X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Przyszłość blockchain w sektorze ochrony zdrowia

Jak może wyglądać przyszłość blockchain w medycynie i służbie zdrowia? Poznaj funkcje łańcucha bloków, przyczyniające się do poprawy sektora.

Przyszłość blockchain w sektorze ochrony zdrowiaźródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Technologia blockchain stale się rozwija i zyskuje nowych zwolenników na całym świecie. Wiele osób uważa, że oferowane przez nią możliwości mogą stać się wkrótce naszą codziennością i wywołać prawdziwą rewolucję w postrzeganiu wielu sektorów, w tym również opieki zdrowotnej. Czy tak się stanie jeszcze za naszego życia? Jak może wyglądać najbliższa przyszłość blockchain w sektorze ochrony zdrowia?

Jak blockchain oddziałuje na opiekę zdrowotną na świecie?

Niezależnie od sektora gospodarki, technologia blockchain zyskuje uznanie przede wszystkim ze względu na swoje bezpieczeństwo. Już dziś wiele gałęzi działalności wykorzystuje łańcuchy bloków w celach magazynowania poufnych danych, a także ich ochrony. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, informacje prywatne pacjentów mogą być bezpieczne w ramach działalności blockchainu.

W dzisiejszym świecie technologia ta pozwala unikać cyebrataków ze strony hakerów, którzy potencjalnie próbują wykraść poufne dane osobowe. Dzięki rozbudowanym metodom przechowywania informacji, ekskluzywny dostęp do nich możliwy jest z wielu miejsc jednocześnie. Przyszłość blockchain z pewnością związana będzie z dalszym rozwojem tej niezwykłej funkcjonalności.

Podobnie jak uczenie maszynowe AI, również łańcuch bloków odgrywa coraz znaczniejszą rolę w opiece zdrowotnej na całym świecie. Warto zaznaczyć, że obie technologie zyskały znaczny rozgłos w trakcie walk z pandemią COVID-19. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat udało się skorzystać z nowoczesnych technik informatycznych nie tylko do przechowywania informacji, ale również wsparcia prac nad szczepionkami.

Przyszłość blockchain w ochronie zdrowia

Mówiąc o ochronie zdrowia, należy zauważyć, że przyszłość blockchain w tym sektorze wynika z technologicznej przewagi nad „tradycyjnymi” metodami pracy. Gromadzenie danych w blokach ma ogromną zaletę, jeśli chodzi o sposoby redukowania wydatków na medycynę. Okazuje się bowiem, że taki kierunek jest tańszy, a do tego może być znacznie bardziej efektywny.

Czy przyszłość blockchain maluje się w jasnych barwach? Wiele na to wskazuje, dlatego też warto przyjrzeć się poszczególnym funkcjom łańcuchów, jakie mogą okazać się przydatne.

1. Przyszłość blockchain w zakresie przechowywania danych

Jak już wcześniej wspominaliśmy, sektor zdrowia gromadzi niezliczone pakiety danych. Przechowywanie informacji na temat pacjentów, leków, zabiegów, lekarzy czy placówek medycznych wymaga sporo pracy.

Choć pracownicy służby zdrowia mogą posiłkować się rozbudowanymi bazami danych, to jednak nowoczesne technologie okazują się tutaj niezawodne. Przyszłość blockchain w tym zakresie to przede wszystkim wygoda aktualizacji, jak też dostępu do danych.

2. Technologia w komunikacji

Wraz z rozwojem technologii blockchain, zwiększa się też łatwość w sposobach komunikacji pomiędzy pracownikami. W przypadku medycyny, usprawniony przepływ informacji może ułatwić również kontakt na linii pacjent-lekarz.

Zasięgając drugiej opinii na temat jakiegoś schorzenia, pacjent może przekazać lekarzowi kod QR, który znacznie przyspiesza wymianę informacji. Przyszłość łańcucha bloków w tym zakresie wpływa korzystnie także na ekologię, zmniejszając tony druków i dokumentów. Immediate Edge ma wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć korzystać z bitcoina.

3. Zabezpieczenie całego systemu opieki zdrowotnej

System ochrony zdrowia w poszczególnych krajach to nie tylko miliardy rekordów związanych z danymi osobowymi pacjentów. Narodowe systemy opieki zdrowotnej to zbiór licznych pakietów danych związanych z kontraktami, przepływem finansów, a także strategiami walki z chorobami cywilizacyjnymi.

Hakerzy i cyberprzestępcy nie cofną się przed niczym, aby położyć swoje łapska na tego typu informacjach. Na czarnym rynku Darknetu mogą później próbować sprzedawać poufne dane, co negatywnie wpływa na wiarygodność systemu. Tymczasem okazuje się, że przyszłość blockchain może być związana ze zwiększeniem bezpieczeństwa całego sektora medycznego.

Dane ukryte w blokach trudniej wyłowić nawet doświadczonym oszustom w cyberprzestrzeni. Technologia ta może okazać się wybawieniem w zakresie donacji, które znacznie trudniej wykraść potencjalnym hakerom. Wówczas wielomilionowe zbiórki na leczenie będą przyciągać więcej ludzi dobrej woli, gdyż będą się czuć znacznie bezpieczniej podczas wpłat.

4. Zarządzanie łańcuchem dostaw

Łańcuch dostaw oparty na łańcuchu bloków? Te dwa pojęcia aż się proszą, żeby je ze sobą zestawiać! Nic dziwnego, że coraz więcej innowacyjnych przedsiębiorstw sięga po technologię blochckain w zakresie zarządzania dostawami. Spore zainteresowanie takim rozwiązaniem zauważamy chociażby w farmaceutyce.

Nie dość, że przepływ informacji staje się o wiele efektywniejszy, to jeszcze zmniejsza się margines błędu ludzkiego. Ta cecha jest niezwykle ważna w zakresie logistyki i magazynowania, a oba pojęcia wykorzystuje się również w medycznych łańcuchach dostaw. Monitorowanie produktów będzie zatem bardziej dostępne, jak również wyjątkowo wydajne.

5. Niezwykła oszczędność czasu

Administracja danymi może być niezwykle czasochłonna, jeśli nie korzysta się z nowoczesnych technologii. Tymczasem przyszłość blockchain to także oszczędność czasu w zakresie zarządzania informacjami medycznymi. Dotyczy to przepływu danych na wielu szczeblach administracyjnych w szpitalach, przychodniach i innych placówkach opieki zdrowotnej.

Łańcuch bloków zapewnia z kolei bezpieczny, płynny i sprawdzony dostęp do wszystkich informacji dla osób, które mają do niego dostęp. W ten sposób cały proces magazynowania i wymiany danych odbywa się znacznie szybciej, minimalizując czas potrzebny na komunikację. Wykorzystując kontrakty smart lekarze mogą sprawdzać potrzebne szczegóły odnośnie swoich pacjentów bez wertowania kartoteki. Od razu otrzymują żądane wyniki, dzięki czemu mogą sprawniej reagować na bieżącą sytuację zdrowotną pacjenta.

Przyszłość blockchain w medycynie zaczyna się dziś

Przyszłość blockchain jest ekscytująca, zaś technologia ta może wkrótce stać się naszą codziennością. Warto przypomnieć, że jeszcze dwadzieścia lat temu niewiele osób miało dostęp do Internetu – dziś nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Podobnie może być z funkcjonalnością i dostępnością łańcucha bloków w sektorze ochrony zdrowia.

Już dziś zauważamy pierwsze przesłanki stanowiące o tym, że jest to odpowiedni kierunek w rozwoju. W ciągu kilku najbliższych lat powinniśmy być świadkami coraz efektywniejszego świadczenia usług medycznych właśnie w oparciu o blockchain. Oby technologia ta przyczyniła się do ratowania zdrowia i życia ludzi na całej planecie.

Artykuł Partnera

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail