X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Rozszerzona rzeczywistość w telefonie – jak ją kreatywnie wykorzystać?

Nowe technologie dają nam nowe możliwości do rozwoju naszej kreatywności czy zainteresowań. W jaki sposób? Oto kilka przykładów.

Rozszerzona rzeczywistość w telefonie – jak ją kreatywnie wykorzystać?źródło: shutterstock.com

reklama


Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR) to technologia, która pozwala oglądać swoje otoczenie, jednak wzbogacone o elementy stworzone komputerowo, z którymi można wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości (ang. Virtual Reality, VR) korzystając z technologii rozszerzonej rzeczywistości, nie trzeba zanurzać się w wirtualnym świecie. Dlatego możemy korzystać z AR w telefonie w codziennym życiu, gdyż wystarczy nam tylko urządzenie z wbudowaną kamerą i żyroskopem.

Gry i rozrywka

Technologia rozszerzonej rzeczywistości stała się rozpoznawalna dzięki niezwykle popularnej grze Pokemon GO, w której gracze przemieszczali się w realnym świecie do wyznaczonych miejsc, aby schwytać wirtualne stworki. Zastosowanie AR i nawigacji GPS sprawiło, że użytkownicy aplikacji mogli zobaczyć pokemony pojawiające się na ekranie telefonu w rzeczywistej przestrzeni, gdy tylko gracze znaleźli się we właściwej lokalizacji. Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości, aby zapewniać jej użytkownikom rozrywkę wciąż odgrywa istotną rolę, choć dotychczas żadna z aplikacji nie powtórzyła sukcesu Pokemon GO.

Zainteresowanie tego typu rozrywką sprawiło, że ludzie oswoili się w korzystaniem z nowej technologii i zaczęli odkrywać potencjał technologii AR w innych dziedzinach życia. Potencjał niemal nieograniczony, dlatego rozszerzona rzeczywistość w telefonie znalazła mnóstwo innych zastosowań, często o wiele bardziej praktycznych.

Uatrakcyjnianie procesu nauczania

AR, podobnie jak VR w telefonie, tworzy niezwykle fascynujący, atrakcyjny świat, który coraz częściej wykorzystywany w edukacji. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie pomaga zrozumieć skomplikowane procesy i zjawiska, umożliwia zobaczenie tego, czego gołym okiem zobaczyć się nie da i ułatwia nabycie wielu nowych umiejętności. Opracowywane są nawet specjalne podręczniki, których zawartość jest uzupełniana dzięki dedykowanym im aplikacjom. Bez wątpienia to doskonały sposób na uatrakcyjnienie sposobu przekazywania wiedzy oraz naukę przez zabawę. Dzięki AR w telefonie można z bliska przyjrzeć się atomom, obejrzeć figury przestrzenne z każdej perspektywy, zwizualizować działanie różnych obiektów i maszyn, a nawet nauczyć się rysować.

Wsparcie w codziennym życiu

Praktycznie każdy z nas ma smartfon zawsze przy sobie, dlatego to idealne narzędzie, które dzięki rozszerzonej rzeczywistości, może wspierać użytkowników w wykonywaniu wielu czynności. AR w telefonie jest wykorzystywana między innymi do wirtualnego przymierzania ubrań, tworzenia fryzur i makijaży albo do projektowania wnętrz oraz urządzania ogrodów i tarasów.

Rozszerzona rzeczywistość w telefonie pomoże też zmierzyć dowolne obiekty lub obliczyć odległość pomiędzy wybranymi punktami, z powodzeniem zastępując tradycyjne miary.

Podróżowanie i zwiedzanie

Zarówno AR, jak i VR w telefonie, świetnie sprawdzają się w branży turystycznej. Technologia rozszerzonej rzeczywistości efektywnie wspiera podróżnych i turystów, wyświetlając odpowiednią drogę, jak choćby w trakcie korzystania z aplikacji AR zaprojektowanej na potrzeby londyńskiego lotniska Gatwick czy też dostarczając praktycznych informacji dzięki wirtualnym przewodnikom. Wzbogaca też doświadczenia użytkowników i dostarcza dodatkowych informacji, między innymi dzięki animacjom i materiałom, z których mogą korzystać osoby odwiedzające nowoczesne muzea i galerie sztuki. Technologia Augmented Reality pozwala też zobaczyć zabytki, których już nie ma, a które stanowiły ważny element życia na danym obszarze w dawnych wiekach.

Zastosowania profesjonalne

Rozszerzona rzeczywistość w telefonie często jest traktowana jako ciekawostka. Okazuje się jednak, że z powodzeniem może zostać wykorzystana do profesjonalnych zastosowań w wielu branżach. Augmented Reality umożliwia przygotowanie i wyświetlanie dodatkowych materiałów, które mogą być przydatne między innymi w czasie szkoleń i prezentacji. Z ich pomocą można przeprowadzić profesjonalny instruktaż, zaprezentować materiały marketingowe albo ćwiczyć różne umiejętności, w całkowicie bezpiecznym, pozbawionym ryzyka otoczeniu. Dzięki AR w telefonie można uczyć się zarówno obsługi specjalistycznego sprzętu, jak i przeprowadzania skomplikowanych operacji medycznych!

Adrian Paradowski

Zobacz wszystkie artykuły autora

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail