X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak wybrać VPN? 6 kwestii, na które musisz uważać!

Czym jest VPN i w jaki sposób może pomóc użytkownikom? Oto kilka praktycznych porad.

Jak wybrać VPN? 6 kwestii, na które musisz uważać!źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Korzystając z Internetu, należy mieć świadomość, że wiele osób może uzyskać dostęp do wszystkiego, co się robi w trybie online. Rzecz jasna, potrzebne jest do tego połączenie przez tę samą sieć Wi-Fi (choć nie zawsze), ale warto pamiętać o tym, aby zabezpieczyć się przed niechcianym śledzeniem. Odpowiedzią na to jest VPN. Czym jest to narzędzie? Dlaczego warto go używać i o czym należy pamiętać przy jego wyborze? Wszystkie informacje dostępne są w poniższym artykule.

Czym jest VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna) to narzędzie, dzięki któremu użytkownik może chronić swoją prywatność w internecie. Dzięki odpowiednim szyfrowanym przesyłom danych między konkretnymi serwerami, lokalizacja użytkownika jest ciężka do wyśledzenia oraz bardzo ciężko odkryć aktywność tejże osoby.

Dlaczego warto używać VPN?

Pierwszą i najważniejszą jest wspomniana już kwestia bezpieczeństwa w sieci. Dzięki użytkowaniu aplikacji komputerowych i smartfonowych, można w odpowiedni sposób ukryć swoją lokalizację oraz aktywność w sieci, dzięki czemu hakerzy, służby i wszelkie niepowołane osoby trzecie mają bardzo utrudniony dostęp do informacji.

Narzędzie to chroni również przed różnego typu atakami hakerskimi, jak na przykład DDoS. Polega na atakowaniu IP wieloma połączeniami z różnych serwerów, co praktycznie blokuje się kontakt z siecią, z powodu jej przeciążenia.

Ciekawą funkcją i zaletą używania tego typu programów jest też również ominięcie tzw. „blokad regionalnych”. Praktycznie każdy użytkownik takich serwisów jak YouTube, Instagram czy Twitter, spotkał się z komunikatem „Video/audio jest niedostępne w twoim kraju”. Dzięki połączeniu z zagranicznymi serwerami, VPN eliminuje ten problem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN? 6 porad

1. Określ swoje potrzeby

Bardzo ważną kwestią jest to, aby szczerze odpowiedzieć sobie, z czego i w jaki sposób najczęściej korzystamy przy połączeniami z siecią. Gospodarstwa domowe, prywatne połączenie przez transmisję danych w różnych miejscach, korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi, przykładowo w pracy lub pociągu. Te wszystkie miejsca i typy logowania do Internetu różnią się od siebie, dlatego warto dobrać odpowiedniego dostawcę narzędzia VPN, który w pełni odpowie na potrzeby użytkownika.

Warto stworzyć sobie listę tego, czego się potrzebuje od tej konkretnej usługi – w zależności od potrzeb, niektóre elementy i funkcje można pominąć, a inne będą musiały być zdecydowanie najlepsze na rynku.

2. Kompatybilność z systemami operacyjnymi

Mimo, że większość dostawców narzędzi do używania sieci VPN pisze swoje aplikacje na wszystkie rodzaje systemów operacyjnych, warto sprawdzić z jakiego typu sprzętu i software’u się korzysta i czy jest on wspierany przez wybraną aplikację. Nie warto narażać się na głęboki zawód, w przypadku, gdy zakupiony program nie obsługuje systemu, z którego się korzysta.

3. Limit (lub jego brak) przesyłania danych

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest limit transferu danych przy użyciu sieci VPN. Niestety, wraz z ulepszeniem technologii Internetowej oraz jakości wszelkich plików audio czy video, serwisy streamingowe takie jak HBO Go, YouTube, Spotify, Netflix czy Player, przy ich użytkowaniu pobierają ogromne ilości danych, dlatego warto zainwestować w aplikację do korzystania z połączenia prywatnego, która nie posiada żadnych limitów wysyłania i pobierania danych

4. Prędkość połączenia i liczba dostępnych serwerów

Niestety, wadą usługi VPN jest spowolnienie normalnej prędkości internetu. Rzecz jasna, nie są to ogromne spadki, ale wpływ korzystania z tego rozwiązania może być zauważalny. Na szczęście, dostawcy oprogramowania coraz częściej eliminują ten problem, poprzez rozszerzenie liczby dostępnych dla użytkowników serwerów. W znacznym stopniu likwiduje to problem drastycznych spadków transferu danych, dzięki odciążeniu najbardziej przepełnionych serwerów.

5. Cena i płatność

Nie oszukując się, można stwierdzić, że cena gra istotną rolę przy subskrypcji usługi VPN. Ceny różnią się zwykle od siebie nieznacznie, chociaż najbardziej profesjonalne i pełne funkcji aplikacje, są zwykle najdroższe. Na szczęście, dostawcy tego typu programów bardzo często organizują promocje, w których można sporo zaoszczędzić.

SPRAWDŹ: Ranking TOP 5 Najlepszych VPN na TopVPN.pl » – poznaj aktualne ceny i promocje oraz testy i recenzje najlepszych usług VPN

Istotną kwestią jest też płatność. Rzecz jasna, większość dostawców usługi oferuje możliwość płatności kartą lub przelewem, ale coraz większa ich rzesza decyduje się na anonimowe systemy, takie jak karty pre-paid, korzystanie z PayPala czy płatności kryptowalutami.

6. Obsługa klienta

Niesamowicie istotną, choć często pomijaną kwestią jest dostępność kontaktu z supportem. Większość firm oferuje całodobową opiekę nad klientami, zwykle przy pomocy telefonu bądź czatu. Ta druga opcja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ obsługa klienta usług VPN jest zwykle w języku angielskim, chociaż firmy dostarczające ten typ usługi rozszerzają swoją działalność, tym samym dodając nowe języki do biura odpowiedzialnego za kontakt z klientem.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail