X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Angażujące posty w social mediach – 10 porad

O czym pamiętać podczas przygotowania treści na portale społecznościowe, aby były one interesujące i angażujące odbiorców? Oto kilka istotnych aspektów.

Angażujące posty w social mediach – 10 poradźródło: shutterstock.com

reklama
Udostępniasz posty, ale nie uzyskują one tyle reakcji i komentarzy, ilu oczekujesz? A może po prostu brakuje Ci pomysłów na to, co zrobić, by zaangażować społeczność zgromadzoną wokół Twojej marki? Wypróbuj proponowane przez nas rozwiązania i pomysły na angażujące posty.

1) Wyeliminuj przyczyny braku zaangażowania

Zanim skupisz się na tworzeniu interesujących, kreatywnych postów sprawdź, czy nie popełniasz błędów, które torpedują Twoich wysiłków. Najczęściej spotykane przyczyny braku zaangażowania odbiorców to:

  • nieprecyzyjnie określona grupa docelowa,
  • niejasne cele marketingowe lub ich całkowity brak,
  • niespójny content,
  • utrzymywanie aktywności w zbyt wielu kanałach komunikacji,
  • posiadanie fikcyjnych followersów,
  • nieregularna komunikacja,
  • niepodejmowanie interakcji z odbiorcami.

Jeśli content nie dotrze do odpowiednich odbiorców, we właściwym miejscu i czasie, to nawet najbardziej angażujące treści okażą się nieskuteczne. Podobnie będzie, gdy prowadzone działania będą nieprzemyślane, chaotyczne, a wszelkie przejawy reakcji odbiorców spotkają się z milczeniem. Jeśli masz ograniczone zasoby, skup się na mniejszej liczbie platform, prowadząc komunikację z odbiorcami, na których Ci zależy w sposób staranny.

2) Żongluj formatami

Serwisy społecznościowe to miejsca służące m.in. rozrywce, dlatego nie warto powielać tych samych schematów, bo to nuży odbiorców. Zatem nie bój się eksperymentować z formatami. Wykorzystuj niestandardowe wielkości grafik, które trzeba rozwinąć, aby zobaczyć całą treść, stosuj GIF-y, twórz animacje, przygotowuj rolki, zorganizuj transmisję live, przeprowadź ankietę itd.

Post InPostu na Facebooku

źródło: facebook.com/paczkomatkurier

3) Wywołuj emocje

Post angażujący odbiorców musi wywoływać emocje. Treść może bawić, intrygować, wzruszać, zaskakiwać, złościć, a nawet bulwersować. Najważniejsze, żeby odbiorcy nie przechodzili obok niej obojętnie. Można to zrobić na wiele sposobów, chociażby publikując treści, z którymi odbiorcy mogą się utożsamić, co zawsze wywołuje reakcje. Warto także okazywać własne uczucia, gdyż im więcej emocji pokazujemy, tym więcej ich otrzymujemy. Przydatna jest też umiejętność opowiadania ciekawych historii, czyli storytelling.

4) Zachęcaj do reakcji

Czasem proste rozwiązania są najlepsze, dlatego jeśli chcesz tworzyć posty angażujące odbiorców, wprost zachęć ich do reagowania. Cały czas świetnie sprawdzają się posty zachęcające do głosowania reakcjami, do oznaczania znajomych i podejmowania innych działań. Oczywiście musisz pamiętać, że tego typu posty często „zaśmiecają” serwisy społecznościowe, dlatego należy stosować je z umiarem, jednocześnie poruszając się w tematach związanych z profilem swojej działalności.

Post Cinema City Poland na Facebooku

źródło: facebook.com/CinemaCityPoland

Publikując angażujące posty na Facebooku lub innych portalach zapraszaj odbiorców do dyskusji, stawiając ważne, czasem nawet kontrowersyjne pytania. Możesz też zachęcić fanów do mówienia o swoich spostrzeżeniach, potrzebach, opiniach. Bezpośrednie zapraszanie do dyskusji to przepis na post angażujący, dzięki któremu możesz też więcej dowiedzieć się o swoich klientach.

5) Zabierz odbiorcę za kulisy działalności

Mówi się, że autentyczność przyciąga. Dlatego w mediach społecznościowych warto pokazać funkcjonowanie swojego biznesu od kulis. To jeden z najlepszych pomysłów na angażujące posty. Tego typu treści ocieplają wizerunek, a także budują wiarygodność i przywiązanie do marki. Są też miłą odmianą od typowych treści sprzedażowych. Pokazując kulisy działalności, można łatwo zdobyć sympatię odbiorców, a jeśli odbiorcy polubią Twoją markę, to automatycznie zaangażują się w komunikację z nią.

6) Zapewnij rozrywkę

Użytkownicy internetu spędzają czas w mediach społecznościowych, aby się odprężyć, zabić nudę i dobrze się bawić. Dlatego zaproponuj im dokładnie to, czego oczekują. Możesz od czasu do czasu publikować ciekawostki ze swojej branży, albo wklejać mniej znane cytaty, które zainspirują Twoich obserwatorów. Jako posty angażujące odbiorców świetnie sprawdzą się rebusy, zagadki, łamigłówki i zabawy słowem.

Post Empiku na Facebooku

źródło: facebook.com/empikcom

7) Wypróbuj Real Time Marketing

Możesz spróbować swoich sił w RTM, czyli w tzw. marketingu czasu rzeczywistego. Polega to na publikowaniu treści w mediach społecznościowych, w których reagujesz na bieżące sytuacje w polityce, kulturze czy mediach. Liczy się szybkość reakcji, świeżość oraz popularność informacji, do której się odnosimy. Tworząc udane posty w duchu RTM przy odrobinie szczęścia możemy liczyć na efekt viralowy, czyli rozprzestrzenienie się treści w sposób wirusowy.

8) Organizuj konkursy

Najłatwiej zachęcić odbiorców do reakcji, jeśli będą wiedzieć, że może im się to opłacić. Dlatego doskonałym sposobem na angażujące posty są konkursy. Duża dowolność w zakresie sposobu przeprowadzania konkursów, zasad rywalizacji oraz nagród sprawia, że właściwie każdy może zorganizować zabawę na swoim profilu w mediach społecznościowych. Przykład? Samsung postanowił zachęcić klientów do przerobienia kartonów na domki dla zwierzaków, a następnie do pochwalenia się swoim dziełem na Instagramie z hashtagiem #FurTheWin. Najlepsze prace miały zostały nagrodzone telewizorami, więc konkurs wywołał duże zaangażowanie.

Post Lil_Luna_SG na Instagramie

źródło: instagram.com/lil_luna_sg

prace konkursowe – Samsung

źródło: Instagram

9) Pokaż społeczne zaangażowanie

Chcąc opublikować post angażujący Twoich fanów, nie wahaj się przed opowiedzeniem im o społecznym zaangażowaniu Twojego biznesu. Współcześni konsumenci coraz bardziej cenią firmy społecznie odpowiedzialne i doceniają działania wykraczające poza realizacje celów biznesowych. Jeśli więc w Twojej firmie działa wolontariat pracowniczy, jeśli podejmuje działania na rzecz społeczności lokalnej, jeśli wdrażasz kroki mające ograniczyć ilość odpadów lub zanieczyszczeń – opowiedz o tym.

10) Testuj metody na angażujące posty

Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na to, jak tworzyć posty angażujące odbiorców. Dlatego warto wypróbować jak najwięcej sposobów i wybrać te, które najlepiej sprawdzają się w danej grupie docelowej i w danym kanale komunikacji. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze pomysły na angażujące posty się nie sprawdzą i szukaj swojej własnej drogi do sukcesu.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail