X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Cyberbezpieczeństwo w sieci – nowoczesne metody ochrony

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Oto kilka sposób, aby chronić swoje urządzenie przez atakami.

Cyberbezpieczeństwo w sieci – nowoczesne metody ochronyCyberbezpieczeństwo w sieci – nowoczesne metody ochrony / fot. mat. partnera

Artykuł partnera

W sieci możemy napotkać coraz bardziej wyrafinowane formy oszustw. Tak samo jak wiele rynków jest zmuszonych do dostosowania się do zmieniających się warunków i coraz większej obecności ludzi w sieci, tak samo „rynek” przestępców cybernetycznych niestety również wpasowuje się w ten trend. Hakerzy i oszuści korzystają z coraz bardziej wyrafinowanych metod na wyłudzanie danych, kradzież tożsamości, oszustwa finansowe i bardziej złośliwe w stylu infekowania komputerów czy urządzeń mobilnych użytkowników. Jak sobie z tym radzić? No trzeba się dostosować i na bieżąco aktualizować swoje zabezpieczenia sieciowe. O jakich zabezpieczeniach mowa? O tym w poniższym artykule.

VPN jako podstawowa jednostka ochronna na komputery i urządzenia mobilne

Jednym z podstawowych rozwiązań, które można wykorzystać zarówno na komputerze, jak i na smartfonie, jest korzystanie z sieci VPN. Na czym to polega? Przede wszystkim, połączenie VPN jest specjalnie zaszyfrowane. Co to znaczy? To znaczy, że szyfruje połączenia w taki sposób, aby osobom z zewnątrz uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić włamanie się na komputer użytkownika, czy odczytanie jego wiadomości. Dodatkowo, taka sieć VPN umożliwia zmianę naszego adresu IP na taki, który może odblokować nam treści dostępne dla użytkowników sieciowych z danego obszaru geograficznego – na przykład dla filmów dostępnych wyłącznie w Australii potrzebujemy adresu IP australijskiego – i właśnie VPN nam to umożliwia. Aby dowiedzieć się więcej, pobierz Surfshark VPN na komputer i urządzenie mobilne.

Kolejną opcją jest zabezpieczenie swoich danych w  momencie korzystania z publicznych sieci. Sieci publicznie dostępne są niezabezpieczone w praktycznie żaden sposób. Podłączając się więc do takiej sieci, maksymalnie narażamy się na ataki hakerskie, które mogą skutkować kradzieżą danych osobowych, włamaniem na konta bankowe czy pocztę email, co może mieć poważne i długofalowe konsekwencje, a tego przecież nie chcemy.

Inne sposoby zabezpieczenia komputera i smartfonu

Równie ważnym sposobem zabezpieczania swoich urządzeń, jest program antywirusowy. W sieci można znaleźć zarówno oprogramowania darmowe, jak i płatne, o różnym zakresie zabezpieczania. Takie programy mogą nas natychmiast powiadomić w przypadku wykrycia złośliwego oprogramowania lub pliku i mogą od razu zneutralizować to zagrożenie. Takie programy skanują też niezależnie od użytkownika cały system w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń.

Innym, ciekawym i nieco bardziej zaawansowanym pomysłem na ochronę swojego komputera jest korzystanie z tak zwanego sandboxa, czyli piaskownicy. Taka „piaskownica” to specjalnie wydzielony fragment komputera, na którym możemy zainstalować najczęściej używane przez nas aplikacje, a resztę najważniejszych dla nas plików pozostawić poza piaskownicą. W przypadku korzystania z sieci poprzez sandbox i ataku złośliwego oprogramowania, to oprogramowanie może wyrządzić szkody wyłącznie w piaskownicy, bo jest ona odizolowana od reszty systemu, nie ma więc możliwości przedostania się do głównej części dysku i narobienia tam nieodwracalnych szkód.

Podsumowanie

Sposobów na ochronę komputera jest sporo i warto z tymi sposobami się zapoznać i jak najszybciej wdrożyć do swojej codziennej rutyny korzystania z urządzeń łączących się z internetem. Zabezpieczając się na kilka różnych sposobów możemy uchronić się przed skomplikowanymi atakami i ich skutkami, które mogą być naprawdę uciążliwe lub wręcz uniemożliwiające funkcjonowanie. Dbajmy więc o swoje bezpieczeństwo w sieci, bo jest to już nieodzowny element życia w dzisiejszych, tak mocno zcyfryzowanych czasach.

Artykuł partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail