X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sklep internetowy – jak stworzyć przyjazne i bezpieczne miejsce dla klientów?

O czym pamiętać projektując sklep internetowy? Oto kilka rozwiązań i aspektów, które warto uwzględnić.

Sklep internetowy – jak stworzyć przyjazne i bezpieczne miejsce dla klientów?źródło: pexels.com /materiały partnera

Artykuł partnera

Dla prowadzących biznes online strona internetowa jest koniecznością. Musi być zaprojektowana w zgodzie z najważniejszymi zasadami projektowymi, aby korzystający z zasobów serwisu klienci mieli łatwy dostęp do wszystkich informacji. Strona musi zapewniać wiele funkcjonalności i pełnię bezpieczeństwa. Muszą o tym pamiętać szczególnie właściciele sklepów internetowych. Poznajmy najistotniejsze zasady projektowe.

Wygląd to nie wszystko, ale…

Niezależnie, jaką prowadzimy działalność i co sprzedajemy, sklep internetowy musi być atrakcyjny wizualnie. To po prostu pierwsza rzecz, na jaką klient zwróci uwagę, gdy odwiedzi naszą witrynę. Nie mamy dużo czasu, by zachwycić go wyglądem, dlatego musi być zaprojektowany w sposób ciekawy, przyjazny użytkownikowi, z czytelną nawigacją, aby chciał pozostać tu trochę dłużej.

Szata graficzna stron powinna cechować się minimalistycznym designem z dużymi grafikami. Nie warto za to wstawiać dużych bloków z tekstem, bo mówiąc brutalnie – nikt tego nie czyta, a co gorsza, może to tylko zniechęcić. Zdecydowanie lepiej postawić na ciekawie brzmiące nagłówki i slogany. Sprawdzają się też animowane elementy czy rozwijane menu, które pojawia się na całą szerokość ekranu (mega-menu). Dobrze jak menu zawiera linki, jak również inne elementy mogące zainteresować użytkownika – obrazy, produkty ze sklepu, artykuły z bloga.

Klient dobrze zaopiekowany

Wygląd to nie wszystko – równie ważne jest to, aby użytkownicy czuli, że w naszym sklepie otrzymają wsparcie, gdy będą mieli wątpliwości i pytania. Musimy więc pamiętać, by udostępnić klientom live czat, co zapewnia szybką komunikację podczas pojawiających się problemów. Najlepiej oczywiście jakby czat był dostępny przez cały czas, czyli 24 godziny na dobę – to jednak w większości przypadków niemożliwe. Mimo to, warto poinformować odwiedzających, w jakich godzinach konsultanci będą dostępni.

SEO – bez tego ciężko być widocznym w sieci

W porządnie zaprojektowanym sklepie internetowym nie może również zabraknąć rozwiązań w zakresie SEO, gdyż bez działań pozycjonerskich nie ma szans, aby stać się widocznym w sieci. W konsekwencji klienci nie będą do nas trafiać. Najważniejsze to pamiętać o tym, by linki, jak i treść na stronie zawierały słowa kluczowe. Co równie ważne, sklep internetowy musi być dostosowany do urządzeń mobilnych. To obecnie standard, tym bardziej że klienci coraz częściej korzystają (także w celach zakupowych) ze smartfonów i tabletów.

Wszystko pod kontrolą

Niezależnie, co sprzedajemy – czy kosztowny sprzęt budowlany, części samochodowe, czy drobne upominki w sam raz na urodziny – musimy zatroszczyć się o bezpieczeństwo użytkowników. Podstawa jest regulamin sprzedaży, w którym zawarte są niezbędne informacje dotyczące wszystkiego, co istotne – zakupów, płatności, dostawy, zwrotów itd. Niezwykle ważny jest też certyfikat SSL – najważniejszy czynnik zapewniający bezpieczeństwo, gdyż dzięki niemu wszystkie wrażliwe dane osobowe oraz finansowe klientów są szyfrowane, więc nie ma ryzyka, że zostaną one przejęte przez osoby trzecie. Poza tym ważne są takie elementy jak zabezpieczona baza danych klientów, kopia zapasowa sklepu i konta dostępu. Koniecznie też aktualizujemy skrypt sklepu. Zatroszczmy się również o stały nadzór IT.

Blog i social media – to nie dodatki

Content marketing to nie mrzonki – dzięki niemu można zbudować swoją silną pozycję wśród konkurencji. Podstawą tych działań jest często aktualizowany blog. Jest cenny zarówno pod kątem SEO, jak i możliwości pozyskiwania klientów. W ramach bloga mamy możliwość, by publikować różne treści – nie tylko artykuły, ale też recenzje produktów, poradniki itp. Nie można też zapomnieć o obecności w social media. Musimy być tu aktywni, regularnie publikować posty i mieć kontakt z klientami. Ci coraz częściej zadają pytania, na przykład poprzez Messengera na Facebooku – warto podejmować tę komunikację, co na pewno docenią użytkownicy.

Wymieniliśmy najważniejsze cechy sklepu internetowego. Zdajemy sobie sprawę, że dla początkującego ciężko to wszystko wprowadzić na tyle, by dobrze działało. Na szczęście są gotowe sklepy internetowe, jak platforma sprzedażowa IdoSell – https://www.idosell.com/pl/najlepsze-sklepy-internetowe/, która ma wszystkie najistotniejsze funkcjonalności i jest tak łatwa do wdrożenia, że każdy, nawet początkujący, poradzi sobie z tym zadaniem. A nawet jak pojawią się problemy, to szybko otrzymamy wsparcie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail