X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Weryfikatorzy treści medycznych na Facebooku zyskają zewnętrzne wsparcie w walce z dezinformacją

Facebook podejmuje kolejne działania, aby zapobiegać informacji w serwisie. Tym razem przygotowano warsztaty dla weryfikatorów treści.

Weryfikatorzy treści medycznych na Facebooku zyskają zewnętrzne wsparcie w walce z dezinformacjąźródło: shutterstock.com

reklama


Facebook ogłosił współpracę z globalną organizacją non-profit Meedan Digital Health Lab, dzięki której zewnętrzni, niezależni weryfikatorzy treści otrzymają wsparcie w walce z dezinformacją w tematach medycznych.

Dezinformacja a treści medyczne

Dostęp do wiedzy eksperckiej jest kluczowym elementem walki z dezinformacją w obszarze medycyny. W ramach ogłoszonego partnerstwa Digital Health Lab, część globalnej organizacji non-profit Meedan, zorganizuje bezpłatne warsztaty prowadzone przez naukowców i lekarzy dla zewnętrznych weryfikatorów informacji Facebooka.

Dodatkowo wszyscy partnerzy Facebooka zajmujący się weryfikacją informacji otrzymają dostęp do prowadzonego przez Meeden serwisu Health Desk, który gromadzi informacje i dane na najważniejsze tematy związane ze zdrowiem. Jeśli fact-checker nie znajdzie odpowiedzi w serwisie, będzie mógł przesłać pytanie, a odpowiedź przygotuje zespół ekspertów.

Treść Health Desk jest tworzona przez rosnący zespół ekspertów w zakresie chorób zakaźnych, polityki szczepień, żywienia i środowiska. Wedle przedstawionych przez Facebooka informacji, są wśród nich badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health i naukowcy z doświadczeniem w pracy na całym świecie i w wielu językach.

Jak twierdzi przedstawicielka Meedan’s Health Desk, Megan Marrelli, współpraca międzybranżowa jest kluczem do zwalczania szkodliwych stwierdzeń na tematy zdrowotne online. A potrzebni są liderzy informacji w nauce, dziennikarstwie i technologii, aby wspólnie wytyczać innowacyjne ścieżki.

Organizacje weryfikujące Polsce

Od 2016 roku Facebook współpracuje z ponad 80 organizacjami fact-checkingowymi, w ponad 60 językach na całym świecie. Warto wiedzieć, że w Polsce niezależnymi partnerami weryfikującymi informacje, którzy widnieją na oficjalnej liście serwisu, są AFP i Demagog.

organizacje fact-checkingowe mapa

źródło: facebook.com

Źródło: informacja prasowa Facebooka

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail