X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Seniorzy w social mediach 

Jakie portale społecznościowe preferują seniorzy? Sprawdź, gdzie podejmują aktywność użytkownicy social mediów ze starszych grup wiekowych.

Seniorzy w social mediach źródło: shutterstock.cm

reklama


Wraz z rozwojem technologii cyfrowych i powszechnością dostępu do internetu, coraz więcej osób starszych odkrywa potencjał oraz korzyści płynące z aktywności na portalach społecznościowych. Już od dawna nie postrzega się takich serwisów, jako miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla młodszych pokoleń, a seniorzy coraz częściej korzystają z tych platform, aby budować nowe relacje, dzielić się doświadczeniami, uczestniczyć w życiu swoich dzieci i wnuków oraz pozostawać aktywni w życiu społecznym. 

Senior w social mediach

W XXI wieku, dzięki nowoczesnym technologiom, przejście na emeryturę nie oznacza już wyłączenia się z życia społecznego. Dla wielu osób starszych korzystanie z internetu i aktywność na portalach społecznościowych staje się nowym sposobem na utrzymanie kontaktu z rodziną, przyjaciółmi oraz poznawanie nowych ludzi z całego świata. Możliwość przeglądania różnorodnych treści, dołączania do grup dyskusyjnych oraz uczestniczenia w wydarzeniach online otwiera przed nimi nowe horyzonty.

Platformy takie jak Facebook, Instagram czy X (dawny Twitter) stają się miejscem, gdzie seniorzy dzielą się swoimi pasjami, zdjęciami z podróży, refleksjami na różne tematy oraz udzielają wsparcia innym członkom społeczności.

Co więcej, coraz częściej można dostrzec, że starsi użytkownicy internetu nie ograniczają się do przeglądania treści publikowanych przez innych, ale też tworzą i publikują własne treści. Jednocześnie jest to content, który zyskuje bardzo pozytywny odbiór wśród użytkowników internetu, o czym świadczy fakt, że w sieci działają seniorzy influencerzy, którzy mają miliony followersów! 

Granfluencerzy

Iris Apfel oraz Irvin Randle / Instagram

Zgodnie z danymi raportu Digital 2024 Poland, z internetu korzysta ponad 88%, a z portali społecznościowych niemal 69% Polaków. Nic więc dziwnego, że w tak dużej grupie nie brakuje osób starszych. Potwierdzają to liczby, gdyż jak się okazuje 13,7%, czyli aż 3,82 mln użytkowników Facebooka, Instagrama i Messengera to osoby po 55 roku życia, a to nie jedyne portale społecznościowe, z których korzystają seniorzy!

Raport Social Media 2023 przygotowany przez Gemius, Polskie Badania Internetu oraz IAB Polska odnotował aż 6,6 mln realnych użytkowników mediów społecznościowych w wieku od 55 do 75 lat. 

raport Social Media 2023

Realni użytkownicy – wiek / źródło: raport Social Media 2023

O tym, że social media dla seniorów nie są czymś obcym, świadczą też wyniki badania opublikowanego w raporcie Seniorzy w świecie cyfrowym. Wśród respondentów mających powyżej 60 lat, aż 54% zadeklarowało, że wykorzystuje internet do korzystania z mediów społecznościowych i – co ciekawe – zainteresowanie portalami społecznościowymi wśród seniorów wzrosło w porównaniu z wynikami uzyskanymi w poprzednim roku.

Warto dodać, że aż 85% osób starszych z tej grupy korzysta z aplikacji mobilnych, w tym komunikatorów i aplikacji związanych z mediami społecznościowymi, a co nie mniej istotne – praktycznie 100% seniorów korzysta z własnych urządzeń do przeglądania internetu, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do wyników z poprzednich lat. 

Bez wątpienia większą aktywność w grupie seniorów udało się osiągnąć, dzięki licznym działaniom edukacyjnym prowadzonym przez marki i instytucje publiczne, choćby takim jak program rządowy Seniorze – spotkajmy się w sieci. 

Portale społecznościowe dla seniorów

Najbardziej atrakcyjny portal społecznościowy dla seniorów to bez wątpienia Facebook. Równie dużym zainteresowaniem wśród użytkowników z pokolenia Silver Generation cieszy się też YouTube. Seniorzy chętnie korzystają też z Instagrama, Twittera i co szczególnie ciekawe – z TikToka. Duża grupa seniorów korzysta również z portalu Pinterest.

Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszy się LinkedIn, Snapchat czy też Twitch, ale są to też portale, które odnotowują mniej użytkowników również wśród innych grup wiekowych. 

raport Social Media 2023

Realni użytkownicy – wiek / źródło: raport Social Media 2023

Wśród licznych portali społecznościowych nie ma typowych serwisów dla seniorów. Nie wydaje się jednak, aby był to problem, bo typowy senior w sieci doskonale się odnajduje i chętnie korzysta z portali dostępnych dla użytkowników ze wszystkich grup wiekowych. Są one na tyle uniwersalne i różnorodne, a przy tym łatwe w obsłudze, że starsi użytkownicy internetu znajdują na nich przestrzeń dla siebie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: Starsi użytkownicy social media. Co robi senior na Facebooku? 

Wykluczenie cyfrowe

Jeszcze niedawno seniorzy należeli do grupy wykluczonej cyfrowo, ze względu na ograniczony dostęp do technologii, brak umiejętności korzystania z komputerów i urządzeń mobilnych, bariery kulturowe oraz brak zaufania do internetu. Obecnie to się zmienia, a osoby starsze coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie oferuje cyfrowy świat. Dzięki temu mogą utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi, poszerzać swoje horyzonty poprzez dostęp do informacji i kultury oraz aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym.

Integracja seniorów z cyfrowym światem przyczynia się do zmniejszania różnic pokoleniowych oraz budowania bardziej otwartego i inkludującego społeczeństwa. 

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail