X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Stwórz muzykę swoimi słowami dzięki MusicGen – nowemu narzędziu od Meta

Coraz częściej słyszymy o narzędziach sztucznej inteligencji, które tworzą nie tylko tekst i obrazy, ale także dźwięki. Na stworzenie takiego modelu AI zdecydowała się także Meta, udostępniając internautom wersję demo zaawansowanego generatora podkładów muzycznych.

Stwórz muzykę swoimi słowami dzięki MusicGen – nowemu narzędziu od Metaźródło: unsplash.com

reklama


Meta niedawno ogłosiła narodziny MusicGen – potężnego narzędzia, które potrafi tworzyć nową muzykę na podstawie komend tekstowych. Zespół pracujący nad MusicGen szkolił narzędzie na podstawie 20 000 godzin rozmaitych utworów. Do nauki wykorzystano zarówno wysokiej jakości podkłady muzyczne, pojedyncze próbki instrumentów,  jak i utwory z dużych bibliotek multimediów – Shutterstocka oraz Pond5.

AI na scenie muzycznej

Wersja demonstracyjna modelu dostępna jest na platformie Hugging Face. Na stronie do dyspozycji użytkowników są gotowe, przykładowe prompty, które warto wykorzystać, aby przetestować narzędzie i zobaczyć, jak należy konstruować polecenia.

Możesz również dać upust swojej kreatywności, tworząc własne unikalne melodie lub wrzucając do generatora dowolną próbkę dźwięku. MusicGen wykorzysta nagranie jako punkt wyjścia do wygenerowania zupełnie nowego utworu. Niezależnie czy zanucisz swoją własną melodię, czy wgrasz do generatora krótki sampel, MusicGen zamieni je w profesjonalny podkład muzyczny. Wygenerowane utwory można pobrać w formacie MP4.

Lista przykładowych promptów, które można wykorzystać przy testowaniu narzedzia

źródło: huggingface.co/spaces/facebook/MusicGen

Bitwa gigantów

Co ciekawe, w minionym miesiącu Google wprowadził do użytku własny generator muzyki o nazwie MusicLM. Badacze z Meta przeprowadzili porównanie utworów wygenerowanych za pomocą MusicGen, MusicLM oraz dwóch innych modeli – Riffusion i Musai. Wyniki analizy dostępne są na ai.honu.io i, jak pokazuje przeprowadzone badanie, MusicGen zdaje się wyprzedzać konkurencję pod względem jakości. Melodie stworzone za pomocą narzędzia od Meta wyróżniają się pod względem jakości oraz doskonale odwzorowują wskazówki zawarte w promptach, co stanowi dużą przewagę nad innymi generatorami dźwięku.

Warto podkreślić też fakt, Google postanowiło zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami dot. praw autorskich. Do narzędzia od Google zaimplementowano filtr, który blokuje podpowiedzi dotyczące konkretnych artystów, np. „popowa melodia w stylu Michaela Jacksona”. MusicGen natomiast nie posiada takiego filtra – przynajmniej na tę chwilę.

Rewolucja czy zagrożenie?

Utwory, w których sztucznie wykreowano głosy znanych artystów (jak np. w przypadku ostatniego hitu stworzone przez AI, gdzie wygenerowany został głos Drake’a i The Weeknd), są błyskawicznie usuwane z platform, takich jak YouTube czy TikTok. Jak już wspomniano, MusicGen do tworzenia podkładów muzycznych może wykorzystać nie tylko polecenia tekstowe, ale i próbki dźwięku – w tym także sample z popularnych piosenek. Jak w tym przypadku mogą wyglądać kwestie praw autorskich?

Obecnie brakuje konkretnych przepisów uwzględniających twórczość narzędzi sztucznej inteligencji. W rezultacie istnieje ryzyko wprowadzenia nowych regulacji, mających na celu nadzorowanie narzędzi, takich jak MusicGen. Wydaje się jednak, że kontrola i zatrzymanie takich narzędzi na gruncie prawnym może być trudne do osiągnięcia. Prędzej czy później może się więc okazać, że na listy przebojów docierają hity tworzone przez sztuczną inteligencję, a słuchacze nie będą mieć o tym nawet pojęcia.

Generatory muzyczne takie jak MusicGen budzą zainteresowanie nie tylko wśród profesjonalistów. Zarówno marketingowcy, streamerzy, youtuberzy, jak i producenci muzyczni mogą wykorzystać narzędzie jako doskonałe źródło inspiracji i eksperymentowania. Otwierają się więc zupełnie nowe możliwości tworzenia muzyki – także wśród osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail