reklama
Instagram od jakiegoś czasu mocno stawia na to, aby na serwis nie logowały się osoby poniżej wyznaczonej granicy wiekowej. Chce także ograniczyć wyświetlanie poszczególnych treści młodszym osobom. Niestety, najwyraźniej obecne metody nie są tak skuteczne jak przewidywał serwis. Dlatego teraz postanowił dodać nowe opcje weryfikacji wieku.
Nastolatek czy dorosły? Oto jest pytanie
I na to pytanie wciąż w wielu momentach nie zna odpowiedzi Instagram. W związku z tym wprowadza kolejne opcje weryfikacji wieku, jednak w oparciu o już istniejące narzędzia do wykrywania i ochrony najmłodszych. Jak twierdzi medium, pierwotnie funkcje te zostaną przetestowane wśród mieszkańców USA, którzy mają 18 lat lub więcej. Co dokładnie chce wprowadzić Instagram?
Po pierwsze serwis doda możliwość weryfikacji za pomocą selfie wideo. Użytkownik wówczas będzie musiał wykonywać odpowiednie ruchy twarzą. Tak, aby system był gotowy udzielić odpowiedzi na pytanie czy wiek podany przez użytkownika jest prawdziwy. Aby system był jak najmniej zawodny, Instagram podjął współpracę z firmą Yoti, posiadającą odpowiednie systemy sztucznej inteligencji, potrafiące oszacować rzeczywistą liczbę lat danej osoby. Warto także dodać, że Meta zobowiązała się nie przechowywać pliku z selfie w swoich archiwach, a prywatność będzie odpowiednio chroniona.
Oprócz selfie wideo, Meta zdecydowała się także na to, aby proces weryfikacyjny, w wyniku problemów z potwierdzeniem wieku użytkownika, był również konsultowany z jego znajomymi. Opcja ta pozwala poprosić obserwujących o potwierdzenie tego, ile dana osoba ma lat. Co istotne, użytkownik weryfikujący wiek również musi mieć co najmniej 18 lat. Dodatkowo nie może w tym samym czasie poręczać innych osób, jak również powinien spełniać inne obowiązujące zabezpieczenia. Osoba oczekująca na weryfikację wieku może wysłać prośbę do trzech osób. Wówczas dostaną one komunikat z prośbą o potwierdzenie wieku. Na odpowiedź mają 3 dni.
Ostatnia opcja to za przesłanie dowodu tożsamości. Jak twierdzi Instagram, dokument osoby potwierdzającej będzie w bezpieczny sposób przechowywany na serwerach Meta przez 30 dni. Po tym czasie zostanie usunięty.
Wady i zalety opcji weryfikacyjnych
Zaproponowane przez Instagrama rozwiązania mają swoje wady i zalety. Użytkownicy mogą mieć bowiem zastrzeżenie, przynajmniej biorąc pod uwagę selfie wideo lub wysłanie dowodu tożsamości, odnośnie do prywatności danych. Co do potwierdzeń znajomych, warto zaznaczyć, że osoby niepełnoletnie mogą prosić znajomych, którzy jakimś sposobem dokonali wcześniej weryfikacji. Wybór jeden z opcji nigdy zatem nie będzie do końca idealny. Mimo to próby z pewnością ograniczą obecność w aplikacji osób, poniżej wymaganej granicy wiekowej, a w celu zwiększenia dostępności treści dla osób pełnoletnich, trzeba będzie się bardziej postarać, niż ma to miejsce teraz. Zatem tak czy inaczej, działania Instagrama powinniśmy oceniać na plus.
Jak już wspominaliśmy, pierwotnie funkcje te zostaną przetestowane w USA i nie wiemy kiedy pojawią się w naszym kraju.