X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie social media w 2021 – Polska

Kampanie social media w 2021 w Polsce obrazowały to, czego obecnie oczekuje konsument lub odbiorca mediów społecznościowych. Zaproszeni przez nas eksperci wskazali zaś te, które najbardziej przypadły im do gustu.

Najlepsze kampanie social media w 2021 – Polskaźródło: shutterstock.com

reklama


W 2021 roku, w Polsce, mogliśmy zaobserwować powstawanie niezwykle interesujących kampanii social media. Podobnie jak te opisane przez nas na świecie, tak i nasze rodzime potrafią chwycić za serce, ale również edukować czy wskazać kierunek działania innym markom.

Dlatego zapraszamy Was na zestawienie najlepszych kampanii social media w 2021 w Polsce. Wskazali je eksperci z takich agencji jak: More Bananas, 180heartbeats + JUNG V MATT, Dziadek Do Orzechów, K2 Precise (Grupa K2), Insignia czy LiquidThread.

Przyszła kolej na Polskę

Po zestawieniu najlepszych kampanii social media w 2021 na świecie, przyszedł czas na Polskę. W tym przypadku eksperci postawili nie tylko na walory edukacyjne kampanii, ale także ich potencjał biznesowy. Pokazują one współczesne trendy, problemy, a nawet preferencje odbiorców. Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak przedstawić Wam wszystkie wskazania ekspertów.

Guseppe i RTM-y

Jeżeli w kręgu czyichś zainteresowań jest marketing lub po prostu – lubi się czasami pośmiać, a nie obserwuje jeszcze profilu Pizzy Guseppe, powinien to nadrobić. Znajdziemy tam bowiem nie tylko memy pokazujące dystans marki do samej siebie, ale i genialne RTM-y. Oto jeden z nich, który zdecydowanie zawładnął naszym polskim internetem. A przy okazji, pokazuje też ciemną stronę pracy w marketingu. Oczywiście z przymrużeniem oka.

Anna Karczmarek

Anna Karczmarek

Anna Karczmarek, Senior Strategy Planner, LiquidThread

Kto nigdy nie musiał zrobić RTM-u, ten nie wie, co to prawdziwe agencyjne życie. To właśnie to „prawdziwe życie” aż bije z reakcji marki mrożonej pizzy, a potem reakcji ludzi. W czasach automatów, robotów, botów wszelkie przejawy bycia tylko człowiekiem wzbudzać będą zainteresowanie. Social media są doskonałym miejscem do tego, żeby marki pokazywały swoją ludzką twarz, skracały dystans, były bardziej bezpośrednie. To nie pierwszy przypadek, kiedy zwykły post generuje tak ogromne zainteresowanie i nie pierwszy, kiedy pomysł jest ważniejszy od jego kreacji, której tutaj zwyczajnie… brak.

Dzisiaj będzie audio

Pandemia sprawiła, że ludziom coraz bardziej zaczynała doskwierać samotność i to na różnych polach. Aplikacje randkowe i komunikatory zaczęły cieszyć się jeszcze większą popularnością. A social media przeżywały nowy początek. W odpowiedzi na to, co miało miejsce na początku pandemii powstała więc współpraca Storytel i Nataszy Parzymies. W jej wyniku powstało słuchowisko o nazwie „Random”. Ukazuje ono trzy historie ludzi, którzy w aplikacji szukali drugiego człowieka i samych siebie. Zwieńczeniem tej współpracy zaś była piosenka Julii Wieniawy i Macieja Musiałowskiego – „Zabierz tę miłość”, która kilka dni była numerem jeden na Karcie na Czasie w serwisie YouTube, a w momencie powstawania tego artykułu posiada już ponad 16 milionów odtworzeń.

Aleksandra Gawron

Aleksandra Gawron

Aleksandra Gawron, Social Media Manager, Dziadek Do Orzechów

Efektem współpracy Storytel oraz reżyserki Nataszy Parzymies jest słuchowisko „Random”, gdzie możemy poznać losy bohaterów, które umieszczone zostały w czasach pandemii. Random to aplikacja, dzięki której można przeprowadzać rozmowy z nieznajomymi w wersji audio lub video. Głosu aplikacji użyczyła Agnieszka Woźniak-Starak.

Random to audio-serial podzielony na materiały video oraz słuchowisko w aplikacji Storytel. W materiałach na YouTube poznać możemy trzy historie: dziewczyny, która obchodzi 30 urodziny i młodego chłopaka, którego rodzice się rozwiedli, spotkanie Buki12 oraz Jantar91, których losy możemy poznać w słuchowisku oraz rozmowę wróżki Basi i Klaudii.

Według mnie piosenka „Zabierz tę miłość” w wykonaniu Macieja Musiałowskiego oraz Julii Wieniawy pięknie podsumowała historię dwojga naszych bohaterów.

Osobiście uważam, że taka aplikacja w obecnych czasach miałaby rację bytu, bo Random mógłby spokojnie zostać następcą popularnych chatów internetowych czy Tindera.

Pierwsza Polka w kosmosie

Jak zrobić ciekawą kampanię w social mediach, z takim produktem, jakim jest wódka? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w mediach społecznościowych BUH Browaru Tenczynek/Manufaktury Piwa, Wódki i Wina Janusza Palikota. Napój alkoholowy został tu przedstawiony jako podróżniczka, która poleciała w kosmos. Lot zaś pokazano krok po kroku i prawdę mówiąc, robi wrażenie.

Adrianna Kosmala, Social Media Manager, 180heartbeats + JUNG V MATT

Adrianna Kosmala

Adrianna Kosmala

Spory buzz w social mediach w 2021 roku wywołała z pewnością wódka BUH Browaru Tenczynek/Manufaktury Piwa, Wódki i Wina Janusza Palikota. To doskonały przykład tego, że z pozoru niemożliwe, jak nalanie wódki w kosmosie, staje się możliwe dzięki odważnemu podejściu! I właśnie 25 października na social mediach browaru, mogliśmy zobaczyć live z jedynego takiego lotu w kosmos i kosmicznego nalania wódki do kieliszka. Komunikacja wokół wydarzenia wybrzmiewała pod hasłem „Pierwsza Polka w kosmosie”, które miksowało się z popularnymi hasłami nawiązującymi do lotów w kosmos. Cała kampania wywołała spore poruszenie wśród fanów trunków nisko i wysokoprocentowych oraz zwabiła ciekawskich amatorów technologii i nowatorskich rozwiązań. Bez wątpienia pozostanie zapamiętana!

Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał – Tymbark

Jeżeli czytając nagłówek kampanii Tymbarku, masz ochotę zanucić znaną piosenkę Skaldów, ale przypominasz sobie głos Artura Rojka czy Kwiatu Jabłoni, to znaczy, że kampania przyniosła dobry skutek. Tymbark wpadł bowiem na ciekawy pomysł na promocję marki. Wykorzystując potencjał znanych i popularnych obecnie muzyków, został ogłoszony konkurs. Nagrodą była możliwość wzięcia udziału w teledyskach muzyków, m.in.: wspomnianych wcześniej Kwiatu Jabłoni i Artura Rojka, jak również Sanah czy Vito Bambino. Efekt zaskoczył wszystkich, a utwór w nowych aranżacjach prezentuje się naprawdę świetnie.

Klaudia Gawłowska

Klaudia Gawłowska

Klaudia Gawłowska, Senior Social Media Specialist, Insignia

Przepis na udaną kampanię w Social Mediach? Świetna kreacja, ulubieni artyści i przebój, który pokochała cała Polska. Tym razem marka Tymbark z okazji swojego 85 lecia przeniosła nas do interaktywnego świata, którego częścią mógł stać się każdy! Na uwagę zasługuje wykorzystanie nowych rozwiązań, takich jak technologia „deep fake”, dzięki której odbiorcy mieli niecodzienną szansę dołączyć do Sanah, Artura Rojka, Vito Bambino czy Kwiatu Jabłoni, i wystąpić w teledysku! Dodatkowo marka oparła swoją komunikację na utworze, który w naturalny sposób wpisuje się w jej komunikację, bo w końcu chyba nie ma osoby, która na myśl o Tymbarku nie nuci sobie pod nosem „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Kampania oddziaływała na nasze zmysły nie tylko cudowną oprawą muzyczną, ale i pastelowymi kolorami, które w 2021 roku zdecydowanie powróciły!

YES – Jestem kobietą

O tej kampanii było głośno zanim jeszcze zdążyła się na dobre rozgościć w TV i internecie. Przedstawia ona różne perspektywy kobiet, ich życie, problemy. Pokazuje, że aby być piękną, musimy przede wszystkim się takimi czuć, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie życia jesteśmy. Spot marki YES porusza wiele tematów tabu i łamie wszelkie konwenanse. A przy tym, ukazuje piękne, silne kobiety. Biżuteria zaś jest tu jedynie tłem.

Zuzanna Orman

Zuzanna Orman

Zuzanna Orman Kołodyńska, Paid Social Team Leader, K2 Precise (Grupa K2)

Kampania jubilera wyraźnie wyróżnia się spośród konkurencji. Nie ma w niej ani tandetnych ujęć, ani uśmiechający się do swojego pierścionka celebrytek. Marka Yes postanowiła zdefiniować kobiecość na nowo, pokazać jak bardzo jest różnorodna i zależna wyłącznie od tego, jak sama kobieta chce być postrzegana.

W filmie YES „Jestem kobietą” w reżyserii Krzysztofa Grajpera wystąpiły kobiety, które nie boja się wyrażać siebie i być sobą: matka i bizneswoman – Aleksandra Żebrowska czy wioślarka, wicemistrzyni olimpijska – Katarzyna Zillmann. Kampania to feministyczny manifest, na który branża reklamowa czekała od lat.

Lody Koral Ekipy

Papierek wartościowy od pewnego czasu kojarzy nam się także z opakowaniem lodów Koral od Ekipy. Szał, wojny przy sklepowych zamrażarkach i łzy dzieci, gdy taką walkę rodzice przegrywali. Przez wielu ta kampania została okrzyknięta jedną z tych, gdzie potencjał influencerów został modelowo wykorzystany do osiągnięcia celów sprzedażowych. Potwierdzeniem tego może być, chociażby fakt, że Koral był zmuszony wznowić i zwiększyć produkcję zimnych przysmaków promowanych przez Ekipę. To klasyczny przykład kampanii, gdzie mamy do czynienia z sytuacją win-win. Firma zarobiła na sprzedaży, a youtuberzy na współpracy.

Reklamy lodów koral Ekipy

źródło: facebook.com/PPLKORAL

Adrianna Kosmala, Social Media Manager, 180heartbeats + JUNG V MATT

Można by pomyśleć, że sukces kampanii przerósł oczekiwania wszystkich, jednak znając już działania Ekipy oraz ich olbrzymi i oddany fanbase – czego innego mogliśmy się spodziewać? Koral rozpoczął kampanię od filmu na kanale Ekipy, który w krótkim czasie zyskał ponad 3 miliony wyświetleń. Sukces viralowy, który miał miejsce na dosłownie wszystkich kanałach social media, rozniósł się błyskawicznie, zasypując Facebooka, Instagram, Twittera, TikToka oraz Youtube. Co ciekawe, młodzi idole oraz Koral nie musieli wiele robić, to fani Ekipy nakręcili całą spiralę. To doskonały przykład wirusowego zasięgu i olbrzymiego zaangażowania użytkowników i oczywiście wzorcowo dostosowanego influencer marketingu pod daną target grupę. Koral, brawa.

Lubella Koko Jambo. Kurki Happy

Zespół Jarzębina od pewnego czasu przestał się kojarzyć jedynie z hitem „Koko-koko, Euro spoko!”. Od niedawna, dzięki współpracy z firmą Lubella, możemy także kojarzyć kolejny hit: „Lubella Koko Jambo”. Co więcej, nowe słowa ułożone do znanej nam melodii sprawiają, że zamiast zwykłego „Coco Jambo” niepostrzeżenie zaczynamy nucić „jaja od kur z wybiegu”. Zresztą, posłuchajcie i przekonajcie się sami.

Natalia Sikora

Natalia Sikora

Natalia Sikora, Head of Marketing, More Bananas

Sposób na promocję 5-jajecznego polskiej makaronu? Pójście w folklor. Tak właśnie zrobiła Lubella, a jej spot „Lubella Koko Jambo” ma dziś już niemal 9 mln wyświetleń. Połączenie hitu lat 90. „Coco Jambo” z zespołem ludowym Jarzębina to przepis na sukces. Dlaczego to jedna z lepszych kampanii? Bowiem marka stworzyła typowego brainwormsa, który długo nie opuszcza naszego umysłu, a do tego mocno podkreśliła tradycje regionalne. Wystarczy prześledzić komentarze na Youtubie – odbiorcy są zachwyceni. Nie zabrakło pomysłów posłania kapeli z tym utworem na Eurowizję, a nawet stanowisk, że przeróbka jest lepsza od oryginału. Spot poniósł się viralowo.

Your Kaya i cipka

Marka, która edukuje i normalizuje tematy związane z naszą cielesnością czy seksualnością. O istnieniu „cipki” wie każdy. Natomiast wciąż wiele osób ma problemy z tym, aby nazywać ją głośno. Dlatego zadaniem i celem firmy Your Kaya jest przedstawienie problemu z używaniem słów, przez wielu wciąż uznawanych za śmieszne, nieodpowiednie, jako normalne, będące częścią naszego codziennego słownika. Wystarczy wejść na profil marki na Instagramie, aby przekonać się jak wiele tematów tabu przełamuje. W tym przypadku bowiem nie liczy się jedynie sprzedaż, a edukacja i szacunek do swojego ciała i seksualności.

zrzut ekranu z postem, gdzie jest pytanie o słowo cipka.

źródło: instagram.com/yourkaya

Anna Karczmarek, Senior Strategy Planner, LiquidThread

W ostatnim roku w social mediach dokonał się niesamowity wręcz postęp w normalizacji słownictwa związanego ze strefą seksualną i cielesną. Postęp nie tylko normalizujący, ale także edukujący. Marką, której wiele w tym temacie zawdzięczamy jest YOUR KAYA. Pierwszą „cipkę” w poście sponsorowanym zobaczyłam właśnie u nich. „Cipka” jednych cieszy, drugich onieśmiela, trzecich odrzuca. Niezależnie od opinii – dyskusja, która się wokół niej roztacza jest dyskusją ważną i potrzebną. Szczególnie w czasach, kiedy edukacyjną odpowiedzialność biorą na siebie nie instytucje państwowe, a marki czy influencerzy. Z nimi porozmawiać jest łatwiej.

Electrolux Perfect Care – pierz, susz i noś dłużej

Jak przekonać innych do tego, że odpowiednie dbanie o ubrania to również dobry uczynek dla naszej Matki Ziemii? Doskonale przedstawiła to marka Electrolux w kampanii „pierz, susz i noś dłużej”. Przedstawia ona obecność kurtki jeansowej w życiu pewnej kobiety, a na dalszych etapach również jej córki. To wzruszająca opowieść, z której widz może wysnuć dwa wnioski. Pierwszy to ten, że matczyna kurtka używana przez lata, może okazać się ulubionym ubraniem również dla dziecka. A dzięki temu, więzi między kobietami wzrastają. Drugi aspekt to ekologia, czyli mniejsza ilość wyrzuconych ubrań, których nadmiar w szafie nie wpływa pozytywnie na naszą planetę.

Zuzanna Orman Kołodyńska, Paid Social Team Leader, K2 Precise (Grupa K2)

Kampania promująca serię pralek i suszarek marki Electrolux bardzo mocno wpisała się w światowy trend ograniczania konsumpcjonizmu i odejścia od tzw. fast-fashion. Pokazuje także, że niewielkie zmiany w codziennych czynnościach mogą wpłynąć na środowisko. W spocie reklamowym widzimy ubrania, które towarzyszą ludziom przez wiele lat, dlatego, że o nie dbają. Marka postawiła także na edukację w zakresie ekologii – zorganizowana została akcja „Ubrania do oddania” promująca kupno ubrań z drugiej ręki i nadawania im nowego życia. Pojawiły się także podcasty – seria „Klimatyczne rozmowy” opowiadające o zrównoważonym rozwoju.

Mój stary to fanatyk wędkarstwa

W jaki sposób można wykorzystać słynną już pastę, za którą odpowiada Malcolm XD? Doskonałe rozwiązanie znalazł OLX, który zaprosił do współpracy, m.in. Piotra Cyrwusa, aby zareklamować wypożyczalnię OLX. Pasty to historyjki, które w teorii nie mają prawa wydarzyć się w rzeczywistości, są surrealistyczne. Użytkownicy zaś je kopiują (copy) i wklejają (past) dalej. W przypadku OLX to kopiowanie i wklejanie spowodowało niemałe zawirowanie w sieci. A liczba wyświetleń na YouTube przekroczyła milion.

Aleksandra Gawron, Social Media Manager, Dziadek Do Orzechów

Moją drugą ulubioną kampanią tego roku jest kampania OLX, czyli Fanatyk Wędkarstwa. Pierwowzorem kampanii był oczywiście film „Fanatyk”, który jest ekranizacją słynnej pasty o ojcu-fanatyku wędkarstwa autorstwa Malcolma XD.

Reklamy z udziałem Piotra Cyrwusa oraz innych bohaterów filmu z 2017 roku, pojawiły się wiosną 2021, gdzie zapalony wędkarz Andrzej Gałecki (Piotr Cyrwus) – kupuje kampera, choć syn wyjaśnia mu, że lepiej byłoby sprzęt wypożyczyć w ramach Wypożyczalni OLX.

Na wiosennych spotach w SoMe -ku mojej radości – nie skończyło się. W okresie wakacyjnym mieliśmy okazję oglądać losy Pana Gałeckiego podczas wyjazdu nad morze, gdzie oczywiście promowana była usługa poszukiwania noclegu przez OLX. Myślę, że ta kampania to nie tylko piękny ukłon w stronę filmu Fanatyk, ale i skuteczne promowanie portalu OLX ubrane w historię rozbrajającego Andrzeja Gałeckiego. Nikt nie prosił o taką kampanię, ale każdy jej potrzebował.

mBank i Kubota

Klapki Kubota – legenda w czystej postaci. Fani tego obuwia je kochają, kupują coraz to nowsze kolory. A przeciwnicy lubią sobie z nich pożartować. Jednak słyszał o nich każdy. Dlatego mBank postanowił wykorzystać ich sławę i we współpracy z Kubota zaproponowali konkurs, w którym użytkownicy mogli napisać, dlaczego połączenie tych dwóch marek jest idealne. Czy znaleźli się tacy, którzy wzięli udział w konkursie? Owszem! Przecież jak napisał mBank – „takie klapeczki to +10 do każdej stylówki”.

Screen z Instagrama, gdzie widoczny jest post z klapkami kubota przy współpracy z mbankiem.

źródło: instagram.com/mbankpl

Adrianna Kosmala, Social Media Manager, 180heartbeats + JUNG V MATT

Bank w social mediach rozbiły w październiku mBank i Kubota. Stworzyły obrandowane klapki, które klienci mBanku mogli wygrać w zorganizowanym na Facebooku banku konkursie. Była to odpowiedź na popularny post ww. marki opublikowany kilka miesięcy wcześniej, nawiązujący do personalizowana kart płatniczych wybranym przez siebie zdjęciem. Bank na kreacji zaproponował właśnie… klapki! Dlaczego? Żeby dać przysłowiowego „pstryczka w nos” klapkom Lidla, które podbiły serca Polaków, od razu kiedy tylko weszły do sprzedaży w sieci sklepów. Użytkownicy to „kupili” albo raczej – KUPILIBY! A marka doskonale wykorzystała temat. To pokazuje, że tworzenie zaangażowanego community i sprawne odpowiadanie na potrzeby klientów są kluczowe w dobrej komunikacji.

LinkedIn z kampanią promującą polską wersję serialu The Office

A jaki sposób zrobić kreatywną kampanię promocyjną serialu i jednocześnie nabrać wielu użytkowników serwisu? Oto odpowiedź. Michał Holc, czyli szef w polskim serialu „The Office”. Postać dostała swój własny profil na LinkedIn, za pomocą którego trollowała innych użytkowników. Pojawiały się komentarze ze strony Holca, porady biznesowe, a obserwujących z dnia na dzień przybywało. Ufających w ty, że jest to prawda również.

Profil Michała Holca z The office

źródło: linkediin.com

Natalia Sikora, Head of Marketing, More Bananas

Wraz z premierą polskiego „The Office” na LinkedInie pojawił się Michał Holc, CEO Kropliczanki i tym samym jedna z postaci w serialu. Miejsce nieprzypadkowe, bowiem LinkedIn to doskonałe miejsce dla „rekinów biznesu”, co doskonale opisuje polski odpowiednik Michaela Scotta. Rasowo komentował posty, wciągał innych ekspertów do dyskusji, publikował narcystyczno-prowokujące treści i wiele użytkowników platformy uwierzyła, że to realna osoba. Kampania reklamowa Canal+ postawiła na ciekawe rozwiązanie, zaskoczyła wielu i wzbudziła dyskusje. To właśnie, moim zdaniem, jej najmocniejsze strony. Wybór LinkedIna i przeprowadzenie całości działań na tym kanale to strzał w 10.

Wprowadzamy sport na salony – Ikea & Decathlon

Historia marketingu pokazuje, że czasami to nie walka, a wzajemna współpraca przynosi najlepsze efekty. Przykładem mogą być tu dwaj giganci – Decathlon oraz IKEA. Marki tworzyły posty i komentarze w nawiązaniu do siebie. Często przyjmowało to charakter żartobliwy, innym razem było to zwyczajne puszczanie oczka do konkurencji. Użytkownicy byli zachwyceni i oczekiwali na kolejne gry słowne ze strony firm.

Klaudia Gawłowska, Senior Social Media Specialist, Insignia

Czas pandemii dla firm, których głównym kanałem sprzedaży jest offline nie był najłatwiejszy, jednak są marki, które znalazły na to rozwiązanie! Połączenie Ikei, która jak nikt umie w RTM’y i wierzy, że wszystko da się wytłumaczyć szwedzkim słowem z Decathlonem, który w zabawny sposób pokazuje rzeczywistość swoich produktów to był strzał w 10! Te dwie firmy w charakterystyczny dla siebie sposób promowały wzajemnie swoje artykuły, budząc zainteresowanie swoich odbiorców, a jednocześnie w zabawny i dość uszczypliwy sposób zaczepiały się za pomocą kanałów SoMe.  Czego uczy nas ta kampania? Że warto ze sobą współpracować, a dobre pomysły nie zawsze wymagają wielkich budżetów.

BNP Paribas – Gdzie są nasze patronki?

Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II i Tadeusz Kościuszko – co ich ze sobą łączy? Przede wszystkim to, że to najczęstsi patroni szkół w Polsce oraz mężczyźni. Aż 90% szkół w naszym kraju posiada patrona. Sprawia to wrażenie, jakbyśmy zapominali o patronkach i kobietach, które także bardzo wpłynęły na losy nie tylko naszego kraju, ale również całego świata. Stąd też zrodził się pomysł na kampanię banku PNB Paribas. Zwraca on uwagę na ten problem i pokazuje alternatywne imiona i nazwiska kobiet, które także zasługują na miano patronek.

Zuzanna Orman Kołodyńska, Paid Social Team Leader, K2 Precise (Grupa K2)

Symbolicznie, bo 8 marca, ukazał się spot kampanii promującej inicjatywę „Gdzie są nasze Patronki?”, która miała spopularyzować nadawanie szkołom imion wybitnych kobiet. Program jednocześnie przybliżał losy wybitnych naukowczyń, sportsmenek czy aktywistek. PNB Paribas objął patronat nad akcją, którą pokazała, że w kwestii nadawania imion szkołom, pomijana jest znaczna część historii świata i Polski – ta część, którą współtworzyły kobiety.

Zalando i „Obraz Pokolenia Z”

Akceptacja i samoakceptacja, to dwa słowa, których potrzebują współcześni młodzi ludzie. Kampania marki Zalando przedstawia młode osoby, które są przedstawicielami młodego pokolenia. Niestety bardzo często odrzucanymi przez społeczeństwo. Ale przede wszystkim, ten rodzaj kampanii trafia do odbiorcy. Młodzi ludzie, zwłaszcza w trudnych sytuacjach związanych z akceptacją, mogą poczuć się zrozumieni. Kampania jest szczera i autentyczna.

Anna Karczmarek, Senior Strategy Planner, LiquidThread

Komentarz: „Zróbmy coś fajnego, żeby trafić do generacji Z” – takie zdanie wybrzmiewa z bardzo wielu briefów. I wtedy bardzo często skupiamy się na aspektach rozrywkowych, które przez tę grupę są w reklamie pożądane. Zalando pokazało, że wcale nie trzeba być zabawnym czy śmiesznym, żeby mówić o młodych i do nich trafić. Kampania „Obraz Pokolenia Z” jest pięknym przykładem tego, jak z szacunkiem pokazywać w reklamie swoją grupę docelową. Osoby, które zostały zaproszone do wzięcia udziału w kampanii, słyną z tego, że w bardzo swobodny sposób wypowiadają się w social mediach na temat swojego wyglądu i poglądów. Są autentyczne i szczere. To – z jednej strony – jest warunkiem tego, żeby szanowały je Zetki, a z drugiej – kluczem do tego, aby markę, która jest przez nich promowana, traktowały jak swoją.

Mata przejmuje Maka

Futurystyczny charakter kampanii, wyraziste kolory, a na pierwszym planie raper, który jest uważany przez wielu za głos młodego pokolenia. W taki sposób McDonald’s postanowił otworzyć się na młodsze pokolenia, a tym samym, zarobić. Dodatkowo pojawił się również słynny już dziś zestaw Maty, czyli: potrójny cheesburger, vanilla matcha latte (matchak latte) oraz średnie frytki. Czy to się restauracji fast food opłacało? Jak twierdzi sama marka, odnotowano 60% wzrost zysków sprzedaży w związku do analogicznego okresu w roku poprzednim. I można doszukiwać się tu również wpływu pandemii. Jednak już w pierwszy tydzień po pojawieniu się tego zestawu restauracji, McDonald’s odnotował trzeci, najlepszy finansowo tydzień w historii spółki w Polsce.

Aleksandra Gawron, Social Media Manager, Dziadek Do Orzechów

Jako jedną z lepszych kampanii tego roku należy wyróżnić współpracę idola młodego pokolenia, czyli o tym jak Mata przejął Maka. Zestaw dostępny był tylko w aplikacji, spoty video, naklejki oraz limitowany merch (w dodatku do zgarnięcia za darmo!).

Na początku kampanii pojawiło się wiele głosów, że to tylko potrójny cheesee, frytki i „zielona breja”, która tylko z nazwy jest matchą. Głos ludu został jednak wysłuchany i Mata ogłosił, że pojawiła się też druga opcja – wymiana matchy na duży napój i naklejki do każdego zestawu.

Dla mnie współpraca Maty i McDonald’s była zdecydowanym game changerem w SoMe. Mimo że w przeszłości nieraz mogliśmy oglądać tego typu akcje, to według mnie kampania Maty szczególnie wpłynęła na postrzeganie współprac z influencerami w Polsce.

I jeszcze tzw. trzy grosze od Maty. Końcem listopada ukazał się nowy kawałek Maty pt.: „Mc”, który jest swojego rodzaju podsumowaniem całej akcji. Jak wyjaśnia Mata: „Jakbym tego nie wziął, to i tak by to wziął Sobel”

Syrenka „ma dziś wolne” – Akcja Fundacji Rak’n’Roll i Avonu

Wciąż bardzo mało kobiet decyduje się na regularne badania swoich piersi. W wielu przypadkach odpowiada za to brak czasu. Dlatego Fundacja Rak’n’Roll i Avon zachęcają kobiety do postawienia swojego zdrowia na pierwszym miejscu. Pracodawców zaś do dnia wolnego, w którym kobiety mogłyby pójść do lekarza i sprawdzić, czy wszystko z ich zdrowiem jest ok. A skoro nawet Syrenka Warszawska mogła znaleźć zrobić sobie wolne, to dlaczego by nie pójść w jej ślady?

Klaudia Gawłowska, Senior Social Media Specialist, Insignia

W październiku ruszyła jedna z najbardziej popularnych w 2021 roku akcja społeczna – Kampania Dzień na U! Syrenka Warszawska zrobiła sobie wolne i na jeden dzień zniknęła z Bulwarów Wiślanych, pokazując każdej kobiecie, że zdrowie jest najważniejsze i każda z nas powinna znaleźć chwilę, aby o siebie zadbać. Do akcji przyłączyli się nie tylko aktorzy, piosenkarze i influencerzy, ale również Prezydent m.st. Warszawy czy firmy, które zapewniły swoim pracownikom możliwość przeprowadzenia badań w ramach czasu pracy! Spot został nakręcony w dość niekonwencjonalny i zabawny sposób, a jednocześnie podkreślił powagę całej sytuacji. Zabawna, dobrze przemyślana i przede wszystkim skuteczna kampania.

Wszystkie wymienione przez ekspertów kampanie obrazują to, czego obecnie pragnie konsument i odbiorca w social mediach. A każda z nich z pewnością zasługuje na to, aby znaleźć się w zestawieniu najlepszych kampanii social media w 2021, w Polsce.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail