X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Czy tydzień bez social mediów wystarczy, aby poprawić swoje samopoczucie?

Badania pokazały, że nawet krótka przerwa od social mediów pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z raportu?

Czy tydzień bez social mediów wystarczy, aby poprawić swoje samopoczucie?źródło: unsplash.com

reklama


Social media są istotnym elementem naszego życia. Pozwalają nam utrzymywać kontakty ze znajomymi, dalszą rodziną, ale także prowadzić własne biznesy czy realizować pasje. Z drugiej jednak strony, bardzo często negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. O tym jak silny wpływ na nasze zdrowie psychiczne mają media społecznościowe, przekonali się naukowcy odpowiedzialni za badanie, które ukazało się w czasopiśmie Cyberpsychology Behavior and Social Networking.

O samym badaniu

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 154 osób, które ukończyły 18 lat, były codziennymi użytkownikami social mediów i zobowiązały się przestać ich używać przez jeden tydzień. Dodatkowym wymaganiem było również pobranie aplikacji ActionDash na Androida oraz korzystanie ze ScreenTime na iOS. Rekrutacja do badania miała zaś miejsce za pośrednictwem serwisów takich jak: Facebook, Instagram, Twitter oraz poczty pantoflowej. W kolejnym kroku, badani otrzymali specjalnie ułożony arkusz z pytaniami odnoszącymi się do ich zdrowia psychicznego, samopoczucia itd.

Uczestnicy otrzymali też przydział do jednej z dwóch grup. Pierwsza z nich, została poproszona o niekorzystanie z serwisów takich jak: Facebook, Twitter, TikTok oraz Instagram przez jeden tydzień. Druga zaś grupa, miała nic nie zmieniać w swoim zachowaniu i korzystać ze swoich ulubionych serwisów tak, jak miało to miejsce do tej pory. Po tygodniu, obydwie grupy otrzymały nowe ankiety do wypełnienia. Poproszeni zostali także o wysłanie dowodów w postaci screenów z aplikacji, dotyczących czasu spędzonego przed ekranem smartfona. Jak zakończyło się to badanie?

Co pokazały badania?

Wyniki badań potwierdziły to, co od dłuższego czasu większość z nas przewidywała. Social media mają negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Natomiast zaskakujące może być to, że wystarczył tydzień detoksu od mediów społecznościowych, aby zauważyć efekty. Jak się bowiem okazuje, te osoby, które odstawiły social media, odnotowały poprawę swojego samopoczucia, jak i zmniejszenie uczucia lęku czy stanów depresyjnych. Co więcej, tygodniowa przerwa od Facebooka wpłynęła także na zwiększoną satysfakcję z życia i zmniejszenie uczucia negatywnych emocji.

Naukowcy podkreślają, że takie wyniki badań mogły wynikać także z podejścia do nich uczestników. Badani chcieli bowiem odstawić serwisy społecznościowe, co w związku z tym może sugerować ich zwiększoną motywację do działania. Nie da się jednak ukryć, że różnica w wynikach jakie otrzymano przed i po eksperymencie jest olbrzymia. I przynajmniej częściowo potwierdza negatywny wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne ludzi.

W przyszłości badacze chcą zwiększyć zakres tych badań, m.in. poprzez wydłużenie czasu eksperymentu jak i zwerbowania większej liczby osób wyrażających chęć do wzięcia udziału w eksperymencie.

Istotny temat do badań

Temat social mediów i ich wpływu na zdrowie psychiczne użytkowników to jeden z głównych obszarów badań naukowców w ostatnich latach. Coraz więcej z nich natomiast potwierdza, że już kilka minut dziennie mniej na ulubionych serwisach, może przynieść pozytywny efekt zdrowotny. Dlatego też zachęcamy Was do tego, aby ograniczyć swoje korzystanie z mediów społecznościowych, chociażby o 10 minut dziennie. A czas ten, przeznaczyć na inne działania czy chociażby odpoczynek z dala od niebieskiego światła.

Zobacz pełne wyniki badań.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail