X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Najlepsze kampanie społeczne 2023 – Polska i świat

Przełamujące granice, poruszające serca, zmieniające społeczne podejście – oto zestawienie najlepszych kampanii społecznych minionego roku, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Najlepsze kampanie społeczne 2023 – Polska i światźródło: shutterstock.com

reklama


Rok 2023 przyniósł ze sobą rewolucyjne kampanie społeczne, które nie tylko zaskoczyły, ale również głęboko poruszyły odbiorców w Polsce i na całym świecie. Ekspertki z agencji More Bananas, VML Poland, Cape Morris oraz ContentHouse podzieliły się swoimi spostrzeżeniami, ukazując, jak potężnym narzędziem może być przekaz społeczny.

Twój wybór – Fundacja Batorego

Statystyki wykazały, że mniej niż połowa młodych Polek deklarowała chęć udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Choć wiele z nich ma jasne wyobrażenie o Polsce, jaką chciałyby widzieć dla siebie i swoich bliskich, nie podejmuje decyzji skorzystania z prawa wyborczego z powodu braku wiary w to, że ich głos naprawdę ma znaczenie. Kampania profrekwencyjna „To Twój Wybór”, zainicjowana przez Fundację Batorego Inicjatywę Głos Kobiet, skupiała się na przekonaniu kobiet do aktywnego udziału w tegorocznych wyborach. Działania skierowano nie tylko na mobilizację kobiet do głosowania, ale także na budowanie świadomości ich wpływu na kształtowanie polityki i decyzje rządowe.

Anna Klamecka

Anna Klamecka, Strategy Director w VML Poland

W tym roku wydarzyło się coś totalnie wyjątkowego. Dla mnie nie było ważniejszych kampanii społecznych niż te, które zachęcały do udziału w wyborach parlamentarnych. W VML, wspólnie z Fundacją Batorego oraz Inicjatywą Głos Kobiet, stworzyliśmy To Twój Wybór – kampanię, która przekonywała młode kobiety, że mają na co głosować. Z przekazem mocno osadzonym w aktualnych, bliskich kobietom kontekstach, dotyczących zakazu aborcji i rejestru ciąż, rosnących kosztów życia lub samobójstw nastolatków, dotarliśmy do 88% kobiet w wieku 18-34. Wielkie brawa należą się także kampaniom Inicjatywy Wschód, SexEd, Kobiety na Wybory i wielu innym. Wspólnie osiągnęliśmy rekordowy wynik frekwencji kobiet w wyborach. To bezprecedensowy przykład realnego wpływu komunikacji na postawę osób, do których chcieliśmy dotrzeć. Teraz piłka po stronie nowej siły politycznej, której obietnice wyborcze będziemy już niebawem weryfikować.

Judyta Wieczorkiewicz-Głuszak

Judyta Wieczorkiewicz-Głuszak, Chief Partners Officer w Cape Morris

Rok 2023 obfitował w ciekawe kampanie społeczne, duża ich część dotyczyła wyborów parlamentarnych. Zdecydowanie najważniejszą i najlepszą kampanią społeczną w Polsce wg. mnie była kampania „Twój wybór”, w którą zaangażowane były różne organizacje społeczne z Fundacją Batorego na czele. Kampania miała na celu zachęcić młode kobiety do wzięcia udziału w wyborach, pokazując w różny sposób, że ich głos jest ważny.

Zdecydowanie udało się osiągnąć sukces, liczby są tego doskonałym dowodem. Kampania dotarła do około 3 150 000 kobiet w wieku 18-34 mieszkających w Polsce co stanowiło 88% całości tej grupy. Według exit poll frekwencja w grupie kobiet między 18-29 wyniosła 71,5% a w grupie 30-39 aż 77,3%. Różnorodność komunikatów i form przekazu, duża ilość contentu video zachęciła młode Polki do głosowania. Kampania pojawiła się zarówno w offline, jak i onlinie. Pojawiło się w niej szereg tematów, które dotyczyły każdego z nas. Trafne i proste przekazy w formie pytań, były doskonałą formą nawiązania kontaktu z odbiorcą. Kampania pokazała kobietom, że my też mamy głos i to od nas zależy przyszłość naszego kraju.

Macie prawo być kim chcecie – Sexed.pl

Fundacja Sexed.pl, założona przez topmodelkę Anję Rubik również zdecydowała się zachęcić młodych Polaków do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Spoty profrekwencyjne, opracowane przez fundację każdym ukazały polityków dążących do ingerencji w prywatne życie i narzucających swoje poglądy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Judyta Wieczorkiewicz-Głuszak, Chief Partners Officer w Cape Morris

Kolejnym przykładem kampanii wyborczej, skierowanej do młodych Polaków, była akcja Fundacji Sexed.pl i Ani Rubik „Macie prawo być kim chcecie”. Trzy mocne filmy pokazujące, jaki wpływ na życie ludzi mają decyzje polityczne. Różnorodne konteksty sytuacyjne, różni bohaterowie, różne sytuacje i okoliczności. Wszystkie spoty bazują na trafnych insightach i nawiązują do problemów społecznych, które bezpośrednio dotykają młodych ludzi. Podane w formie komedii, a właściwie tragikomedii. Zdecydowanie bardzo ciekawa kampania!

Nie osądzaj – Ministerstwo Zdrowia

Kampania edukacyjno-informacyjna „Zobacz człowieka. Zatrzymaj stygmatyzację!” Ministerstwa Zdrowia stanowi zdecydowany krok w kierunku przeciwdziałania stygmatyzacji osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. W tegorocznej odsłonie twarzą kampanii zostali Ola Mirosław, Rafał Masny i Alicja Pogwizd. Poprzez swoje osobiste doświadczenia chcą zainspirować młode osoby do przełamywania barier związanych ze stygmatyzacją oraz zachęcić do szukania pomocy w przypadku kryzysów psychicznych.

Judyta Wieczorkiewicz-Głuszak, Chief Partners Officer w Cape Morris

Kontynuacja kampanii „Zobacz człowieka” Ministerstwa Zdrowia, czyli „Nie osądzaj. Wspieraj osoby w kryzysie psychicznym”. Kampania porusza niezwykle ważny aspekt zdrowia psychicznego Polaków. Bardzo często bagatelizujemy problemy innych, stygmatyzując jednocześnie ludzi, których dotknęły różnego rodzaju choroby psychiczne. A to może spotkać każdego z nas lub kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Bardzo ciekawe podejście do tematu, pokazujące wartość komunikacji i kultury języka. Kampania doskonale obrazuje jak odpowiednia komunikacja z drugim człowiekiem, oparta na empatii, wzajemnym szacunku i zrozumieniu jest niezwykle ważna. Super, że coraz więcej kampanii dotyczy zdrowia psychicznego i że o takich tematach mówimy głośno.

„Weź Dzień na U i potwierdź swoje zdrowie” – Fundacja Rak’n’Roll

„Dzień na U”.to wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność badań profilaktycznych, które są kluczowe dla utrzymania zdrowia. Tegoroczna, piąta edycja kampanii szczególnie skierowana jest do mężczyzn, którzy, jak wynika z danych, zdecydowanie rzadziej niż kobiety potwierdzają swoje zdrowie poprzez regularne badania. Dzień na U zdecydował się wziąć także Stańczyk, opuszczając ramy obrazu – w jego postać w spocie promującym akcję wcielił się Krzysztof Zalewski.

Kinga Ożóg

Kinga Ożóg, Content Marketing Manager w ContentHouse

Kampanii zachęcających do profilaktycznych badań jest mnóstwo, ale nie wszystkie mają taką siłę rażenia (a szkoda!) jak ta. Jest o niej głośno przynajmniej z kilku powodów. Pierwszy to kreatywne podejście do tematu. Przewrotne hasło, nieoczywisty pacjent i wartka fabuła poprowadzona z humorem i dystansem, dobrze znanym z innych kampanii Fundacji Rak’n’Roll. To wszystko sprawia, że spot ogląda się jak dobrze nakręcony teledysk. Drugi powód to obsada. Same gwiazdy, również te znane z polskiej sceny politycznej. Oglądasz i zastanawiasz się, jaka znana twarz zaraz pojawi się za rogiem. Trzeci powód to temat. I chociaż jest on najważniejszy, nieprzypadkowo mówię o nim na samym końcu. Mam mocne przeczucie, że bez dwóch wcześniejszych aspektów kampania nie odniosłaby aż takiego sukcesu, a tym samym nie dotarłaby do osób, które powinny wziąć dzień na U i ruszyć do lekarza.

Kampania Silver Pride

Parady Równości gromadzą miliony uczestników, jednak warunki, w jakich się odbywają, stają się dla starszych osób coraz bardziej uciążliwe – długie spacery, tłok, wysoka temperatury czy hałas to tylko niektóre z utrudnień. W ramach tegorocznej francuskiej edycji parady, Misterb&b, największa na świecie platforma z kwaterami przyjaznymi osobom LGBT+ wraz z francuską organizacją non-profit Les Audacieuses et les Audacieux, wspierającą seniorów ze środowisk LGBTQ postanowił zadbać o wyjątkowy komfort seniorów, rezerwując dla nich apartamenty znajdujące się na trasie marszu.

Agnieszka Gałczyńska

Agnieszka Gałczyńska, Marketing Manager w More Bananas

Świetny pomysł na zwiększenie dostępności Parady Równości dla seniorów. Stowarzyszenie Les Audacieuses et les Audacieux razem z firmą Misterb&b zadbało o komfortowe warunki uczestnictwa w jednym z największych i najpopularniejszych wydarzeń dla osób ze środowisk LGBT+.

Dzięki kampanii seniorzy mogli w bezpiecznych i komfortowych warunkach świętować swoją odrębność. W końcu Parada Równości stała się najbardziej inkluzywną imprezą masową na świecie. Gratulacje!

P.S. Flaga środowisk LGBT+ się zmieniła! Dodano do niej nowy, srebrny pas – symbolizujący seniorów. Piękny ukłon w ich stronę.

KnowDrugs – Safer Highs

Organizacja Safer Highs przygotowała kampanię, której misją jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat kontroli składu narkotyków. Bez oceniania i moralizacji, krótki spot nakręcony na potrzeby akcji ostrzega przed konsekwencjami nieświadomego spożycia substancji psychoaktywnych i promuje aplikację będącą bazą miejsc, w których możliwe jest przebadanie ich składu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez HIGHLIFE (@saferhighs)

Anna Klamecka, Strategy Director w VML Poland

W kampaniach społecznych najciekawsze jest dla mnie przełamywanie tabu i ustawianie narracji w nowy, nietypowy sposób. W tym roku pojawiły się dwa projekty, które w taki sposób podchodzą do poruszanych tematów. Pierwszy z nich wydaje się niemożliwy w naszej przestrzeni geograficznej, bo czy da się opowiadać o narkotykach bez wchodzenia w ton moralizatorski? Czy zamiast straszyć uzależnieniem i negatywnymi skutkami zażywania cichych bohaterów imprez sceny klubowej (i nie tylko), można przekierować narrację na wątek sprawdzania ich bezpieczeństwa? Tak właśnie zrobiła organizacja Safer Highs, podkreślając jednocześnie, że każdy narkotyk może stanowić zagrożenia dla życia.

Pięknie zrealizowane video oraz aplikacja KnowDrugs pozwalająca zlokalizować punkty, w których można sprawdzić substancje oraz zdobyć więcej wiedzy na ich temat, to kluczowe elementy projektu. Obejmuje on kraje, w których sprawdzanie składów używek jest legalne (Niemcy, Hiszpania, Szwajcaria, Austria i Francja). Nie udajemy, że nie wiemy, co dzieje się za drzwiami klubowej toalety, ale pozwalamy zadbać o bezpieczeństwo imprezy i własne życie. Można? Można!

„W Podlaskiem jeżdżę z kaskiem” – Podlaskie

Zawsze znajdzie się jakaś wymówka, aby nie założyć kasku podczas rowerowej przejażdżki. Często słyszy się argumenty typu: to tylko krótka wycieczka, jest gorąco, zawsze jeździłem bez kasku, czy po prostu – wyglądam głupio. W kampanii promującej bezpieczną jazdę rowerem, głos zabierają mieszkańcy podlaskich lasów, m.in. żubr, dzik czy jeleń. Poprzez oryginalny przekaz, akcja inspiruje do bardziej świadomego podejścia do bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze, podkreślając, że noszenie kasku to nie tylko standard, ale przede wszystkim decyzja o ochronie własnego zdrowia i życia.

Kinga Ożóg, Content Marketing Manager w ContentHouse

Znowu jest humor, nikt nie straszy i nie grozi palcem. Kampania społeczna „W Podlaskiem jeżdżę z kaskiem” zachęca do jazdy na rowerze w kasku, ale przy okazji jest doskonałą promocją regionu.

Do założenia ochronnego nakrycia głowy przekonują typowi mieszkańcy podlaskich lasów, czyli żubr, łoś, bóbr, dzik, wilk, jeleń. To, co w tej kampanii urzeka, to z jednej strony świetne grafiki wykreowane przez sztuczną inteligencję – nie znam osoby, która nie uśmiechnęła się na widok zdjęcia bobra w kasku. Z drugiej natomiast mistrzowskie gry słowne: „Broń bobrze bez kasku!”, „Dziku, załóż kask!”, „Jedź łośstrożnie, załóż kask!” – to tylko kilka przykładowych haseł.

Chociaż działania dotyczyły wybranego regionu, bardzo szybko zrobiło się o nich głośno w całym internecie. Zresztą to już kolejna ciekawa kampania promująca to województwo. Podlaskie przyzwyczaiło nas, że robi to bobrze

Powered by People – Amnesty International

W obliczu postępującej technologizacji naszego życia, kampania Amnesty International podkreśla istniejące nadal ograniczenia sztucznej inteligencji. Fundacja rzuciła wyzwanie kierowane do ChatGPT, aby odpowiedział na pytanie dotyczące rozwiązania najważniejszych kryzysów. Mowa m.in. o kryzysie żywnościowym, stanie nadzwyczajnym w Syrii, prawach dziewcząt i kobiet w Iranie i Afganistanie, prawach społeczności LGBT+ oraz inwazji Rosji na Ukrainę. W tym kontekście wylania się jedno wyraźne przesłanie: to my, ludzie, mamy moc kształtowania lepszego świata.

Agnieszka Gałczyńska, Marketing Manager w More Bananas

Dziś, kiedy sztuczna inteligencja na nowo definiuje życie i wyręcza nas w wielu podstawowych działaniach – zarówno prywatnych, jak i zawodowych – portugalski oddział Amnesty International przygotowuje kampanię społeczną, w której pokazuje, że AI nie zastąpi człowieka.

Świetnie wykorzystanie skrótu AI (Amnesty International), zestawienie fotografii rodem z World Press Photo i screenów odpowiedzi generowanych przez ChatGPT. Wszystko po to, by walczyć o prawa człowieka. Fundamentalne wartości, nowoczesne ujęcie, zaskakujący koncept. Brawo!

P.S. Warto zwrócić uwagę też na The Chat Powered by People, za którym „stali” pracownicy i wolontariusze Amnesty International, którzy generowali odpowiedzi na pytania użytkowników.

„Inni też popełniają błędy. Zwolnij!” – kampania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W ramach kampanii społecznej „Inni też popełniają błędy. Zwolnij” stworzono poruszający spot, który ma na celu zwiększenie świadomości kierowców dotyczącej właściwych zachowań na drodze. Kluczowym momentem filmu jest dramatyczna sytuacja drogowa, gdzie dwa pojazdy zbliżają się do siebie z nadmierną prędkością. Chwilę przed zderzeniem obaj kierowcy zostają „zamrożeni” w czasie, tworząc moment refleksji w obliczu zbliżającej się tragedii samochodowej. Zatrzymany czas jest również dla jednego z kierowców chwilą, w którym ma szansę spojrzeć po raz ostatni na swoje dziecko na tylnym siedzeniu auta. Po kilku sekundach czas zaczyna płynąć normalnie i dochodzi do wypadku.

Kinga Ożóg, Content Marketing Manager w ContentHouse

Ta kampania ma w sobie ogromny ładunek emocjonalny i to jest jej siła. Nieważne, ile razy widziałam ten spot, za każdym kolejnym razem będę przeżywać go tak samo. Bohaterami są dwaj kierowcy, obaj popełnili błędy na drodze, których konsekwencje są tragiczne i nieodwracalne. To mocny materiał spełniający jeden z podstawowych celów akcji społecznych – daje do myślenia i zachęca do refleksji.

Spektrum kobiet. Chcemy być autentyczne! – Fundacja JiM

Fundacja JiM, poprzez kampanię „Spektrum kobiet. Chcemy być autentyczne!”, skupia się na wyzwaniach kobiecego autyzmu, zwracając uwagę na niedodiagnozowanie i tego konsekwencje. W akcji udział biorą trzy kobiety w spektrum autyzmu – Ida Tymina, Klaudia Lewandowska i Dorota Bartosiak. Bohaterki dzielą się swoimi doświadczeniami, ukazując, jak diagnoza zmieniła ich życie, podkreślając różnice w ekspresji cech autystycznych między kobietami a mężczyznami.

Agnieszka Gałczyńska, Marketing Manager w More Bananas

Kampania oszczędna w słowa i efekty wizualne, ale doskonale trafiająca w sedno. Mini wywiady z trzema Polkami (Ida Tymina, Klaudia Lewandowska, Dorota Bartosiak) w spektrum autyzmu. W aspekcie wizualnym zastosowano kontrastowe zestawienie czerni i bieli, dzięki czemu kampania zyskuje drugie dno. Nie chodzi tylko o zauważenie problemu, różnic w ekspresji choroby ze względu na płeć czy dobroczynnego wpływu terapii – to słyszymy w wypowiedziach bohaterek spotu. Chodzi też o zaznaczenie „inności” w warstwie wizualnej. Czy choroba wyklucza? A czy biało-czarna kampania wyklucza w świecie barwnych komunikatów reklamowych i efektu „wiecznego wow”?

Doskonale skomponowana warstwa słowna z warstwą wizualną, podkreślająca odmienność i wybranie własnej drogi – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. To jest świadomość przez wielkie Ś.

Cancer Won’t Be The Last Thing That F*cks Me – BBH i GirlVsCancer

Organizacje BBH i GirlVsCancer z odwagą postanowiły zmienić sposób, w jaki społeczeństwo rozmawia o dwóch tematach rzadko łączonych w jednym zdaniu: seksie i raku. Innowacyjne podejście zaowocowało stworzeniem kampanii, która ma na celu przełamanie tabu związanych z seksem w kontekście choroby nowotworowej. Uwagę szczególnie przykuwa zaskakujące dla większości odbiorców hasło „Cancer Won’t Be The Last Thing That F*cks Me”. Trzy krótkometrażowe filmy stworzone w ramach kampanii edukują na temat skutków ubocznych raka, które odbijają się na życiu seksualnym chorych.

Anna Klamecka, Strategy Director w VML Poland

W listopadzie natomiast w UK pojawiła się, rozbrajająca tabu seksualności kobiet w chorobach nowotworowych, kampania Cancer Won’t Be The Last Thing That F*cks Me. W walce z chorobą priorytetem staje się ratowanie życia. Osoby chorujące często tracą kontrolę na swoim ciałem, zostaje ono zawłaszczone przez raka. Próbując rozmawiać o swojej seksualności, czują się tak, jakby powinny być wdzięczne za to, że żyją. I nie wymagać niczego więcej. W taki sposób odmawia się pacjentkom prawa do swobodnego cieszenia się seksualnością. Tak, jakby ten obszar życia ich nie dotyczył. Otwarta narracja o kobiecej seksualności jest nadal problematyczna, natomiast, gdy mowa o seksualności kobiety chorującej na raka, lądujemy w obszarze tematów zakazanych.

Minimalistyczne formaty video, mocne OOH to filary tej kampanii zrealizowanej nie z aktorkami, lecz bohaterkami z prawdziwymi ciałami i prawdziwymi historiami. Kampania jest też trampoliną do projektu badawczego, w ramach którego zbierane są dane na temat szerokiego spektrum chorób nowotworowych i ich wpływu na życie seksualne.

Kampanie społeczne coraz śmielej i odważniej mówią o trudnych tematach, prezentując je z odwagą i innowacyjnym podejściem. Omówione kampanie nie tylko przedstawiają istotne problemy w sposób merytoryczny, lecz także skutecznie wzbudzają emocje i zachęcają do przemyślenia naszej roli w kształtowaniu lepszego jutra.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail