X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak znaleźć klientów w internecie?

W dotarciu ze swoją stroną internetową do klientów może pomóc reklama. Jakie formy reklamy w sieci będą pod tym kątem przydatne? Zapraszamy do lektury artykułu.

Jak znaleźć klientów w internecie?źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Obecność w internecie jest w tej chwili czymś niezbędnym dla każdej firmy, której zależy na maksymalizacji zysków i pozyskiwaniu klientów nie tylko z bezpośredniej okolicy. Jednak samo stworzenie strony internetowej nie wystarcza, istotne jest również zainwestowanie w rozwój kanałów marketingowych, które pomogą w sprowadzeniu do Ciebie potencjalnych klientów. Jakie formy reklamy są szczelnie interesujące pod tym kątem? Pozwól, że trochę Ci o nich opowiemy.

Kampanie Google Ads

Promocję poprzez platformę reklamową Google Ads (dawniej znaną jako Google AdWords) oferuje niemal każda agencja interaktywna na rynku. Nic w tym dziwnego – ten kanał marketingowy jest nie tylko szeroko znany, lecz również dający ogromne możliwości dla wszystkich, którzy z niego korzystają.

Co więcej – możliwy do uzyskania zasięg reklam jest naprawdę spory. W końcu Google Ads bazuje na wyświetlaniu reklam w najbardziej rozpoznawalnej wyszukiwarce internetowej, z której korzysta niemal każdy – i to codziennie. Co jednak warte dodania, platforma ta nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tego miejsca. Reklamy można wyświetlać również w sieci partnerskiej Google, a na tę składa się między innymi YouTube (kolejne niesamowicie popularne miejsce), czy strony internetowe wyświetlające na swoich łamach reklamy Google AdSense.

Warto zresztą dodać, że i w samym Google można wyświetlać nie tylko proste komunikaty w obrębie wyników ogólnych. Dodatkowo dostępne jest także korzystanie z modułu Google Zakupy, a więc googlowego odpowiednika porównywarki cen, pozwalającego na eksponowanie w wynikach wyszukiwania zdjęć produktów oraz ich ceny. Siłą rzeczy jest to niezwykle efektywne w uzyskiwaniu sprzedaży, więc nie bez powodu niejedna agencja reklamowa korzysta z tej możliwości.

Koniecznie trzeba jednak przy tym wszystkim zaznaczyć, iż choć kampanie reklamowe Google Ads można uruchomić szybko i łatwo, warto korzystać przy tej operacji ze wsparcia profesjonalistów, którzy nie tylko zoptymalizują ustawienia kampanii w taki sposób, aby nie dochodziło do niepotrzebnego przepalania budżetu, ale też będą na bieżąco monitorować kampanie z myślą o dalszej maksymalizacji zwrotu z inwestycji.

Pozycjonowanie strony internetowej

O SEO krąży wiele opowieści, zarówno chwalących ten kanał, jak i wyrażających większy sceptycyzm. Jaka więc jest prawda? Otóż zależy od tego, w jaki sposób kampanie zostaną przeprowadzone. Jeśli z dużą starannością, w sposób planowy, z wykorzystaniem dobrych narzędzi pozycjonerskich i pod nadzorem pozycjonera mającego doświadczenie z wieloma kampaniami SEO (znajdziesz takich, chociażby w studio reklamy https://www.ministerstworeklamy.pl), zyski mogą być naprawdę ogromne.

Warto jednak przy tym wziąć poprawkę na fakt, że kampania SEO wymaga czasu, a efekty nie przychodzą z dnia na dzień. Wzrost widoczność strony w wyszukiwarce Google to proces rozciągnięty na całe miesiące i wymaga nieco cierpliwości. Z drugiej jednak strony, jeśli kampania będzie poprowadzona dobrze, uzyskane skutki będą się kumulować – i to, co początkowo było inwestycją w przyszłość, stanie się później najtańszym kanałem marketingowym. Co przy tym rozumiemy jako „później”? Co najmniej rok. W praktyce warto jednak kontynuować współpracę dalej i w dalszym ciągu podnosić efektywność.

Pamiętaj przy tym, że współpraca z agencją SEO wymaga też wdrażania różnych zaleceń, które agencja interaktywna przekazuje w wyniku przeprowadzenia audytu strony, czy też na bieżąco, w reakcji na zmiany algorytmu Google.

Reklama w social media

Tego kanału również nie można zaniedbywać i jeśli agencja reklamowa może działać również i w tym obszarze – korzystaj z tego. W social mediach jest obecny niemal każdy, nawet jeśli tylko je przegląda. Fakt ten po prostu trzeba wykorzystać – zwłaszcza że można tutaj uzyskać bardzo dokładne targetowanie odbiorców na podstawie ich zainteresowań. W końcu w social media ich działania i to, co obserwują, jest bezpośrednio przypisane do ich konta – i nawet czyszczenie ciasteczek tego nie zmieni.

Remarketing

Zarówno Google Ads, jak i Facebook, pozwalają na korzystanie z remarketingu – czyli opcji pozwalającej na ponowne emitowanie reklam osobom, które już raz były na Twojej stronie. To bardzo dobre narzędzie w sytuacji, w której ktoś faktycznie rozważał skorzystanie z Twojej oferty, ale na przykład wyszedł z powrotem do wyszukiwarki, w celu znalezienia dodatkowych informacji na temat usługi lub produktu albo kiedy się po prostu zawahał. Remarketing pozwala ponownie przypomnieć mu o tym, co masz mu do zaproponowania.

Którą formę reklamy wybrać?

Najlepiej nie ograniczać się do jednej i zamiast tego uruchomić kilka kanałów promocji równolegle. To nie tylko kwestia uzyskania większego zasięgu i dotarcia do bardzo różnych odbiorców. To również korzystanie z możliwości wielokrotnego kontaktu z odbiorcą, który niejednokrotnie, zanim zdecyduje się na zakup, wcześniej przegląda różne strony, uczestniczy w dyskusjach na social media, czy porównuje oferty różnych firm.

Artykuł Partnera

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail