X

Zapisz siÄ™ na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Fałszywe konta na LinkedIn? Oto kilka wskazówek ułatwiających ich rozpoznanie

Jeżeli jakieś konto na LinkedIn wzbudza Twoje podejrzenia, koniecznie sprawdź przedstawione przez nas w artykule podpunkty. Może się bowiem okazać, że jest ono fałszywe.

Fałszywe konta na LinkedIn? Oto kilka wskazówek ułatwiających ich rozpoznanieźródło: shutterstock.com

reklama


Dostajesz prośbę o dołączenie do grona znajomych, a chwilę potem propozycję pracy w wiadomości prywatnej. W niej zaś, został ukryty link. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o propozycji, zgodnie ze wskazówką nowego znajomego z sieci kontaktów, powinieneś w niego kliknąć. Jednak rozum podpowiada Ci coś zupełnie innego!

I dobrze! LinkedIn dołączył do miejsc, gdzie coraz częściej mają miejsce takie sytuacje jak wyłudzanie danych, pieniędzy czy niebezpieczne przekierowanie, po kliknięciu w podejrzany link.

Po co powstają fałszywe konta?

Na początku warto rozwinąć kwestie podjęte we wstępie. Powinniśmy sprawdzać czy dane konto na LinkedIn jest fałszywe, gdyż często moment nieuwagi może wiązać się ze stratą danych, finansów, jak również hakowaniem naszego komputera, często służbowego. Wraz z nim zaś, bardzo często hakerzy zyskują dostęp do poufnych danych firmy. Fałszywe konta mogą robić to na kilka sposobów. Jednym z nich, jest zachęta do kliknięcia w link. Ten z kolei, przenosi nas albo na podejrzaną stronę, gdzie kliknięcie zgody powoduje, że nasz komputer jest zainfekowany. Może to być również forma wyłudzenia danych. Wtedy to, użytkownik z fałszywego konta prosi nas o takie dane jak: mail, numer telefonu, datę urodzenia lub przesłanie CV, gdzie w zasadzie wszystkie te informacje najczęściej są zawarte. Bardzo rzadko, ale jednak wciąż zauważalne, jest stworzenie fałszywego konta w celu zbadania konkurencji. Zostajemy wówczas pytani o zarobki, godziny pracy, benefity itd. Dlatego tak bardzo istotne jest to, aby wiedzieć jak rozpoznać fałszywe konto na LinkedIn. A tym samym, nie dać się oszukać.

Jak rozpoznać fałszywe konto na LinkedIn?

Jest kilka sposobów na to, aby przeprowadzić wstÄ™pnÄ… selekcjÄ™ kont na LinkedIn. Niektóre z nich, już na pierwszy rzut oka bÄ™dÄ… wydawaÅ‚y siÄ™ nam nieprawdziwe. Jeżeli mamy takie podejrzenia – być może warto podążać za intuicjÄ…. Oto nasze sposoby na zweryfikowanie prawdziwoÅ›ci konta na LinkedIn.

  • Jakość i ilość kontaktów

To jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy sprawdzić na profilu osoby, której profil uważamy za fałszywy. Jako pierwsza z informacji, powinna nam się rzucić liczba wspólnych kontaktów. Jeżeli jest ich całkiem sporo, możemy podpytać o to konto wspólnych znajomych. Natomiast gdy takich nie mamy, zwróćmy uwagę na liczbę kontaktów. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ich liczba, powinna dać nam wówczas do myślenia.

  • ZdjÄ™cie profilowe

Jeżeli ilość i jakość kontaktów danego użytkownika budzi nasz niepokój, powinniÅ›my bliżej przyjrzeć siÄ™ zdjÄ™ciu profilowemu. W tym przypadku nasze podejrzenie mogÄ… budzić trzy opcje. Pierwsza z nich, to brak zdjÄ™cia. Zawsze bowiem warto wiedzieć, że za jakimÅ› profilem stoi czÅ‚owiek. Druga z opcji, to podejrzane zdjÄ™cie. Zaliczamy do nich niepasujÄ…ce do profilu dziaÅ‚ania platformy zdjÄ™cie, z dziwnÄ… minÄ…, kolorystykÄ… itd. I w koÅ„cu ostatnia – normalne na pierwszy rzut okaz zdjÄ™cie. Kiedy jesteÅ›my przekonani, że profil jest faÅ‚szywy, a zdjÄ™cie wyglÄ…da wiarygodnie, mamy możliwość sprawdzenia go. Najlepiej zrobić to za pomocÄ… wyszukiwarki. Wtedy to powinniÅ›my wpisać imiÄ™ i nazwisko użytkownika, sprawdzić czy zgadza siÄ™ z opisem. Jeżeli mamy takÄ… możliwość, możemy również skorzystać z opcji wyszukiwania obrazem.

  • ImiÄ™ i nazwisko

Wbrew pozorom nawet imiÄ™ i nazwisko czÄ™sto może zdradzić, że dany profil nie jest prawdziwy. Warto zestawić je również ze stanowiskiem i…wpisać w Google. W wielu przypadkach, gdy mamy do czynienia z kontem faÅ‚szywym, wpisanie imienia i nazwiska w wyszukiwarkÄ™ nie pokaże nam poÅ‚Ä…czenia z konkretnym zdjÄ™ciem. CzÄ™sto również okazuje siÄ™, że użytkownik, którego sprawdzamy (na potrzeby artykuÅ‚u nazwijmy go Jan Kowalski) nigdy w danej firmie nie pracowaÅ‚. SÄ… jednak dużo ciekawsze przypadki, kiedy to Jan Kowalski rzeczywiÅ›cie zajmowaÅ‚ to stanowisko, w tej konkretnej firmie, ale w przeszÅ‚oÅ›ci. W dodatku jego twarz wyglÄ…daÅ‚a zupeÅ‚nie inaczej albo, również takie sytuacje siÄ™ zdarzajÄ…, to byÅ‚o jego ostatnie stanowisko, gdyż od kilku lat czÅ‚owiek ten nie żyje.

  • Historia zawodowa

Brak chronologii, stanowiska dodane tylko po to, aby byÅ‚y, misz masz pod wzglÄ™dem branży lub caÅ‚kowicie puste pole. Historia zawodowa na LinkedIn bywa równie dobrym źródÅ‚em informacji na temat konta, jak poprzednie pola. I tu, podobnie jak w przypadku poprzednich sposobów na wykrycie faÅ‚szywego konta – również pomocnym narzÄ™dziem może okazać siÄ™ wyszukiwarka Google.

  • Aktywność na LinkedIn

Doskonałym potwierdzeniem prawdziwości profilu, może być również aktywność użytkownika. Często na fałszywych kontach linki dodane są bez ładu i składu, widoczny jest brak opisu, a rozstrzał tematyki bywa ogromny. Warto również zwrócić uwagę na takie błahostki jak odpowiedź oznaczonego przez konta profilu, np. w postaci reakcji czy komentarza.

  • UmiejÄ™tnoÅ›ci

Ludzie majÄ… różne umiejÄ™tnoÅ›ci, natomiast czasami spojrzenie na nie również może upewnić nas o prawdziwoÅ›ci konta. UmiejÄ™tnoÅ›ci można bowiem od pewnego czasu potwierdzać. Jeżeli i tu jednak nie dość, że ich lista wyglÄ…da podejrzanie, a w dodatku żadne umiejÄ™tnoÅ›ci nie sÄ… potwierdzone – powinniÅ›my lepiej przyjrzeć siÄ™ profilowi.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

lupa powiększająca na niebieskim tle

źródło: unsplash.com

Na wiadomoÅ›ci. Po prostu! CzÄ™sto zdarza siÄ™, że dostajemy wiadomoÅ›ci od rozentuzjazmowanych użytkowników zachwyconych naszymi umiejÄ™tnoÅ›ciami. Możemy też dostać podejrzane oferty pracy, w dodatku pisane albo w jÄ™zyku angielskim, albo Å‚amanym jÄ™zykiem polskim. W takich wiadomoÅ›ciach mogÄ… pojawić siÄ™ także podejrzane linki, dziwne propozycje, a także proÅ›ba o spotkanie siÄ™ za pomocÄ… komunikatorów itd. PodsumowujÄ…c – trzeba uważać, zwÅ‚aszcza wtedy, gdy nie mamy pewnoÅ›ci z kim mamy do czynienia.

Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinniśmy oceniać od razu danego profilu jako fałszywy. Zawsze warto sprawdzić wyszególnione przez nas informacje i dopiero wtedy przeanalizować, czy rzeczywiście chcemy nawiązać znajomość z danym kontem lub odpowiedzieć na propozycję, np. związaną ze zmianą miejsca pracy.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail