X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Na scenę wkracza Bard AI od Google. Czy będzie godnym rywalem dla ChatGPT?

ChatGPT od Microsoftu cieszy się ogromną popularnością. Google prezentuje swojego bota. Oto Bard.

Na scenę wkracza Bard AI od Google. Czy będzie godnym rywalem dla ChatGPT?Bard AI vs ChatGPT / fot. shutterstock.com

reklama


Google ogłosiło, że zyskujący popularność ChatGPT będzie miał konkurencję i zapowiedziało nową wersję wyszukiwarki wzbogaconą o funkcję chatbota AI. Co ma do zaoferowania gigant technologiczny z Doliny Krzemowej?

Czym jest ChatGPT?

Nie tak dawno firma OpenAI opracowała model językowy GPT, czyli Generative Pre-trained Transformer, który umożliwił automatyczne generowanie tekstu na podstawie danych wejściowych. Został on wytrenowany na ogromnym zbiorze danych.

Szybko okazało się, że model GPT znajduje wiele ciekawych zastosowań, jak generowanie odpowiedzi w konwersacjach z użytkownikami internetu w systemach obsługi klienta, tworzenie treści do chatbotów czy też dokonywanie automatycznych tłumaczeń. Może się więc sprawdzać wszędzie tam, gdzie konieczna jest umiejętność rozmowy z ludźmi. Model GPT jest także przydatny w badaniach nad językiem naturalnym, jak i nad uczeniem maszynowym.

Błyskawicznie rozwiązanie od OpenAI, wspierane finansowo przez Microsoft, osiągnęło sukces i zaczęło być postrzegane jako alternatywa dla tradycyjnych wyszukiwarek internetowych, podczas zbierania informacji. W ciągu dwóch miesięcy otwartych testów ChatGPT pozyskał ponad 100 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Nic więc dziwnego, że giganci technologiczni, na czele z Google, postanowili odpowiedzieć.

Bard AI – nowa usługa konwersacyjna od Google

Odpowiedzią Google na sukces konwersacyjnej sztucznej inteligencji od OpenAI, znanej jako ChatGPT, okazał się konkurencyjny bot – Bard AI. Jego działanie opiera się o technologię LaMDA, czyli rozbudowany model językowy uczony poprzez dialog, który Gigant z Mountain View zaprezentował już w 2021 roku.

Google Bard

źródło: blog.google

Sundar Pichai, prezes Alphabet – spółki, do której należy Google, ogłosił, że Bard ma być dostępny publicznie za kilka tygodni, gdyż na razie został on udostępniony zaufanym testerom. Faza testów ma doprowadzić do zoptymalizowania szybkości i jakości usługi konwersacyjnej AI. Po wdrożeniu Barda wyszukiwarka Google zostanie wzbogacona o funkcję chatbota AI.

Bard AI od Google

Bard AI od Google / fot. blog.google


Zgodnie z zapowiedziami wyszukiwarka z chatbotem AI ma być jednym z wielu narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji, które w najbliższych miesiącach planuje wprowadzić Google.  Na pewno z dużym zainteresowaniem będziemy przyglądać się nowym propozycjom technologicznego giganta.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail