X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Odroczone płatności i kredytowanie zakupów świątecznych – co musisz wiedzieć?

W okresie zwiększonych wydatków czy licznych promocji możesz skorzystać z rozwiązań, które pomogą Ci rozłożyć ponoszone koszty w czasie. Przeczytaj więcej o odroczonych płatnościach i płatnościach ratalnych.

Odroczone płatności i kredytowanie zakupów świątecznych – co musisz wiedzieć?źródło: shutterstock.com

Czytasz właśnie artykuł poradnikowy w ramach kampanii edukacyjnej „Bezpiecznie, świąteczne zakupy Seniora”. Zobacz więcej treści poradnikowych i zadbaj o komfortowe, bezpiecznie zakupy swoje oraz swoich bliskich, szczególnie Seniorów. 

Czy wiesz, że kupując przez internet, masz dużo większą swobodę w zakresie wyboru metod płatności, niż w sklepach stacjonarnych? Czekają na Ciebie nie tylko szybkie przelewy, możliwość płatności kartą lub płatność gotówką przy odbiorze. Możesz także skorzystać z wygodnych rat online, a nawet z płatności odroczonych, czyli współczesnej wersji kupowania na zeszyt. Chcesz wiedzieć więcej?

Popularne metody płatności w sklepach internetowych

Solidne, godne zaufania sklepy internetowe oferują wiele różnych metod płatności, tak aby każdy klient mógł zapłacić za zakupy w sposób bezpieczny, wygodny i zgodny ze swoimi preferencjami. Jedną z metod najczęściej proponowanych przez sklepy internetowe są szybkie płatności elektroniczne obsługiwane przez operatorów płatności, takich jak PayU. Po wybraniu tej opcji klient zostaje przekierowany na stronę internetową swojego banku, a po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego otrzymuje gotowy, przygotowany jedynie do zatwierdzenia formularz przelewu. Korzystając z tej metody, nie trzeba kopiować danych sklepu ani wypełniać długich formularzy zamówienia, więc można łatwo dokonać płatności bez względu na to, czy zamówienie finalizujemy na komputerze, czy też na urządzeniu mobilnym.

Popularnym i bezpiecznym sposobem na opłacenie zakupów w sklepach internetowych gwarantują też płatności kartą debetową, kredytową, prepaid lub kartą wirtualną. Forma ta jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych opcji dokonywania płatności, choć wymaga podania szczegółowych danych takich jak numer karty, kod CVV lub CVC, a także datę ważności instrumentu płatniczego. Nie trzeba się jednak tego obawiać, jeśli sklep korzysta z certyfikatu SSL odpowiedzialnego za szyfrowanie danych, co można łatwo sprawdzić, zerkając czy w polu adresu widnieje szara lub zielona kłódka, a sam adres rozpoczyna się od prefiksu https://.

Stosunkowo nowym, ale zyskującym ogromną popularność rozwiązaniem płatniczym jest BLIK. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego w swoim banku, wygenerować sześciocyfrowy kod, który należy wpisać w odpowiednim polu w sklepie internetowym, a następnie zatwierdzić całą transakcję w aplikacji banku. Cała procedura zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund i jest bardzo bezpieczna.

Klienci sklepów internetowych do wyboru mają też bardzo często płatność za pobraniem, czyli zapłatę za zamówienie w momencie odbioru. Analogicznie wygląda płatność gotówką lub kartą w punkcie odbioru. Wiele sklepów akceptuje także płatności PayPal i z pomocą innych elektronicznych portfeli, jak również płatności mobilne takie jak Google Pay oraz Apple Pay (dostępne też często, co zależy już od konfiguracji przez sam sklep internetowy, w ramach transakcji przez system szybkich płatności, jak np. PayU).

Rozwiązaniem, które zyskuje popularność wśród klientów e-sklepów, stają się płatności z odroczonym terminem, jak również możliwość dokonywania zakupów ratalnych przez internet. Jak wynika z badania PayU, w 2022 roku w Polsce już 33% kupujących online skorzystało z odroczonej formy płatności, czyli BNPL (ang. buy now, pay later) (23%) lub rat online (15%), są to zatem instrumenty płatnicze oczekiwane i chętnie wykorzystywane przez coraz większą grupę konsumentów.

Jedynym rozwiązaniem płatniczym, który powoli traci na popularności, są przelewy tradycyjne. W tym przypadku klient po złożeniu zamówienia otrzymuje dane do przelewu, czyli jego tytuł, numer konta oraz nazwę odbiorcy. Na tej podstawie można zapłacić za zamówienie z pomocą bankowości elektronicznej, w stacjonarnej placówce banku lub na poczcie. Przelew tradycyjny oznacza dłuższy czas oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty, a tym samym wydłużony czas realizacji zamówienia. W zasadzie jest to rozwiązanie, które można polecić tylko tym, którzy nie mają dostępu do bankowości elektronicznej.

Czym są płatności odroczone i jak z nich korzystać?

Odroczone płatności to usługa, która pozwala klientowi na przesunięcie terminu zapłaty za zakupy, zazwyczaj na okres jednego miesiąca, choć zdarza się, że czas na spłatę zobowiązania jest jeszcze dłuższy. To doskonałe rozwiązanie na przykład w czasie przedświątecznych zakupów, kiedy wydatki piętrzą się wyżej niż choinkowy czubek. Jednak co ważniejsze, płatności odroczone umożliwiają złożenie zamówienia i sprawdzenia zamówionych produktów, zanim dokonamy płatności. To świetne rozwiązanie, gdy szykujemy prezenty dla bliskich. Dzięki niemu możemy zamówić więcej produktów, po ich otrzymaniu ostatecznie decydując czy są dokładnie tym, co chcemy podarować innym pod choinkę. Pozostałe produkty możemy zwrócić, nie przejmując się kwestią rozliczania płatności.

Płatności odroczone przydają się także wtedy, gdy znajdujemy fantastyczną promocję, a nie mamy obecnie wystarczających środków na opłacenie zamówienia. Szczególnie przed świętami nie warto czekać, bo gdy oczekiwane wynagrodzenie, emerytura lub inne środki wpłyną na konto, ciekawa oferta może już dawno przestać obowiązywać, a atrakcyjne cenowo produkty mogą zostać szybko wyprzedane.

Płatności odroczone są obecnie jednym z najsilniejszych trendów w e-commerce. Jest to bardzo bezpieczna i wygodna metoda płatności. Nie trzeba wprowadzać danych żadnego instrumentu płatniczego, aby dokonać zakupu, a płatność w ciągu 30 dni nie wiąże się z żadnymi kosztami. Widzimy, że sukcesywnie rośnie grono konsumentów, którzy chcą tak właśnie płacić – mówi Tomasz Żołnierz, Head of Credit Business Development EMEA w PayU.

Systemy umożliwiające płatność odroczoną

Jednym z najpopularniejszych systemów obsługujących odroczone płatności jest usługa PayU Płacę Później, umożliwiająca kupującym online skorzystanie z płatności odroczonych od Twisto lub PayPo i przesunięcie terminu zapłaty standardowo do 30 dni, a w niektórych przypadkach nawet do 45 dni. Maksymalna kwota jednorazowego zamówienia w tym wypadku to, w zależności od operatora, 1500 lub 2000 zł..

Zalety i wady odroczonych płatności

Najważniejszą zaletą płatności odroczonych z punktu widzenia klienta jest możliwość dokonywania zakupów bez obowiązku natychmiastowej zapłaty, a przy tym bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki temu łatwiej zachować płynność finansową, a także zagwarantować sobie bezpieczeństwo i wygodę zakupów. Trzeba jednak pamiętać, że choć płatności odroczone to użyteczna metoda rozliczania się za zakupy, to nie można zapominać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Odsuwanie płatności w czasie wymaga przeanalizowania własnych możliwości finansowych, tak aby za kilkadziesiąt dni, kiedy płatność stanie się wymagalna, nie zrujnować domowego budżetu.

Raty na zakupy w sklepach internetowych

Alternatywą dla płatności odroczonych mogą być raty, które można pozyskać na takich samych zasadach jak podczas zakupów w sklepach stacjonarnych. Chcąc skorzystać z rat, trzeba złożyć wniosek, na podstawie którego banki weryfikują zdolność kredytową klienta. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, klient podpisuje umowę ratalną i spłaca towar przez określony w umowie okres. W przypadku zakupów na raty trzeba się oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami, w tym z prowizją oraz odsetkami.

Kredyt ratalny czy płatności odroczone – co wybrać?

Dokonywanie zakupów przez internet z odroczoną płatnością lub w oparciu o kredyt ratalny, z punktu widzenia klienta niewiele się różnią. Jednak warto wziąć pod uwagę, że płatności odroczone wymagają mniejszych formalności, są też całkowicie bezkosztowe, o ile klient spłaci zobowiązanie w terminie. Raty pozwalają z kolei dokonać zakupu na dużo wyższe kwoty, oczywiście o ile dysponuje odpowiednią zdolnością kredytową. W naszej ocenie płatności odroczone to dobry wybór podczas codziennych zakupów, z kolei raty lepiej sprawdzą się w przypadku większych zakupów, na przykład sprzętu AGD lub RTV.

Możliwość skorzystania z różnorodnych metod płatności w sklepach internetowych sprawia, że klienci zyskują ogromną komfort podczas zakupów. Warto znać każdą z nich i za każdym razem wybierać taką, która najlepiej wpisze się w aktualne potrzeby i oczekiwania.

Bezpieczne, świąteczne zakupy seniora - poradnik ecommerce

Partnerem poradników w sekcji “Bezpieczne, świąteczne zakupy seniora” jest PayU

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail