X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

TikTok rozszerza funkcję Parowania rodziny i przekazuje wskazówki na temat bezpieczeństwa

Edukacja cyfrowa nastolatków jest bardzo ważna, dlatego TikTok zaprezentował wskazówki na temat tego, jak rozmawiać z młodymi użytkownikami o bezpieczeństwie online.

TikTok rozszerza funkcję Parowania rodziny i przekazuje wskazówki na temat bezpieczeństwaźródło: shutterstock.com

reklama


TikTok, we współpracy z organizacją Internet Matters, przeprowadził badanie wśród nastolatków i rodziców, w celu opracowania szeregu wskazówek jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem o bezpieczeństwie online. Porady udostępniane będą opiekunom, dzięki funkcji Parowania rodziny (Family Pairing) oraz w ramach Centrum Bezpieczeństwa TikToka.

Bezpieczeństwo na TikToku

TikTok stale podejmuje działania mające zwiększać bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników. Oprócz wdrażania narzędzi chroniących społeczność platformy, wspiera także rodziców udostępniając materiały pomocne w edukacji cyfrowej ich pociech. W tym celu, platforma rozszerzyła swoją funkcję Parowania rodziny o porady dla rodziców, które opracowane zostały we współpracy z nastolatkami i ekspertami ds. bezpieczeństwa młodzieży w Internecie z organizacji Internet Matters.

Rodzice i opiekunowie, których konta są obecnie połączone z kontami nastolatków za pośrednictwem narzędzia Parowania rodziny, otrzymają powiadomienie zachęcające do zapoznania się informacjami, jakiego rodzaju wsparcia oczekują nastolatki i nastolatkowie wraz z ich sugestiami dotyczącymi sposobu prowadzenia rozmów na temat korzystania z technologii cyfrowych oraz bezpieczeństwa. Od dziś każdy nowy rodzic lub opiekun, który włączy funkcję Family Pairing, będzie mógł się z nimi zapoznać tuż po zarejestrowaniu się. Wskazówki dostępne są również w Centrum Bezpieczeństwa TikToka.  

Widok z aplikacji – wskazówki dla rodziców TikTok

źródło: materiały prasowe

Jakiego wsparcia oczekują od rodziców nastolatki i nastolatkowie?

  • Pomoc w zrozumieniu zasad. Dla nastolatków istotna jest pomoc zaufanego dorosłego w zakładaniu konta na platformach. Obejmuje ona wsparcie w sprawdzeniu i zrozumieniu ustawień prywatności i bezpieczeństwa. Ponadto młodsi odbiorcy twierdzą, że opiekunowie nie powinni obawiać się stawiania im granic – młodzież oczekuje ich, a wręcz przyjmuje je z zadowoleniem.
  • Otwartość na rozmowę. Nastolatki i nastolatkowie chcą, aby dorośli, którym ufają interesowali się ich cyfrowym życiem i dostrzegali, jak ważny jest dla nich świat online. Ważne, aby opiekunowie byli zawsze gotowi i otwarci na rozmowę o działalności w sieci lub wręcz ją inicjowali.
  • Pomoc zamiast krytyki. Dla młodszych użytkowników Internetu ważna jest rozmowa – w szczególności, gdy czegoś się obawiają lub są zakłopotani zaistniałą w sieci sytuacją. Ważne, by wysłuchać ich bez oskarżeń i oceniania. Stąd rodzice powinni się skupić na zadawaniu pytań i możliwych rozwiązaniach.
  • Nastolatki i nastolatkowie rozumieją, że na zaufanie trzeba sobie zapracować i oczekują nadzoru dorosłych – dotyczy to szczególnie młodszych użytkowników platform.
  • Poszanowanie prywatności. Zachowanie równowagi między oczekiwaną przez nastolatka prywatnością, a upewnieniem się, że jest on bezpieczny, to jeden z najtrudniejszych aspektów rodzicielstwa – zarówno w sieci, jak i poza nią. Starsze nastolatki i nastolatkowie stwierdzili, że są opiekuńczy w stosunku do młodszego rodzeństwa i kuzynostwa, przez co dbają o nich w sieci. Jest to wskazówka dla opiekunów, którzy mogą rozważyć czy nie powierzyć obserwowania kont swojej pociechy innej, zaufanej osobie.

– W Internet Matters wierzymy, że zaangażowanie młodych ludzi w rozmowy na temat bezpieczeństwa w Internecie jest kluczem do zrozumienia wyzwań i możliwości, których doświadczają online. Cieszy nas, że TikTok wspiera tak ważne rozmowy wśród rodzin, aby pomóc im w bezpiecznym korzystaniu z technologii. Z entuzjazmem przyjmujemy tę nową inicjatywę, ale przed całą branżą jest jeszcze dużo pracy, by stworzyć bezpieczne środowisko dla dzieci i młodzieży w sieci. Zachęcamy rodziców do prowadzenia regularnych, otwartych rozmów z ich pociechami na temat ich życia w sieci. Te wskazówki od nastolatków to dobry start – powiedziała dyrektor generalna Internet Matters, Carolyn Bunting (MBE).


– W TikTok przykładamy wielką wagę do tworzenia bezpiecznej przestrzeni, w której każdy może kreować swoją cyfrową tożsamość. Stale współpracujemy z rodzicami i opiekunami, aby wesprzeć ich w edukacji ich pociech oraz pomóc w zrozumieniu ich potrzeb i oczekiwań. Nasze wskazówki od nastolatków to jedno z wielu działań, jakie podejmujemy, by zachęcać rodziny do rozmów o bezpieczeństwie w Internecie i tym samym zadbać o dobre samopoczucie w sieci młodszych użytkowników. Wszystkie wskazówki wraz z poradnikami dla opiekunów udostępniamy w naszym Centrum Bezpieczeństwa, które od niedawna działa także w polskiej wersji językowej – powiedziała Sylwia Chada, General Manager TikTok w Polsce i Europie Centralnej.

Miejmy nadzieję, że wskazówki od TikToka pomogą rodzicom we wsparciu młodych użytkowników internetu i zapewnieniu im bezpieczeństwa.

Źródło: informacja prasowa TikToka

Polecamy także: Raport: „Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci?”

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail