X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Meta z nowym kursem bezpieczeństwa online dla dziennikarzy

Ochrona dziennikarzy i osób zajmujących się prawami człowieka, to w ostatnich miesiącach jedno z głównych zadań Meta. Dlatego do Facebook Protect dołączyły teraz specjalne szkolenia, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa tej grupy użytkowników.

Meta z nowym kursem bezpieczeństwa online dla dziennikarzyźródło: shutterstock.com

reklama


Nie da się ukryć, że konta niektórych osób w social media są dużo bardziej narażone na działania hakerów. W dużej mierze są to osoby publiczne. Dlatego też Meta uruchamia nowe kursy bezpieczeństwa dla dziennikarzy.

Dziennikarze i obrońcy praw człowieka pod ochroną

Z całą pewnością, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, do grupy najbardziej narażonych na cyberataki należą dziennikarze i obrońcy praw człowieka. Dlatego też, Meta przygotowała, specjalny kurs związany z zachowaniem bezpieczeństwa online, skierowany do tych grup zawodowych. Jak twierdzi gigant, na kursie pojawi się szereg elementów, ułatwiających zachowanie ochrony i prywatności tych użytkowników, jak również podjęciu działań sprzeciwiających się nękaniu takich osób. Na stronie Meta czytamy, że czas jego trwania będzie wynosił 90 minut. I każdy, kto będzie chciał go przejść, może zrobić to we własnym tempie. Warto również zaznaczyć, że Meta stworzyła ten program we współpracy z  Międzynarodowym Centrum Dziennikarzy (ICFJ) oraz Border Center for Journalists and Bloggers (BCJB).

Dziennikarze i obrońcy praw człowieka dostaną informacje na temat podstaw bezpieczeństwa cyfrowego, bezpieczeństwa korzystania z social media oraz zasad dotyczących informowania o trudnych sytuacjach. Ponadto, w kursie znajdą się również wskazówki w jaki sposób przeciwdziałać nękaniu w sieci.

To nie pierwsza pomoc Meta

Szkolenie w temacie bezpieczeństwa jest oczywiście niezwykle istotne. Zwłaszcza dziś, w okresie inwazji Rosji na Ukrainę, która ma swoje miejsce także w przestrzeni online. Oprócz wojny na terytorium Ukrainy, mamy bowiem również do czynienia z cyberwojną. Nie da się również zaprzeczyć temu, że to właśnie dziennikarze są obecnie najbardziej narażeni na cyberataki. Dlatego takie szkolenia mogą pokazać, w jaki sposób można przed takimi atakami chronić siebie i swoich najbliższych.

To jednak nie pierwsze działania Mety w temacie ochrony tej grupy zawodowej. Kilka miesięcy temu wprowadziła on również na Facebooka narzędzie o nazwie Facebook Protect. Przypominamy, że każdej osobie, która według giganta należy do społeczności osób najbardziej narażonych na ataki hakerów, powinien pojawić się stosowny komunikat. I to zarówno na stronie głównej serwisu, jak również w wiadomości mailowej.

Informacja dotycząca Facebook Protect.

Co więcej, każdy użytkownik, który taki komunikat zobaczy, ma czas tylko do 14 marca na to, aby nie pozbawić się dostępu do swojego konta.

Zarówno Facebook Protect, jak i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa to najnowsze działania wspierające bezpieczeństwo dziennikarzy. I jak twierdzi Meta, jest to dopiero początek.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail