X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Ciekawe podcasty naukowe – polskie i nie tylko

Słuchanie treści naukowych może być ciekawe i inspirujące. Zwłaszcza wtedy, gdy są one przekazywane przez charyzmatyczne osoby w prosty sposób. Oto kilka propozycji podcastów naukowych, które powinny zagościć na Waszych playlistach.

Ciekawe podcasty naukowe – polskie i nie tylkoźródło: shutterstock.com

reklama


Podcasty to coraz bardziej popularna forma dzielenia się wiedzą. Dlatego zebraliśmy ciekawe podcasty naukowe, które subiektywnie oceniamy jako warte poznania. Oto one!

Nauka. To Lubię

Screen ze Spotify profilu podcastu Nauka to Lubię.

źródło: open.spotify.com

Autorem podcastu „Nauka. To Lubię” jest dr Tomasz Rożek – z wykształcenia fizyk, a z zawodu dziennikarz naukowy. Podcast naukowy jest poświęcony popularyzacji nauk ścisłych, medycyny i nowych technologii. Słuchając nagrań poznamy wiele naukowych faktów przedstawionych w przystępny, zrozumiały sposób, a także sporo ciekawostek. Słuchając programu dowiesz się czym jest gwiazda neutronowa, jak działa Pegasus, a nawet… dlaczego chrapiemy!

Posłuchaj podcastu

Nauka XXI wieku

Screen ze Spotify profilu podcastu Nauka XXI wieku.

źródło: open.spotify.com

Poszukując interesujących podcastów warto zwrócić uwagę na podcast naukowy dla ludzi ciekawych świata „Nauka XXI wieku” Borysa Kozielskiego. To właśnie tu można wysłuchać rozmów z wybitnymi naukowcami, które poszerzają horyzonty, rozbudzają wyobraźnię, stymulują do myślenia i pozwalają lepiej zrozumieć świat, biznes oraz drugiego człowieka. Rozmowy dotyczą zagadnień z takich dziedzin jak astrofizyka, matematyka, kosmologia, fizyka, medycyna. Nie brakuje też tematów z obszarów nauk humanistycznych, w tym kultury, filozofii i nauk społecznych. Chcesz wiedzieć czym są psychoplastogeny, poznać tajemnice suicydologii albo zrozumieć jak działa uczenie maszynowe? Jeśli tak, to „Nauka XXI wieku” jest podcastem dla Ciebie!

Posłuchaj podcastu

Technicznie rzecz biorąc

Screen ze Spotify profilu podcastu Technicznie rzecz biorąc.

źródło: open.spotify.com

Podcast naukowy „Technicznie rzecz biorąc” Macieja Kaweckiego to propozycja dla tych, których interesuje świat nowych technologii. Takie polskie podcasty naukowe jak ten nie pozwalają przeoczyć przełomowych odkryć naukowych i najciekawszych trendów. Czy szyby mogą generować prąd, czym w rzeczywistości bywa UFO i jaka przyszłość czeka motoryzację? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi właśnie na kanale „Technicznie rzecz biorąc”.

Posłuchaj podcastu

Radio Naukowe

Screen ze Spotify profilu podcastu Radio Naukowe.

źródło: open.spotify.com

„Radio Naukowe” to podcast naukowy prowadzony przez dziennikarkę Karolinę Głowacką. Podcasty naukowe, takie jak ten stanowią pewien miszmasz, ale nie jest to bynajmniej wada. Rozmówcy, którzy biorą udział w nagraniach w sposób niezwykle ciekawy opowiadają o najbardziej intrygujących zagadnieniach ze swoich dziedzin wiedzy. Radio Naukowe jest więc idealną propozycją dla osób mających wszechstronne zainteresowania. Co się dzieje w naszych głowach nocą? Dlaczego ludzie wierzą w absurdy? Czy człowiek może zrozumieć Wszechświat? To niektóre z pytań, jakie rozpatrują rozmówcy.

Posłuchaj podcastu

Za Rubieżą. Historia i polityka

Screen ze Spotify profilu podcastu Za rubieżą. Historia i polityka.

źródło: open.spotify.com

Polskie podcasty naukowe to nie tylko programy koncentrujące się wokół nauk ścisłych. Dla osób zainteresowanych historią, politologią, stosunkami międzynarodowymi i naukami pokrewnymi nie lada gratką będzie podcast Miłosza Szymańskiego „Za Rubieżą. Historia i polityka”. Ciekawe audycje pozwalają słuchaczom zrozumieć jak historyczne wydarzenia wpływają na obecną rzeczywistość.

Posłuchaj podcastu

Lex Fridman Podcast

Screen ze Spotify profilu podcastu Lex Fridman Podcast.

źródło: open.spotify.com

Choć w Polsce coraz częściej pojawiają się ciekawe podcasty naukowe, to wciąż można mieć pewien niedosyt. Dlatego w poszukiwaniu zajmujących nagrań warto sięgnąć po obcojęzyczne podcasty naukowe. Dobrym przykładem jest „Lex Fridman Podcast”, będący źródłem inspirujących rozmów na temat nauk ścisłych, nowoczesnych technologii, eksploracji kosmosu i wielu innych dziedzin. Lex Fridman jako znany naukowiec z amerykańskiej uczelni MIT – Massachusetts Institute of Technology cieszy się ogromną wiarygodnością w świecie naukowym, dlatego też do rozmowy zaprasza równie wybitne umysły.

Posłuchaj podcastu

The Huberman Lab Podcast

Screen ze Spotify profilu podcastu Huberman Lab.

źródło: open.spotify.com

Wielu podcasterów w swoich nagraniach porusza tematy z wielu dziedzin. Jednak bywają też wartościowe podcasty naukowe, skoncentrowane na jednej dziedzinie wiedzy. Takim właśnie podcastem jest „Huberman Lab” w całości poświęcony neuronauce. Słuchając nagrań można dużo dowiedzieć się na temat najnowszych odkryć naukowych dotyczących pracy mózgu i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Posłuchaj podcastu

W przeciwieństwie do materiałów wideo albo tekstów pisanych, nagrania audio takie jak podcasty naukowe nie angażują tak bardzo naszej uwagi, co pozwala słuchać ich niejako przy okazji. Jednak choć po podcasty sięgamy najczęściej jadąc samochodem, trenując, sprzątając, gotując albo spacerując z psem, to paradoksalnie nasza uwaga jest na nich mocno skoncentrowana. Dlatego warto słuchać ich jak najczęściej i w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail