X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy chmury obliczeniowej? Zapraszamy do lektury artykułu.

Przechowywanie danych w chmurze obliczeniowejźródło: materiały Partnera

Artykuł sponsorowany

Chmury obliczeniowe wyparły niemal z użytku dyski twarde czy pamięć flash. Pozwalają korzystać z infrastruktury informatycznej w formie usługi. Firmy, zamiast inwestować w serwery czy oprogramowanie, wykupują dostęp do chmury, gdzie mogą korzystać z szeregu niezbędnych narzędzi np. do przygotowywania analiz czy wykonywania obliczeń. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć wydatki na sprzęt oraz powierzchnię do jego gromadzenia i użytkowania.

Wybór dostawcy usług w chmurze

Chmury obliczeniowe są tak popularnym rozwiązaniem, że na rynku wciąż rośnie liczba jego dostawców. Podejmując decyzję o wyborze dystrybutora, należy przeanalizować kilka aspektów. Punkt wyjścia stanowi dopasowanie usługi do potrzeb działalności firmy. Przemyślenia wymaga kwestia rodzaju chmury (prywatna, publiczna, hybrydowa) oraz jej modelu (laaS, PaaS, SaaS).

Wybór determinuje rodzaj prowadzonej działalności i wizja jej ewentualnego rozwoju. Im szerszy wachlarz usług oferowanych przez dostawcę, tym lepiej. Właśnie usługi i funkcje są kolejną istotną kwestią. Dla klienta zaletami chmury będą łatwe i płynne aktualizacje, zachodzące w tle, nieingerujące w proces pracy. Połączenie z usługami ułatwiają standardowe interfejsy do przetwarzania danych i tworzenia aplikacji. Także nie bez znaczenia jest jakość łączności pomiędzy lokalizacją dostawcy i odbiorcy.

Kwestią priorytetową dla dystrybutora powinno być bezpieczeństwo przechowywania danych oraz rozwiązania podczas możliwych awarii. W przypadku każdego zakupu, dla klienta istotna jest cena. Opłaty za usługę w chmurze powinny być adekwatne do wachlarza oferowanych możliwości, zapewnianego bezpieczeństwa, a także kontaktu z dystrybutorem. Transparentność rozliczeń oraz możliwość ich weryfikowania również będzie zaletą.

W kwestii wyboru operatora cloud computing’u trzeba mieć pewność co do jego wiarygodności i pozycji na rynku. Certyfikat ISO/IEC 27001 jest gwarantem bezpieczeństwa gromadzonych danych, dlatego warto sprawdzić, czy dostawca go posiada. W chmurze przechowywane są bardzo istotne dla firm informacje. Dostęp do nich powinien być szyfrowany z wykorzystaniem protokołu SSL, a wszelkie zmiany dostępu silnie uwierzytelniane. Analizując szereg argumentów za i przeciw danemu dostawcy, dobrze jest się z nim skontaktować.

Relacje personalne często mają największy wpływ na współpracę. Wybierając tak ważny element wspierający działanie firmy, należy się upewnić, że po drugiej stronie mamy partnera. Jego gotowość do pomocy w różnych sytuacjach może być decydująca dla losów firmy. Warto zorientować się co do opinii, jaką operator ma wśród odbiorców. Jeśli opiera swoje usługi na bezpieczeństwie i uczciwości, na pewno ma rzeszę zadowolonych klientów.

Ostateczna decyzja

Analizując różne aspekty, należy wybrać ofertę pod kątem własnej firmy. Wymaga to głębokich przemyśleń, gdyż podjęta decyzja będzie miała wymierne skutki dla prowadzonej działalności. Każda z platform ma zalety i wady, dlatego decyzja nie powinna być przypadkowa.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail