X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook chce wdrożyć system tłumaczeń aż 128 języków

XLS-R to nowe narzędzie, za pomocą którego będzie możliwe przetłumaczenie aż 128 języków, na język angielski.

Facebook chce wdrożyć system tłumaczeń aż 128 językówźródło: shutterstock.com

reklama


Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji Facebook chce stworzyć nowy system tłumaczeń. Za jego pomocą, użytkownicy będą mogli przetłumaczyć aż 128 różnych języków, na język angielski. I to wszystko w obrębie jednej aplikacji.

Nowy system tłumaczeń Facebooka

Grupa osób zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji w Facebooku pracuje obecnie nad stworzeniem nowego systemu tłumaczeń. Twierdzą oni, że już w tej chwili jest on w stanie przetłumaczyć 128 różnych języków na angielski, w szybkim czasie. A to wszystko w obrębie jednej aplikacji. System ten jest w stanie rozpoznać mowę, tłumaczyć ją oraz identyfikować język z prędkością, z jaką nie robi tego do tej pory żaden inny system. Badacze Facebooka nazwali go XLS-R. Został on przeszkolony na ponad 436 000 godzinach nagrań mowy i oparty został na wav2vec 2.0. Aby system mógł się uczyć, skorzystano z przemówień, obrad, książek audio itd. Ale co najważniejsze, potrafi poradzić on sobie z ponad dwa razy większą liczbą języków, niż jego poprzednik. Dodatkowo XLS-R wykazuje zdecydowanie większą poprawę w kwestii dokładności swoich tłumaczeń. Jak czytamy na blogu Facebooka AI, system został w szczególności przetestowany na pięciu językach BABEL, 10 językach CommonVoice, ośmiu językach MLS i 14 językach VoxPopuli.

W czym to może pomóc?

Przede wszystkim system XLS-R może być znacznym ułatwieniem dla marek i reklamodawców. Taki zabieg może otworzyć je na wiele połączeń transgranicznych itd. Natomiast należy również zwrócić uwagę na to, że pomimo wielu prób rozwoju, system ten nadal nie jest do końca idealny. Może on ponadto wydawać się niezwykle interesujący w kontekście zbliżających się działań Facebooka, a właściwie Mety, czyli Metaversum. Jeżeli XLS-R rozwinie się jeszcze bardziej, a przy tym będzie nieco bardziej dokładne, może w przyszłości okazać się świetnym połączeniem pomiędzy światami społeczności cyfrowej. Jak podaje gigant, na świecie ludzie używają ponad 7000 języków. Zatem wciąż daleka droga do tego, aby narzędzie stało się bardziej uniwersalne. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to coś ciekawego. I z pewnością, jeżeli Facebook to jeszcze bardziej ulepszy, może pozytywnie wpłynąć na komunikację, marketing i sprzedaż.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail