X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Biały Dom współpracuje z tiktokerami w walce z dezinformacją na temat wojny w Ukrainie

Do walki z dezinformacją, Biały Dom postanowił wykorzystać tiktokerów. Ich zadaniem było przekazywanie prawdy na temat wojny w Ukrainie, po wcześniej odbytym briefingu z urzędnikami.

Biały Dom współpracuje z tiktokerami w walce z dezinformacją na temat wojny w Ukrainieźródło: shutterstock.com

reklama


Pokolenie Z najczęściej szuka informacji w mediach społecznościowych. Biorąc jednak pod uwagę społeczność młodych osób w USA, na pierwszym miejscu w tym względzie plasuje się TikTok. Widząc ten trend, Biały Dom postanowił wykorzystać tiktokerów do tego, aby rozprzestrzenić prawdziwe informacje na temat wojny w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie na TikToku

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, TikTok obfitował w wiele treści, nie zawsze odpowiednich dla odbiorców tej platformy. Stał się tym samym dla wielu pierwszym źródłem informacji. Niestety nie zawsze informacje przekazywane odbiorcom były rzetelne i sprawdzone. Dlatego też Biały Dom postanowił nawiązać współpracę z 30, czołowymi tiktokerami, organizując specjalny briefing na Zoomie. Podczas takiego spotkania online, influencerzy zostali poinformowani o tym co dokładnie dzieje się na linii USA-Ukraina, współpracy z NATO itd.

Z doniesień Washington Post dowiadujemy się także, Biały Dom zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym medium opiniotwórczym jest obecnie TikTok. W związku z tym, chce aby informacje na temat tak istotnych wydarzeń jak wojna w Ukrainie, miały swój początek u rzetelnych źródeł.

Briefing dla przedszkolaków?

Zaskakująca jednak w tej sytuacji może być reakcja dziennikarza wywodzącego się z Ukrainy, Julesa Suzdaltseva. Prowadzi on znany program: TikTok. Good Morning, Bad News. Mężczyzna zaznaczył, że sama idea wydawała się być naprawdę w porządku. Natomiast sami urzędnicy unikali trudnych pytań, a tiktokerzy podczas briefingu traktowani byli jak przedszkolacy.

@marcus.dipaolaMAR 10 — Background briefing♬ original sound – Marcus DiPaola

Czy zatem akcja nie okazała się skuteczna? Przeciwnie! Już w kilka godzin po zakończeniu briefingu, tiktokerzy wysłali rzetelne wiadomości do milionów obserwujących. Zaś filmik zawierający kluczowe wnioski w tej sprawie, opublikowany przez Marcusa DiPaolę, obejrzano nowa 300 000 razy.

Czy było to konieczne?

Ostatnie wydarzenia pokazują, że w czasach, gdzie cyberwojna to drugi front walki z wrogiem, wszystkie działania sprzeciwiające się dezinformacji są potrzebne. I to bez względu na to, czy za pomysłem stoi Biały Dom, czy jak w naszym, polskim przypadku, strony zglostrolla.pl, Brand24 i Nieagencja. Zawsze warto bowiem weryfikować informacje, które do nas docierają. Dlatego tym bardziej akcja Białego Domu mimo wszystko zasługuje na uznanie, ponieważ walczy z problemem od środka. A ten, jak wiemy i mogliśmy się przekonać w ubiegłych dniach, wcale nie jest mały.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail