X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Utwór Johna Lennona zabrzmiał w polskich stacjach radiowych w geście solidarności z Ukrainą

W piątkowy poranek równocześnie w 150 stacjach radiowych zabrzmiał utwór „Give Peace a Chance” kojarzący się z pokojem. Był to wyraz protestu przeciwko inwazji Rosji w Ukrainie.

Utwór Johna Lennona zabrzmiał w polskich stacjach radiowych w geście solidarności z Ukrainąźródło: unsplash.com

reklama


W piątek (4 marca) o godzinie 8.45 ponad 150 polskich rozgłośni nadało równocześnie piosenkę Johna Lennona „Give Peace a Chance” jako wyraz protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To ogólnoeuropejska inicjatywa nadawców radiowych, w której wzięły udział stacje z ponad 25 krajów.

Gest solidarności z Ukrainą

W inicjatywę zaangażowało się około 150 polskich stacji radiowych, m.in. rozgłośnie wchodzące w skład porozumienia I Love Radio: RMF FM, Radio ZET, Radio ESKA, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio, RMF MAXXX, Radio Plus, Meloradio, Radio VOX FM, SuperNova, Chillizet, RMF Classic, Eska Rock, RMF Ukraina, ale również inne stacje z całej Polski jak warszawskie Radio Kolor, Radio Bogoria z Grodziska Mazowieckiego, Radio Elka z Leszna czy Radio Września.

Utwór Give Peace a Chance

Wszystkie te stacje zagrały równocześnie przebój Johna Lennona „Give Peace a Chance”, który od ponad 50 lat kojarzy się z pokojem. Ten utwór jest pierwszym solowym singlem wydanym przez Lennona, jeszcze gdy był członkiem Beatlesów i stał się hymnem amerykańskiego ruchu antywojennego w latach 70.

Polskie rozgłośnie przyłączyły się do inicjatywy zapoczątkowanej przez niemieckie Radio Eins, należące do RBB – państwowego koncernu radiowo-telewizyjnego Berlina i Brandenburgii. Radio Eisn opracowało tę inicjatywę jako dowód, że siła radia może wzmocnić rosnące poparcie dla pokoju i stworzyć zjednoczony ruch na całym kontynencie.

Potworności wojny przeciwko Ukrainie są widoczne każdego dnia. Potrzebna jest nasza solidarność, nasze człowieczeństwo i nasze wsparcie. To pozytywny sygnał, że europejskie stacje radiowe łączą siły, by przypomnieć nam o tym tą piosenką. Jest ona źródłem siły i wzywa nas, byśmy nie odwracali wzroku – powiedziała Patricia Schlesinger, przewodnicząca ARD i dyrektor generalny rbb.

Give Peace a Chance

źródło: materiały prasowe

Utwór wybrzmiał łącznie w kilkuset stacjach w ponad 25 krajach Europy – również w Ukrainie, gdzie nadało go m.in. kanał pierwszy ukraińskiego radia publicznego.

Źródło: informacja prasowa

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail