reklama
Żyjemy w świecie, gdzie media społecznościowe mają na nas ogromny wpływ. Pod uwagę w tym temacie należy więc wziąć nie tylko chęć poprawy swojej urody, ale również inne, niepokojące skutki uboczne. I to właśnie na nich postanowił skupić się teraz TikTok.
TikTok a zdrowie psychiczne
Platforma ogłosiła wsparcie dla osób, które zmagają się na co dzień z problemami takimi jak: zaburzenia odżywiania, samookalecznia czy myśli samobójcze. TikTok nie zezwala co prawda na treści promujące te zaburzenia. Natomiast, jak sam przyznaje, chce wspierać osoby decydujące się na to, aby podzielić się swoją trudną historią z odbiorcami. Dodatkowo, medium wydało specjalny poradnik ułatwiający taki przekaz, powstały pod kierunkiem organizacji zajmującej się pomocą takim osobom, jak również wsparciem dla nich i ich rodzin. Przewodniki są dostępne w centrum bezpieczeństwa TikToka.
To jednak nie wszystko. TikTok postawił również zadbać o wyszukiwania użytkowników. Gdy ten, wpisze zapytanie dotyczące problemów z zaburzaniem odżywiania, system poprowadzi go do odpowiednich specjalistów. Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób problem ten rośnie z roku na rok, serwis stworzył również zupełnie nowy przewodnik w tej tematyce, dedykowany nastolatkom, uczniom i opiekunom.
W podobny sposób medium reaguje również na wyszukiwania związane z samookaleczniami czy samobójstwem. Wówczas, na ekranie użytkownika powinno pojawić się pole z numerami, gdzie możemy poprosić o pomoc.
Na TikToku pojawią się także ostrzeżenia przed drastycznymi zdjęciami, podobnie jak to ma obecnie miejsce w związku z treściami wideo zawierającymi treści nieodpowiednie dla każdego.
Zdrowie jest najważniejsze
Niestety wciąż, mówiąc o chorobach, mamy na myśli te, które dzieją się fizycznie, w naszym organizmie. Natomiast zdrowie psychiczne bardzo często schodzi na drugi plan, albo jest rozumiane jako wymysł osoby chorej. Tak nie jest, a jakiekolwiek problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą doprowadzić do olbrzymich kłopotów fizycznych, a nawet śmierci. Dlatego tak istotne jest, aby jak najwięcej o tym mówić, ale również jak najczęściej reagować. Media społecznościowe walczą z tym problemem na tyle, na ile potrafią. Natomiast równie wiele zależy od nas samych. Jeżeli zaś sami zauważamy u siebie lub u najbliższych pierwsze objawy chorób psychicznych – nie bójmy się prosić o pomoc.
Nie wiesz gdzie się zgłosić? Skorzystaj z tych numerów:
Itaka – antydepresyjny telefon zaufania: 22 484 88
Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123