X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

AI w domowych obowiązkach – czego oczekują Europejczycy?

Raport Samsunga pokazuje, że tylko 15% Europejczyków umie efektywnie korzystać z AI, choć większość dostrzega jej potencjał. Jakie są oczekiwania wobec sztucznej inteligencji?

AI w domowych obowiązkach – czego oczekują Europejczycy?źródło: shutterstock.com

reklama


Najnowszy raport Samsunga pt. „Inteligentne życie – jak AI usprawnia nam codzienne funkcjonowanie?” ujawnia, że wiele osób w Europie dostrzega potencjał sztucznej inteligencji, ale tylko nieliczni potrafią z niej efektywnie korzystać.

AI w praktyce

Z badania, które objęło ponad 11 tysięcy uczestników z dziesięciu krajów, wynika, że 53% respondentów pragnie, aby AI ułatwiała im życie oraz poprawiała jakość rozrywki. Mimo tego zaledwie 15% badanych wie, jak skutecznie wykorzystać sztuczną inteligencję w praktyce. Co więcej, aż 38% nie czuje się dobrze zaznajomionych z aktualnymi trendami na temat sztucznej inteligencji.

Polska wyróżnia się na tle innych krajów – aż 23% respondentów zadeklarowało, że dobrze rozumie działanie sztucznej inteligencji. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii tylko 11% badanych miało podobne przekonanie. W Szwecji czy Finlandii było to 13% ankietowanych, a w Niemczech i Norwegii – 16%.

Automatyzacja zadań domowych

Jak czytamy w raporcie, dla wielu Europejczyków priorytetem jest usprawnienie działania domowej technologii za pomocą sztucznej inteligencji. Prawie połowa respondentów (42%) chce, aby AI pomogła lepiej zintegrować urządzenia. Podobny odsetek osób oczekuje, że AI przejmie na siebie część obowiązków domowych. Jednym z istotnych oczekiwań wobec AI jest też automatyzacja zadań związanych z utrzymaniem porządku. Ponad 30% badanych chciałoby, aby sprzątanie i odkurzanie odbywało się dzięki inteligentnym urządzeniom. Dodatkowo sporo osób widzi także potrzebę wsparcia w czyszczeniu sprzętów kuchennych i zmywaniu naczyń. Inni liczą na pomoc AI w planowaniu posiłków i organizacji zakupów.

Mimo entuzjazmu związanego z nowymi technologiami kwestia bezpieczeństwa nadal budzi wątpliwości. Respondenci podkreślają, że ważne jest dla nich regularne aktualizowanie zabezpieczeń i monitorowanie zagrożeń, aby mogli zaufać AI w swoim domu. Badani chcą więc innowacji, ale nie kosztem prywatności.

źródło: shutterstock.com

Inteligentne wsparcie

Choć 54% ankietowanych uważa, że łatwo jest znaleźć czas na swoje zainteresowania, to aż 66% wciąż poszukuje sposobów na więcej przestrzeni do realizacji ulubionych aktywności. W tym kontekście sztuczna inteligencja pomóc uprościć codzienne obowiązki i ułatwić zachowanie równowagi między pracą a czasem wolnym.

Jakie role AI mogłaby pełnić w życiu codziennym według badanych?

  • 19% chciałoby, aby AI odpowiadała na wiadomości w komunikatorach;
  • 59% chciałoby, by AI monitorowała zużycie energii i pomogła obniżyć rachunki;
  • 40% ufa inteligentnemu piekarnikowi, który wyłączy się automatycznie, bardziej niż osobom, z którymi mieszkają;
  • 37% oczekuje, że AI nauczy się ich preferencji i będzie przewidywać ich potrzeby, zanim sami je zauważą.

Wśród osób korzystających z technologii multimedialnych, oczekiwania wobec AI są równie wysokie. Użytkownicy chcieliby, aby sztuczna inteligencja umożliwiała m.in. tłumaczenia w czasie rzeczywistym (23%) oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku (27%). Te funkcje miałyby sprawić, że doświadczenia związane z oglądaniem filmów czy graniem staną się jeszcze bardziej immersyjne i dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Zdrowie i dobre samopoczucie to kolejne obszary, w których sztuczna inteligencja może odegrać istotną rolę. Prawie połowa badanych (50%) przyznaje, że woli zapobiegać chorobom, zamiast je leczyć, a AI mogłaby pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia. W szczególności respondenci oczekują wsparcia w planowaniu diety (32%), zarządzaniu aktywnością fizyczną (24%) oraz poprawie jakości snu (31%).

Badania wyraźnie wskazują, że technologia AI powinna rozwijać się w kierunku ułatwiania codziennego życia. Aby jednak użytkownicy mogli w pełni zaufać tym rozwiązaniom, konieczne będzie zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń, regularnych aktualizacji oraz jasnej komunikacji na temat ich działania.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail