X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Dylemat cyfrowego bezpieczeństwa. Dlaczego nie należy dawać dzieciom dostępu do Twojego konta Google?

Korzystanie przez dzieci z urządzeń, na których do różnych kont zalogowani są rodzice jest dość powszechne. Jak jednak dowodzi historia Jennifer, może mieć niewygodne skutki.

Dylemat cyfrowego bezpieczeństwa. Dlaczego nie należy dawać dzieciom dostępu do Twojego konta Google?źródło: shutterstock.com

reklama


Współcześnie cyfrowa przestrzeń jest integralną częścią naszej codzienności, a bezpieczeństwo w sieci stanowi kluczowy temat. Historia Jennifer Watkins stanowi doskonały przykład tego, jak ważne jest świadome korzystanie z platform cyfrowych, zwłaszcza gdy mają do nich dostęp dzieci.

7-letni synowie Jennifer korzystali z tabletu i aplikacji YouTube, zalogowanej na jej konto. Nie używali go jednak wyłącznie do oglądania treści przeznaczonych dla dzieci, ale także wrzucali materiały wideo, przedstawiające ich samych.

Jennifer Watkins doświadczyła nieprzyjemności, gdy Google zdecydowało się zablokować jej dostęp do YouTube’a i wszystkich kont związanych z usługą. Powód? Jeden z opublikowanych przez chłopców filmików został uznany za szkodliwy przez znajdującą się w nim gołą pupę.

Kontrola treści przez YouTube

YouTube, będący częścią Google, wykorzystuje zaawansowane systemy oparte na sztucznej inteligencji, aby w szybki sposób skanować setki godzin filmów przesłanych na platformę. Celem tego procesu jest identyfikacja i eliminacja treści, które naruszają zasady korzystania z usług. Zdarza się jednak, że prowadzi to do niefortunnych sytuacji, kiedy niewinne osoby błędnie uważane są za sprawców przemocy wobec dzieci.

The New York Times przedstawia wiele takich przypadków, w których cyfrowe życie rodziców zostało wywrócone do góry nogami za sprawą automatycznie oznaczanych treści, takich jakie nagie zdjęcia i filmy przedstawiające ich dzieci.

Jeden z przypadków dotyczył Jennifer Watkins, pracownicy medycznej mieszkającej w Nowej Południowej Walii w Australii. Film opublikowany przez jej synów został natychmiastowo zgłoszony jako potencjalny przypadek seksualnego wykorzystania dzieci. To naruszenie warunków korzystania z usług Google niesie ze sobą poważne konsekwencje. Blokada dostępu do YouTube’a była zaledwie wierzchołkiem góry lodowej – wszystkie jej konta Google zostały zablokowane, uniemożliwiając dostęp do zdjęć, dokumentów i e-maili.

Google nieustannie doskonali swoje systemy, aby skuteczniej identyfikować i usuwać szkodliwe treści. Firma opracowała algorytm, który na podstawie znanych już obrazów identyfikuje potencjalnie niebezpieczną zawartość, w tym przypadku wykorzystywania seksualnego.

Gdy pracownik firmy potwierdził, że opublikowany przez synów Watkins film sygnalizuje problem, Google natychmiast poinformowało Krajowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych. Po otrzymaniu zgłoszenia centrum decyduje, czy dodać wideo do swojej bazy danych i czy przekazać informacje lokalnym organom ścigania.

Statystyki pokazują, że Google jest jednym z głównych informatorów w sprawach związanych z pornografią dziecięcą. W zeszłym roku firma złożyła ponad dwa miliony raportów, co stanowi znaczącą liczbę. Eksperci wskazują jednak, że same liczby nie odzwierciedlają skali problemu, gdyż niektóre przypadki mogą być wynikiem nieporozumień lub błędów systemu.

Korzystanie z YoutTube na smartfonie

źródło: shutterstock.com

Surowe kary Google’a

Amerykańskie przedsiębiorstwo wprowadziło zmiany w swoim procesie odwoławczym, które jednak budzą kontrowersje i wywołują obawy o bezpieczeństwo użytkowników. Susan Jasper, dyrektorka ds. zaufania i bezpieczeństwa w Google, jesienią ubiegłego roku ogłosiła plany aktualizacji procesu odwoławczego. Ma to poprawić komfort użytkowników, wobec których podjęto niesprawiedliwe decyzje.

Mimo wielokrotnych apelacji Jennifer Watkins, której konto zablokowano z powodu rzekomego wykorzystywania seksualnego dzieci, nie odzyskała dostępu do platformy Google, na której znajdowało się ponadto wiele zdjęć, dokumentów i e-maili.

W korespondencji z agentami obsługi klienta Watkins usłyszała, że film, nawet jeśli był dziełem dziecka, nadal naruszał regulamin. Kobieta zastanawia się, czy nie można było jej udzielić ostrzeżenia przed tak drastyczną karą, zamiast natychmiastowo odcinać dostęp do wszystkich jej kont.

Po ponad miesiącu frustracji Watkins skontaktowała się z Los Angeles Times. Dzień po interwencji reporterów, jej konto zostało przywrócone, co podniosło pytania dotyczące sprawiedliwości procedur odwoławczych Google’a.

Google zaznacza, że dąży do ochrony dzieci przed niebezpieczeństwem online i wykorzystywaniem seksualnym, eliminując materiały mogące stanowić zagrożenie. W oświadczeniu firma stwierdziła, że w przypadku Jennifer Watkins zrozumiała, że treści naruszające zasady nie zostały przesłane w złej intencji.

Dave Willner, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Stanforda, zauważa, że Google znajduje się w trudnej sytuacji, próbując rozważyć odwołania, ze względu na możliwość zastosowania zasady ostrożności, nawet jeśli pochodzenie treści jest niewinne. Kontrowersje wokół tego przypadku podkreślą delikatny balans, jaki technologiczne firmy muszą osiągnąć między walką z nielegalnymi treściami a szanowaniem prywatności i uczciwym traktowaniem użytkowników.

Dlaczego nie należy dawać dzieciom dostępu do swojego konta Google?

W cyfrowym świecie, gdzie dzieci coraz wcześniej otrzymują dostęp do internetu, kwestia bezpieczeństwa online staje się priorytetem. Jednym z aspektów tego zagadnienia jest to, czy rodzic powinien udostępniać swoje konta dzieciom.

Według ekspertów takie praktyki wiążą się z poważnymi zagrożeniami. Na różnych platformach Google codziennie pojawiają się ogromne ilości treści. To z kolei stawia firmę przed wyzwaniem filtrowania potencjalnie niezapieczonych materiałów.

Dave Willner podkreśla, że skala problemu jest ogromna, a proces oceny treści na tak dużą skalę stanowi realne wyzwanie. Co roku podejmowane są miliony decyzji dotyczących zgłaszanych treści.

Jednym z takich przypadków była właśnie Jennifer Watkins. Willner uważa, że to doskonała lekcja, po której warto zastanowić się nad zabezpieczeniem cyfrowego życia i rozważeniem różnych dostawców usług.

Ekspert wskazuje również, że rodzice powinni unikać udostępniania dzieciom swoich prywatnych kont. Zamiast tego gigant zaleca zakładanie oddzielnych kont dla najmłodszych. To prosty, ale skuteczny sposób na kontrolę dostępu do treści online i minimalizację ryzyka.

Doświadczenie Watkins stanowi przestrogę dla innych rodziców. W obliczu trudności związanych z oceną treści na szeroką skalę, rodzice muszą podejmować mądre decyzje dotyczące korzystania z usług online, by chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami w sieci.

Zobacz także nasz raport: Cyfrowe dzieciństwo. Jak chronić dziecko w sieci? 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail