z całą pewnością możemy zaliczyć zwiększoną wiedzę na temat zdrowia psychicznego. Młodzi ludzie coraz częściej bowiem potrafią i chcą prosić o pomoc specjalistów. Niestety, bardzo często ta pomoc jest potrzebna właśnie przez to, co dzieje się w sieci. I to jest właśnie ta negatywna strona, którą przedstawiają badania. Zapewne można by również te wyniki odnieść do starszych osób, również pozostających w sferze offline. Wciąż bowiem panuje ogromny problem z wykluczeniem, dyskryminacją i brakiem szacunku do osób, które cały czas muszą walczyć o swoje prawa. Nawet pomimo rosnącej świadomości, mowa nienawiści w kierunku tych osób rośnie.

Dlatego na sam koniec, prosimy Was jeszcze o to, aby reagować na sytuacje, gdzie ewidentnie jedna ze stron zostaje wykluczona. Bo nawet mimo tego, że coraz więcej osób potrafi już prosić o pomoc, wciąż znajdą się tacy, dla których taki rodzaj pomocy może przyjść zbyt późno…

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail