X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nowe opcje w grupach na Facebooku, które pomogą administratorom utrzymać porządek

Meta postanowiła dodać kilka opcji w grupach na Facebooku, m.in. ułatwiających filtrację informacji publikowanych w postach. Jakich jeszcze zmian możemy się spodziewać?

Nowe opcje w grupach na Facebooku, które pomogą administratorom utrzymać porządekźródło: shutterstock.com

reklama


Nie jest łatwo być dziś administratorem dużych grup. Zwłaszcza tych, gdzie z dnia na dzień przybywa użytkowników udostępniających w nich niezweryfikowane informacje. Stąd pomysł Mety na to, aby wprowadzić kilka nowych opcji na Facebooku.

Bezpieczeństwo i walka z dezinformacją

Najwyraźniej Meta zaobserwowała rosnący trend umieszczania w grupach treści, które nie są rzetelne, jak również zagubienie administratorów w tym temacie. Dlatego też, aby temu przeciwdziałać, gigant wprowadził kilka nowych opcji na Facebooku. Pierwszą z nich, jest odrzucanie postów, zawierających treści, które uprzednio Meta sklasyfikowała jako fake newsy.

Screen ukazujący opcję wyłączenia treści dezinformacyjnych w grupach.

źródło: about.fb.com

Oczywiście administrator, jeżeli zdecyduje się na taki rodzaj filtracji danych, będzie musiał wcześniej włączyć tę opcję w grupie. Dzięki temu, każdy post z fake newsem, zidentyfikowanym przez Meta, od razu zostanie usunięty. Nie będzie zatem konieczności ręcznej selekcji. Co nie zmienia faktu, że jak wiemy, algorytmy i moderatorzy giganta nie są nieomylni. Dlatego tak czy inaczej, to co już trafi do „poczekalni” po wstępnej selekcji w grupach, najlepiej i tak mimo wszystko zweryfikować osobiście.

Zmianie ulegnie także nazwa jednej z funkcji, wprowadzonej w 2020 roku, czyli „wycisz”. Od teraz znajdziemy ją pod nazwą „zawieszenie”. Ma to być bowiem zaznaczenie, że administrator decydując się na to, aby ograniczyć dostęp do grupy danemu użytkownikowi, daje mu niejako karę za nieprzestrzeganie zasad społeczności.

Kolejną, nową opcją, jest funkcja Admin Assist. Na czym dokładnie miałaby polegać rola takiego wirtualnego asystenta? Jak czytamy na stronie Meta, za pomocą tej opcji, będzie mogła dokonywać się wstępna selekcja użytkowników dołączających do grupy. Admin Assist będzie weryfikował, czy zgodnie z ustalonymi przed administratora opcjami, ustawionymi ręcznie, użytkownik może dołączyć do społeczności. Oznacza to, że jeżeli np. ktoś nie odpowie na wszystkie pytania, jakie są mu zadane podczas próby dołączenia, automatycznie jego prośba zostanie odrzucona przez asystenta.

Screen przedstawiający opcję włączenia Admin Assist.

źródło: about.fb.com

Ponadto, pojawi się również opcja zapraszania innych użytkowników do grupy na Facebooku za pomocą kodów QR czy poprzez maila. Jak twierdzi Meta, działania te zostały wprowadzone zwłaszcza z myślą o markach. W ten sposób będą one mogły utrzymać bliższy kontakt z odbiorcą i konsumentem.

Mniej pracy dla administratorów

Zmiany, które zostały ogłoszone, być może nie są zaskakujące, ale na pewno sprawią, że administratorzy będą mieć znacznie mniej pracy. A dodatkowo, to kolejne formy promowania grup, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i ograniczaniu szerzenia się dezinformacji. Zatem zdecydowanie nowe opcje możemy uznać za przydatne, a nawet dosyć konkretne. Ponadto, w dzisiejszych czasach każda pomoc dla osób moderujących jest na wagę złota. I oczywiście, administratorzy nie wszystkich stron będą chcieli skorzystać z tych rozwiązań, ponieważ samodzielnie będą chcieli np. określić czy coś jest, czy nie jest fake newsem. Tym bardziej, że tematyka grupa na Facebooku jest naprawdę różna. Jednak dla tych, dla których liczy się przekazywanie rzetelnych treści, opcje mogą okazać się niezwykle przydatne.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail