X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Jak formułować komendy dla ChatGPT? Przewodnik w tworzeniu promptów dla AI

Chociaż ChatGPT znajduje coraz szersze zastosowanie w codziennej pracy, wygenerowanie satysfakcjonującej odpowiedzi może być trudnym zadaniem. Przedstawiamy wskazówki, które pomogą tworzyć idealne prompty tak, aby wykorzystać pełen potencjał ChatGPT.

Jak formułować komendy dla ChatGPT? Przewodnik w tworzeniu promptów dla AIźródło: shutterstock.com

reklama


Po pojawieniu się ChatGPT sposób tworzenia treści oraz podejście do pracy i wykonywania wielu zadań przeszły rewolucję. Narzędzie od OpenAI stało się nieodłącznym wsparciem dla specjalistów z różnorodnych branż. ChatGPT doskonale sprawdza się w pisaniu kodu, kreowaniu strategii marketingowych, a także w generowaniu pomysłów na kampanie czy tworzeniu artykułów.

Jednakże jakość treści wygenerowanych przez ChatGPT zależy w dużej mierze od jakości wprowadzonego przez użytkownika pytania lub polecenia. Choć ChatGPT jest potężnym narzędziem, nie zawsze gwarantuje osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Czatbot nie zawsze tworzy doskonałe treści. Czasem generowane treści mogą zawierać błędy lub nie są sformułowane idealnie zgodnie z naszymi życzeniami. Kluczowym czynnikiem decydującym o skuteczności ChatGPT jest sposób, w jaki formułujemy pytania i wytyczne, zwane promptami.

Jak więc sformułować komendy, aby wykorzystanie ChatGPT przynosiło maksymalne korzyści w codziennej pracy? Oto kilka pomocnych wskazówek, które pomogą zrozumieć zasady działania ChatGPT i wykorzystać je w praktyce.

1. Nadaj ChatGPT określoną rolę

Kluczem do efektywnego wykorzystania ChatGPT w różnych obszarach jest przypisanie mu konkretnej roli, która pomoże osiągnąć zamierzone cele i zadania. Wyobraź sobie, że ChatGPT staje się wirtualnym współpracownikiem, gotowym do pracy na dowolnym stanowisku.

Rozpocznij komendę od fraz typu „działaj jak, jesteś, wciel się”, np. „wciel się w specjalistę ds. marketingu”. W następnym zadaniu opisz zadanie, jakie narzędzie musi wykonać. Taki wyraźny kontekst pozwoli algorytmowi lepiej zrozumieć oczekiwania i skoncentrować się na dostarczaniu odpowiednich odpowiedzi oraz treści w odpowiednim tonie, używając słownictwa charakterystycznego dla danej branży.

2. Jeden prompt = jedno zadanie

Aby osiągnąć najlepsze wyniki, jedna komenda powinna zawierać jedno zadanie. W ten sposób unikniesz przeciążenia algorytmu zbyt rozbudowanymi poleceniami. Warto skoncentrować się na przedstawieniu tła sytuacji, co umożliwi narzędziu generowanie spersonalizowanych treści. Nadmiar poleceń w jednym zdaniu może wprowadzić ChatGPT w zakłopotanie, co skutkuje mniej sensownymi odpowiedziami.

3. Dodaj szczegółowy kontekst

Współpraca z ChatGPT staje się jeszcze bardziej efektywna, gdy w poleceniu zawarty jest niezbędny kontekst. Im więcej informacji, takich jak opis grupy docelowej, preferencje, zarys działalności firmy, czy istotne szczegóły, tym precyzyjniejsze i trafniejsze będą generowane odpowiedzi.

Załóżmy, że chcesz uzyskać od ChatGPT porady dotyczące wyboru miejsca na wakacje. Zamiast prostego „Poleć mi miejsce na wakacje”, dostarcz narzędziu dodatkowych informacji. Na przykład: „Planuję rodzinne wakacje na przyszły miesiąc. Mamy dwójkę dzieci i zależy nam na otoczeniu, które oferuje zarówno relaks na plaży, jak i atrakcje dla dzieci. Czy mógłbyś polecić nam miejsce, które spełni te oczekiwania?”.

Podobnie, zamiast prosić ChatGPT o „stworzenie strategii marketingowej”, warto dostarczyć jasny kontekst. Przykładowy szablon może brzmieć „Jestem właścicielem [opis działalności], specjalizującym się w pomaganiu [zarys odbiorców] w rozwoju ich biznesu. Nasza marka kieruje się wartościami przyjazności, inspiracji i interakcji. Chciałbym, abyś opracował strategię marketingową, która umożliwi nam zbudowanie społeczności na Facebooku i Instagramie i angażowanie odbiorców”.

4. Zapytaj o radę… ChatGPT

Chcąc upewnić się, że komendy są jak najdokładniejsze, warto zaangażować ChatGPT w proces tworzenia. Zadaj mu pytanie, jakich dodatkowych informacji potrzebuje, aby wygenerować jak najlepszy wynik. Możesz użyć następującego szablonu: „Jeśli chcę osiągnąć [pożądany wynik], jakie informacje powinienem ci dostarczyć, aby uzyskać najlepsze efekty?”.

5. Metoda małych kroczków

Chociaż szczegółowe instrukcje są bardzo istotne, unikaj nadmiernie długich komend. ChatGPT lepiej działa na krótkich, zwięzłych poleceniach. Lepszym rozwiązaniem jest podzielenie rozbudowanej komendy na serię kroków. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów i niejasności. Taki sposób działania umożliwia też dokładne śledzenie procesu generowania odpowiedzi przez ChatGPT i zidentyfikowanie punktu, w którym ChatGPT gubi się i zaczyna tworzyć niedoprecyzowane treści.

6. Popraw dotychczasowy prompt

Gdy odpowiedź dostarczona przez ChatGPT nie spełnia Twoich oczekiwań, na podstawie dotychczasowych rezultatów dostosuj pierwotną instrukcję. Nie obawiaj się udoskonalać swoich wytycznych – nawet drobne modyfikacje mogą istotnie poprawić efekty. Jeśli początkowe wyniki okazują się niewystarczające, przeformułuj komendę, dodaj więcej szczegółów lub dokładnie wyjaśnij kontekst.

Jako przykład, jeśli chcesz uzyskać sugestię dobrego filmu, po komendzie „Zaproponuj mi ciekawy film do obejrzenia”, możesz sprecyzować polecenie, dodając na przykład: „Interesują mnie filmy, w których akcja toczy się w przyszłości, podobnie jak w przypadku filmu „Jestem legendą”. Czy mógłbyś polecić mi inne filmy o podobnej tematyce?”.

7. Postaw na prostotę

Im prostsze polecenia, tym trafniejsze i bardziej użyteczne odpowiedzi. Długie i zagmatwane prompty mogą sprawić, że wygenerowana treść nie spełni naszych oczekiwań. Prompt powinien jednoznacznie wskazywać, jaki konkretny rezultat jest w danym przypadku celem.

Przykładem może być przekształcenie komendy brzmiącej „Porównaj użycie piekarnika i kuchenki mikrofalowej do przygotowania obiadu”. Nowa wersja polecenia to „Czy możesz porównać i pokazać zalety i wady korzystania z tradycyjnego piekarnika i kuchenki mikrofalowej do przygotowania rodzinnego obiadu?”. Druga instrukcja jest bardziej precyzyjna, konkretna i wyraźnie określa, jakie oczekiwania mamy względem odpowiedzi.

8. Słownik synonimów Twoim sprzymierzeńcem

Tworzenie precyzyjnych komend dla ChatGPT wymaga nie tylko jasnego wyrażenia intencji, ale także sprytnej selekcji słów. Warto korzystać ze słownika synonimów, aby znaleźć alternatywne frazy, które mogą zwiększyć szanse na uzyskanie pożądanych rezultatów. Nie zniechęcaj się, jeśli pierwsza podpowiedź nie przyniesie oczekiwanych efektów. Często zmiana jednego słowa lub sformułowania może być kluczem do odblokowania odpowiedniego wyniku.

Szukając właściwych słów, zastanów się nad różnymi synonimami, które mogą dokładniej opisać pożądany przez ciebie cel. Nieznaczne zmiany w formułowaniu komendy mogą sprawić, że ChatGPT zrozumie Twoje oczekiwania i dostarczy dokładniejszych i bardziej dopasowanych odpowiedzi.

9. Zachowaj kulturę wypowiedzi

Użytkownicy ChatGPT mogą rozmawiać ze sztuczną inteligencją na różne sposoby. Jednak to konwersacje z wykorzystaniem uprzejmego, bezpośredniego języka, przynoszą najlepsze rezultaty. W skrócie – pisz tak, jak gdybyś prosił o wykonanie zadania przyjaciela z pracy.

W trakcie dialogu z chatbotem, szczególnie w kontekstach, takich jak uzyskiwanie porad czy wskazówek, pochwal go za dobrze wykonaną pracę. Gdy ChatGPT przedstawi odpowiedź, która Cię zadowoli, nie krępuj się wyrazić swojej wdzięczności. Możesz na przykład napisać: „To jest świetne. Dziękuję bardzo!”. Dodatkowo, jeśli zauważysz, że odpowiedź wymaga pewnych poprawek lub dostosowań, śmiało poproś o dokonanie tych zmian.

10. Poproś o dostosowanie tonu komunikatu

Wykorzystując ChatGPT do generowania treści, nie zapomnij o poleceniu chatbotowi dostosowania tonu wypowiedzi, aby treść była zgodna z preferencjami docelowych odbiorców. Pamiętaj, że najbardziej przyjazne w odbiorze są teksty z krótkimi zdaniami, podzielone na niedługie akapity. Rekomendowane jest także stosowanie konwersacyjnego tonu i jasnego, przystępnego języka.

11. Wyposaż ChatGPT w konspekt

Kiedy chcesz, aby ChatGPT tworzył bardziej obszerne treści, dostarcz mu konkretną strukturę i szkic, który będzie go prowadzić. Im bardziej szczegółowe będą instrukcje, tym lepsze mogą być rezultaty.

Przykładowa instrukcja mogłaby wyglądać tak:

„Twoim zadaniem jest przygotowanie atrakcyjnej reklamy produktu. Stwórz tekst składający się z: 1. Wprowadzenia z zaznaczeniem korzyści, 2. Opisu unikalnych cech produktu, 3. Przykładu z życia codziennego, 4. Zachęty do zakupu. Napisz reklamę, która ma 300 słów i ma przekonywać o zaletach produktu [nazwa produktu] w kontekście [sytuacja]”.

Tak precyzyjne i szczegółowe wytyczne pomagają narzędziu tworzyć rozbudowane treści, jednocześnie zachowując czytelny układ i spójność.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail