X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Bezpieczne przechowywanie haseł – dobre praktyki 

Jak zadbać o to, aby Twoje hasła były bezpieczne? Gdzie i jak je przechowywać, aby uniknąć zagrożenia? Oto kilka cennych porad.

Bezpieczne przechowywanie haseł – dobre praktyki źródło: shutterstock.com

reklama


Hasła są pierwszą linią obrony przed nieuprawnionym dostępem do naszych danych osobowych i finansowych, do prywatnej korespondencji i innych poufnych informacji. Niestety często zapominamy o tym, jak nimi zarządzać. Tymczasem bezpieczne przechowywanie haseł to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo w świecie cyfrowym. Dlatego dziś przypominamy, jak bezpiecznie przechowywać hasła. 

Na pewno wiesz, że podstawą bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni są silne, czyli trudne do odgadnięcia i unikalne kombinacje liter, cyfr i znaków specjalnych. Jednak utrzymanie i pamiętanie wielu silnych haseł może być trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Raczej niewiele osób byłoby w stanie zapamiętać kombinacje takie jak 2$*zX?BS#hDMBkF czy 2LfRN>g+7Dw5)pz. Nie wspominając już o tym, że dobrą praktyką jest regularne zmienianie haseł na zupełnie nowe… Jak sobie radzić w takiej sytuacji? 

Menedżer haseł – sposób na bezpieczne przechowywanie haseł

Z pomocą przychodzą menedżery haseł, czyli specjalne aplikacje, które umożliwiają przechowywanie i zarządzanie hasłami w bezpieczny, wygodny i przyjazny sposób. Programy te gwarantują, że wszystkie hasła użytkownika są zaszyfrowane i chronione jednym głównym hasłem lub kluczem. Dzięki temu można posiadać unikalne i skomplikowane hasła dla każdego konta bez konieczności zapamiętywania ich wszystkich. 

Bardzo często menedżery haseł posiadają też szereg dodatkowych funkcji wspierających utrzymanie bezpieczeństwa w sieci, takie jak generowanie losowych, silnych haseł, które są praktycznie niemożliwe do odgadnięcia, opcje bezpiecznego współdzielenia haseł z zaufanymi osobami, synchronizowanie danych pomiędzy urządzeniami czy wsparcie w procesie zmiany haseł. 

Wśród popularnych, rekomendowanych przez specjalistów menedżerów haseł są między innymi takie programy jak LastPass, NordPass, 1Password, Keeper, RoboForm, Dashlane. Każdy z nich zapewnia zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, przy czym każdy menedżer haseł ma swoje unikalne cechy i oferuje różnorodne funkcje, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystykami i opiniami użytkowników, a także wypróbować kilka z nich, aby znaleźć takie rozwiązanie, które najlepiej odpowiada potrzebom i preferencjom. 

Oczywiście absolutnym warunkiem skuteczności działania każdego menedżera haseł jest bezpieczne przechowywanie głównego hasła, które musi być silne i unikalne. Nie da się ukryć, że najlepiej byłoby je po prostu zapamiętać. Jednak nawet w przypadku niezwykle skomplikowanej kombinacji, jej zapamiętanie to lepsza opcja, niż pamiętanie wielu różnych haseł lub stosowanie haseł, które tylko stwarzają pozory bezpieczeństwa, jak słynne już „qwerty”, „123456”, „zaqwsx” czy „password”. 

Jak NIE przechowywać haseł?

Skoro już wiesz, że najlepszym sposobem na przechowywanie haseł jest sprawdzony menedżer haseł, dowiedz się jak nie przechowywać haseł, w tym hasła głównego do wybranego menedżera. 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych sposobów jest przechowywanie haseł w zwykłym pliku tekstowym, gdyż nie ma on żadnych zabezpieczeń i może zostać łatwo przechwycony przez osoby trzecie. Nie należy także zapisywać haseł w e-mailach, w wiadomościach tekstowych i w komunikatorach. W tych miejscach hasła również nie są odpowiednio zabezpieczone przed cyberprzestępcami. 

Równie rażącym błędem jest zapisywanie haseł na kartce papieru, w tym w notatnikach, kalendarzach, na tablicach biurowych czy na naklejkach umieszczanych w pobliżu komputera. Po pierwsze hasło może łatwo ulec zniszczeniu lub zgubieniu, a po drugie równie łatwo może wpaść w niepowołane ręce. 

Niewłaściwe jest także przechowywanie haseł w niezaufanych aplikacjach, jak również w przeglądarkach internetowych. Choć niewątpliwie może to być rozwiązanie bardzo wygodne, to w żaden sposób nie gwarantuje bezpieczeństwa. 

Jak bezpiecznie udostępniać hasła?

Podobnie jak przechowywanie haseł w wiadomościach e-mail czy SMS-ach, taki i ich udostępnianie w taki sposób nie jest dobrą praktyką. Jak więc dzielić się hasłami w przypadku współdzielenia kont? Z pomocą znów może przyjść menedżer haseł, który nie tylko pozwoli na bezpieczne udostępnianie haseł, ale też pozwoli na śledzenie i zarządzanie dostępem do wybranych treści. Warto jednak pamiętać, że nawet korzystając z tej metody, warto zachowywać praktyki podnoszące cyberbezpieczeństwo, jak udostępnianie tylko niezbędnych haseł i to tylko wtedy, gdy zaufane osoby rzeczywiście potrzebują dostępu do wybranych danych. Warto także ograniczyć czas dostępu do serwisów lub plików, a po okresie współdzielenia najlepiej zmienić hasło na nowe, tak aby wykluczyć dostęp do danych tym, którzy go już nie potrzebują. 

Dbałość o bezpieczeństwo podczas przechowywania i udostępniania haseł jest kluczowa, aby uniknąć naruszenia prywatności oraz kradzieży danych. Starannie przemyślane działania w tym zakresie pozwolą na skuteczne i bezpieczne zarządzanie dostępem do kont i ważnych informacji. 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail