X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie social media 2021 – świat

Poznajcie kampanie social media, powstałe w roku 2021, które zaproszeni przez nas eksperci uznali za najlepsze.

Najlepsze kampanie social media 2021 – światźródło: shutterstock.com

reklama


Rok 2021 obfitował w wiele ciekawych kampanii, zwłaszcza w social mediach. Bardzo często miały one charakter edukacyjny i pokazywały problemy współczesnego świata. Inne z kolei budziły w nas radość lub skłaniały do refleksji. Dlatego przedstawimy Wam najlepsze kampanie social media na świecie.

Do udziału w artykule zaprosiliśmy ekspertów z takich agencji jak: 180heartbeats + JUNG V MATT, INSIGNIA, Saatchi & Saatchi czy More Bananas.

Rola kampanii w social mediach

Uczą, bawią, edukują. Czasami również odpowiednio wpływają na PR marki. Jednak mimo wszystko ich największą rolą jest wywołanie w odbiorcy emocji i przyciągnięcie jak największej liczby widzów. W wielu przypadkach się to udaje, a ich przesłanie zapamiętujemy na długie lata. Wybrane przez ekspertów przykłady to właśnie te, które spełniły swoją funkcję. Stały się nie tylko odbiciem naszych czasów, ale również pewnego rodzaju wzorcem, zarówno dla marek, jak i reklamodawców, w jaki sposób tworzyć kampanie w social mediach. Oto najlepsze kampanie social media w 2021 roku, które wskazali nam eksperci.

Vienna strips on OnlyFans – Muzea wiedeńskie razem z Vienna Tourist Board

Cenzura – słowo, które już od kilkudziesięciu lat nie daje nam o sobie zapomnieć. Co ważne, dotyczy ono nie tylko ludzi, ale również sztuki, która od wielu lat uznawana jest za coś unikatowego, niesamowitego i wartego uwagi. Niemalże genialne rozwiązanie tego problemu znalazły muzea wiedeńskie wraz z Vienna Tourist Board, które w celu promocji sztuki, zarejestrowały się na portalu OnlyFans. Jest to serwis przeznaczony do promocji i sprzedaży treści, z którego bardzo często korzystają twórcy internetowi. Na OnlyFans nie istnieje również cenzura, a zatem wiele rzeźb czy obrazów, na których widoczne są cenzurowane części ciała, np. na Instagramie, może być swobodnie pokazana.

Raquel Lorena Colmenares, Social Media Manager, 180heartbeats + JUNG V MATT

Raquel Lorena Colmenares

Raquel Lorena Colmenares

Dyskusja o inkluzywności i o tym, co jest, a co nie jest dozwolone w codziennej komunikacji w social media, zdominowała rok 2021. Mimo wyraźnych protestów aktywistów, artyści nadal muszą mierzyć się z cenzurą ich prac. Co absurdalne, dotyczy to też znanych, często wielowiekowych dzieł sztuki, wystawianych w prominentnych instytucjach kulturowych. Jako odpowiedź na blokowanie treści na TikToku i Instagramie, muzea wiedeńskie zdecydowały połączyć siły i otworzyły konto na OnlyFans. Fani sztuki po zarejestrowaniu się byli w stanie obejrzeć w całości dzieła, które zostały wcześniej zablokowane lub usunięte na wybranych platformach. Genialna idea pokazuje nie tylko złożony problem cenzury w samych mediach społecznościowych, ale też daje zupełnie inny obraz tego, jak instytucje kojarzone z tradycją mogą komunikować się z odbiorcami w sposób lekki, kreatywny i innowacyjny.

Dove – Odwrócone selfie

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych przez nastolatków często kończy się ich zaniżoną samooceną. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich są lajki i poczucie bycia niewystarczającym do tego, aby zgromadzić ich jak najwięcej. Dlatego marka Dove stworzyła poruszającą kampanię, o której pisaliśmy w kwietniu. Jej celem było pokazanie tego zjawiska. Ciekawym zabiegiem było jednak przedstawienie procesu zdobywania lajków, retuszu zdjęcia, aż w końcu przygotowań do zrobienia sobie przez nastolatkę selfie, od tyłu. W kampanii nie padają żadne słowa, ale też absolutnie nie są tam potrzebne. Obraz bowiem przedstawia znacznie więcej.

Katarzyna Mazur, Social Media Manager, Insignia

Katarzyna Mazur

Gdybym miała wskazać jedną markę, która z powodzeniem mogłaby zostać ambasadorką naturalnego piękna, to bez dwóch zdań byłaby to marka Dove. Brand w 2021 roku rozpoczął walkę z problemem retuszowania zdjęć w social mediach. Globalna kampania „Reverse selfie” to ukłon w stronę młodych kobiet, które ulegają presji bycia pięknymi. Dove w kampanii zwraca uwagę na psychiczne zagrożenia, które niosą ze sobą idealnie wyedytowane zdjęcia. Żeby podkreślić skalę problemu, na profilach SoMe marki znajdziemy zdjęcia przedstawiające efekt przed i po zastosowaniu retuszu. Różnica jest piorunująca. Na potrzeby kampanii przygotowane kreacje zostały przerysowane, ale czy aby na pewno nie mierzymy się z podobną skalą w rzeczywistości? Oceniając wiek głównej bohaterki, możemy wysunąć wniosek, że wciąż najbardziej podatną grupą pozostaje młodzież. Dlatego uważam, że wszelkie inicjatywy, które zwracają uwagę na problemy nastolatków, zasługują na wyróżnienie.

Anna Pietrzkowicz, Social Media Leader Saatchi & Saatchi

Anna Pietrzkowicz

Anna Pietrzkowicz

Dove kolejny raz porusza temat samooceny i samoakceptacji i kolejny raz robi to dobrze! W czasach kiedy stosowanie filtrów w mediach społecznościowych stało się codziennością, również wśród nastolatków, kampania #NoDigitalDistortion podejmuje dyskusje w tym temacie i działania mające na celu rozwiązanie problemu negatywnego postrzegania swojego ciała wśród nastolatków. #NoDigitalDistortion to przykład starannie opracowanej strategii – od przykuwającego uwagę filmu Reverse Selfie, który szybko stał się viralem, wywołując dyskusję w mediach społecznościowych, poprzez działania z influencerami, zachęcające do publikacji zdjęć bez filtrów z #NoDigitalDistortion, do materiałów do ściągnięcia dla rodziców i nauczycieli, pomocnych w szerzeniu świadomości na temat tego problemu. A wszystko to w tle zeznań Frances Haugen, byłej menadżerki Facebook, która ujawniła tajne dokumenty, udowadniające, że Instagram celowo promuje treści szkodliwe dla zdrowia psychicznego dziewczyn.

Raquel Lorena Colmenares, Social Media Manager, 180heartbeats + JUNG V MATT

Z badań przeprowadzonych przez Dove wynika, że w wieku 13 lat 80 proc. dziewczynek mających konta w mediach społecznościowych, korzysta z filtrów lub aplikacji do zmiany swojego wyglądu online. To szokujący fakt i tym bardziej podkreśla, jaka odpowiedzialność spoczywa na barkach platform social media w kreowaniu wizerunku. W tym kontekście warto też przywołać badania Jane Cunningham i Philippy Roberts w UK, a które pokazują, że młode kobiety otrzymują od marek około 10 tys. komunikatów dziennie. Pomyślmy o tym, jaki zbiorowy wpływ może to mieć, kiedy w kółko powtarzane są te same przekazy, czyli zazwyczaj: bądź szczuplejsza, bądź bardziej kobieca, miej lepszą cerę itp. Badaczki wykazały również, że 75 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii twierdzi, że „sposób, w jaki prezentują się modelki w reklamach, sprawia, że ​​kobiety czują się źle ze sobą i są szkodliwe”. W Polsce mamy podobne badania, które mówią, że nierealne kanony piękna w reklamie prowadzą do zaburzeń odżywiania u młodych kobiet. Wbrew temu szkodliwemu trendowi, Dove oparła kampanię #NoDigitalDistortion na mocnych kreacjach (m.in. wideo„Reverse Selfie”). Pokazywały efekt odwrotny stosowania filtrów i eksponowały prawdziwe twarze bohaterek. Jest to inspirujący i społecznie potrzebny sposób podkreślenia idei bodypositive, bazujący na jednym z najbardziej popularnych dla użytkowników funkcjonalnościach w mediach społecznościowych. Do szerzenia świadomości na temat projektu Dove Self-Esteem  wykorzystano też TikToka, gdzie można znaleźć najwięcej przedstawicielek Gen Z.

Heineken i lockdown

Jeszcze na początku pandemii, wszystkim nam wydawało się, że wśród najlepszych kampanii w social mediach na świecie w 2021 roku na pewno nie zobaczymy tych, uwzględniających lockdown. A jednak! Rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej. I doskonałym przykładem wykorzystania naszych realiów w swojej kampanii jest Heineken. Marka przedstawiła historie z lockdownem w tle. Pierwsza z nich obrazuje rozmowy online, gdzie każdy z uczestników stara się napić piwa tak, aby rozmówca tego nie widział. Kampania kończy się morałem, który zachęca do nie picia alkoholu w ważnych momentach, równocześnie promują Heineken 0%. Druga z kampanii to wyjątkowa historia miłosna, z dość ciekawym zakończeniem, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Natalia Sikora, Head of Marketing, More Bananas

Natalia Sikora

Natalia Sikora

W poprzednim roku Heineken zrealizował kilka filmów nawiązujących do trudów pandemicznych czasów. Obecna sytuacja na świecie i nadal trwające obostrzenia związane z tematem ponownie zainspirowały markę do przygotowania kolejnych tematycznych filmów promocyjnych. Mamy zatem między innymi pokazane spotkania online z przesłaniem o odpowiedzialnym piciu/niepiciu alkoholu podczas pracy albo uroczą online love story z zaskakującym zakończeniem.

Co jest mocną stroną tych kampanii? Działają one na emocje, śmieszą, zaskakują i są umiejscowione w kontekście tego, co dzieje się na świecie. Przez to budują bardzo pozytywną relację z odbiorcami.

Opłaca się być złym – Netflix

„Lucyfer” to jeden z tych seriali, w którym zakochali się użytkownicy Netflixa. Każdy kolejny sezon gromadził przed ekranami ogromne rzesze ludzi. Dlatego Netflix postanowił uczcić również moment jego zakończenia. A z racji tego, że Lucyfer zdecydowanie nie należał do najgrzeczniejszych, platforma streamingowa postanowiła nagradzać wszystkich tych, którzy tak jak i on, popełniają drobne grzeszki. Oczywiście, z odpowiednią nagrodą, która z pewnością ucieszy każdego, kto z wypiekami na policzkach oglądał nie tylko finałowy, ale i poprzednie sezony serialu.

Katarzyna Mazur, Social Media Manager, Insignia

Morał, który mówi o tym, że dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane, nie zawsze ma odniesienie do rzeczywistości. A to za sprawą nowej kampanii Netflixa, która przełamuje utarte konwenanse i tym razem nagradza za drobne grzeszki. Finałowy sezon „Lucyfera” stał się doskonałą okazją do przeprowadzenia loterii dla grzesznych fanów serialu. Netflix to jedna z tych platform, którą kochają miliony osób: użytkownicy serwisu za bogaty, serialowy repertuar, marketingowcy za kreatywne kampanie. Aktywacja „Opłaca się być złym” to umiejętne wykorzystanie znanych wszystkim siedmiu grzechów głównych w lekki i przyjemny w odbiorze sposób. Humorystyczna narracja, opatrzona dedykowanym # zyskała sympatię nie tylko wśród fanów serialu, do których ja nie należę. Jednak spersonalizowane nagrody w postaci  karty Lucifer Sin Rewards o wartości 250 dolarów z pewnością były warte niejednego, drobnego grzechu. ;)

Narodowa Służba Zdrowia w Anglii i YouTube promują szczepionki na COVID-19

Do młodych trafiają słowa współczesnych celebrytów lub influencerów. A z kim nawiązać współpracę, jeśli grupą odbiorczą są osoby starsze? Przed tym dylematem stanęła Narodowa Służba Zdrowia w Anglii i YouTube. A wszelakie rozważania, doprowadziły ich do wspaniałego muzyka, znanego również starszym pokoleniom, Elthon’a John’a oraz Michael’a Caine’a. Efekt? Zadowalający i chyba spełniający oczekiwania dotyczące zachęcenia obywateli do szczepień. I to nie tylko tych starszych.

Anna Pietrzkowicz, Social Media Leader, Saatchi & Saatchi

I’m stilll standing, yeah, yeah, yeah. W ten sposób Elthon John w humorystycznym filmiku promował szczepienia na COVID-19 w kampanii Narodowej Służby Zdrowia w Anglii i YouTube. COVID-19 i szczepienia były głównym tematem roku 2021, nie jest zatem zaskoczeniem, że wiele kampanii podnosiło właśnie te kwestie. Narodowa służba zdrowia w żartobliwy i w lekki sposób udźwignęła tak poważną kwestię, tworząc wokół niej buzz i jak się okazuje przynosząc wymierne skutki. W tygodniach po rozpoczęciu kampanii w Anglii, odnotowano gwałtowny wzrost szczepień i mnóstwo UGC z #COVIDVaccine. Kampania była skierowana do starszych osób, które są najbardziej narażone na powikłania związane za zachorowaniem na COVID-19. Narodowa Służba Zdrowia w Anglii i YouTube idealnie dobrali osoby do swojej target grupy, zapraszając do współpracy Michael’a Caine’a i wspomnianego wcześniej Elthon’a John’a.

IKEA – Hund Couture

Gdybyśmy zapytali siebie samych, z czym oprócz mebli kojarzy nam się marka IKEA, na pewno wiele osób wskazałoby klopsiki i charakterystyczne, niebieskie torby. Idąc tropem tych drugich, IKEA w Australii postanowiła zrobić żart z okazji Prima Aprillis. Na YouTube ukkazał się więc krótki filmik, prezentujący modę psią. A każdy pies miał na sobie inne ubranie, zrobione z… niebieskiej torby IKEA. To wspaniały przykład żartu, który nie opiera się na niezbyt smacznych kłamstwach, jak i dystansu marki do samej siebie.

Natalia Sikora, Head of Marketing, More Bananas

Australijska IKEA z okazji Prima Aprilis przygotowała kampanię na YouTube z nową linią produktów. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby niewiele miała wspólnego z meblami i dotyczyła… psów! Psia moda jeszcze nigdy nie była tak interesująca. Kreacje bowiem powstały z charakterystycznych niebieskich toreb, które są dostępne w sklepach szwedzkiej sieci. Dlaczego właśnie ta skradła me serce? Jest zaskakująco i z humorem, a przy tym kampania nie jest oderwana od działań marki – kilka lat temu stworzyła ona bowiem kolekcję mebli dla zwierzaków.

Coca-Cola – Prawdziwa Magia Świąt

Absolutnie nikt nie powinien być sam, zwłaszcza w Święta. Najnowsza kampania Coca-Coli przedstawia więc historię chłopca, który za wszelką cenę chciał pomóc swojej samotnej sąsiadce. W rezultacie, przez specjalnie wymyśloną w tym celu instalację, w rękach starszej kobiety ląduje zaproszenie na Wigilię. Reklama idealnie przedstawia to, czym tak naprawdę powinny być Święta i bez względu na wszelakie podziały i różnice poglądów, wszyscy mamy podobne, podstawowe potrzeby.

Katarzyna Mazur, Social Media Manager, Insignia

Czy storytelling jest passé? Coca-Cola udowadnia, że wciąż jest na topie. Brand od 20 lat roztacza przed nami wizję magicznych świąt, w tym roku nie pozostaje inaczej. „Prawdziwa Magia Świąt” to ciepło przyjęta kampania, której znaczenie w czasach pandemicznych nabiera nowego wymiaru. To sympatyczna historia, która ma na celu odwrócić naszą uwagę od zmartwień dnia codziennego i zaszczepić w nas ducha świąt, oczywiście z Coca-Colą w dłoni. W Polskiej odsłonie dodatkowo gościmy aktora C. Pazure, który bierze udział również w specjalnej loterii. Coca-Cola za pomocą swojej kampanii i tworzonej komunikacji przypomina nam, że najbardziej wartościowy czas to ten spędzony z rodziną i bliskimi. Jest to element, który wyróżnia markę na tle konkurencji, a także wpływa na pozytywne postrzeganie firmy przez użytkowników. Wrażenie i konotacje ukształtowane przez lata determinują nasze podejście do marki, a w efekcie przekładają się na decyzje zakupowe.

TikTok z kampanią na EURO 2020

A gdyby tak w kreatywny sposób podejść do piłki nożnej? Dokładnie tak się stało, gdy TikTok został oficjalnym partnerem EURO 2020. Popularne medium zachęcało swoich użytkowników do celebracji chwili. W efekcie mieliśmy sytuację win-win. TikTok został rozpromowany wśród kibiców, a użytkownicy TikToka coraz częściej zaczęli z zainteresowaniem spoglądać na to, co aktualnie dzieje się w świecie piłki nożnej.

Natalia Sikora, Head of Marketing, More Bananas

Platforma została oficjalnym partnerem wydarzenia sportowego i z tej okazji wykorzystała swoje możliwości, tworząc w swojej aplikacji filtry oraz efekty do filmów promujące Euro 2020. Użytkownicy dzielili się treściami, jednocześnie reklamując aplikacje, gdyż na każdym materiale znajdował się znak wodny TikToka. Co ciekawe po ogłoszeniu współpracy z UEFA #football zyskał niezwykłą popularność, wzrósł z 70 mld do 119 mld. To świetny przykład promocji własnych treści przy dużych zasięgach (mocne strony) organizowanego wydarzenia, na które czekano tak długo. A także dobrze dobrana grupa docelowa (mocne strony), wszak piłka łączy pokolenia.

The Body Shop #SelfLoveUprising

Dzisiejszy świat bywa okrutny. Dlatego najlepsze co możemy zrobić dla siebie samych, to obdarzyć się miłością. Samooakceptacja bowiem pomaga nam przezwyciężać to, co na pierwszy rzut oka wydaje się dla nas trudne. Genialnym przełamaniem i dążeniem do tego, do czego wszyscy chcemy w końcu w życiu dojść, jest kampania marki The Body Shop. Jest ona swego rodzaju prośbą o zwrócenie uwagi na siebie i docenienia tego, co mamy. Bez względu na to, kim jesteśmy, jak wyglądamy i czego od siebie oczekujemy.

Anna Pietrzkowicz, Social Media Leader Saatchi & Saatchi

Znana marka kosmetyków naturalnych i wegańskich postanowiła poruszyć bardzo ważny temat – samoakceptację. Pomimo że na naszych oczach dokonuje się pewna zmiana w myśleniu o ciele w stronę #bodypositive, to nadal miliony osób na świecie czują presję, szczególnie w mediach społecznościowych, wyglądania w określony sposób. The Body Shop świetnie dobrała influencerów do kampanii i zaprosiła do współpracy grupę młodych aktywistów, którzy na co dzień z odwagą przełamują różne tabu w mediach społecznościowych, inspirują innych i walczą o lepsze jutro, m.in. aktorkę i aktywistkę Jameelę Jamil. Kampania #SelfLoveUprising z serią video, podcastów, rozmów i porad, pomagała w drodze do samoakceptacji. Marka, chcąc szerzyć swój manifest wśród młodych ludzi, słusznie skierowała swoje kroki w stronę TikToka tworząc challange, który okazał się sukcesem. Obecnie #SelfLoveUprising to już organiczny ruch i miliony filmików nawołujących do kochania siebie. To przykład kampanii, która porusza kwestię, będącą w zgodzie z wartościami i misją marki. Dodatkowo, idealnie identyfikująca potrzeby grupy docelowej i touchpointy.

Save Ralph – The Human Society of the United States

Zwierzęta mają prawo żyć i czerpać z życia to, co najlepsze, tak samo, jak ludzie. Nie jest też normalne to, że wiele z nich cierpi tylko i wyłącznie dlatego, aby rozwijały się poszczególne branże, w tym branża beauty. Dlatego też „The Human Society of the United States” zrealizował poruszającą kampanię sprzeciwiającą się testowaniu kosmetyków na zwierzętach. W tym celu powstała specjalna seria filmów, z życia królika Ralpha. Pokazuje on cierpienie zwierząt wykorzystywanych w laboratorium do badań. A ponadto, dzięki sympatycznej postaci królika, który opowiada nam o całym procesie, odbiorca czuje się z nim związany. Co na dalszym etapie wywołuje współczucie i zdecydowanie zachęca do tego, aby nie dokonywać zakupów takich kosmetyków.

Raquel Lorena Colmenares, Social Media Manager, 180heartbeats + JUNG V MATT

Od zawsze dobry pomysł jest w stanie zaangażować odbiorcę od samego początku do końca. Świetnym przykładem jest kampania zrealizowana przez „The Human Society of the United States”. Save Ralph – krótkometrażowa historia królika, który jest testerem kosmetyków. Razem z poranionym Ralphem przeżywamy doświadczenia, które są na nim przeprowadzane w laboratorium, próbując zrozumieć ich sens. Wyprodukowany na zlecenie HSI, wspólnie z Arch Model Studio, mockumentalny film w reżyserii Spencera Sussera, daje inną, bardziej ludzką, perspektywę na problem wykorzystywania zwierząt do testów przez przemysł kosmetyczny. Oprócz viralowego charakteru, wzmocnionego przez wykorzystanie artystów z Hollywood, kampania była impulsem do dyskusji na wszystkich platformach social mediowych. Zwiększyła organicznie świadomość odbiorców, łącznie generując ponad 740 mln tagów na TikToku, ponad 150 mln wyświetleń, a co najważniejsze 5 mln podpisów pod petycjami organizacji.

Kampanie, które warto poznać

Wybrane przez ekspertów kampanie, odpowiadają na potrzeby i problemy współczesnego świata. Idealnie zatem wpasowują się w to, co powinny sobą reprezentować. Marki prowadząc takie działania zaś, mogą nie tylko edukować, ale i inspirować. I mamy nadzieję, że tak jak my i zaproszeni przez nas eksperci uważacie, że są to ubiegłoroczne kampanie w social media na świecie, które zdecydowanie warto poznać.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail