reklama
Sextortion, czyli forma cyfrowego szantażu, dotyka coraz częściej młodych ludzi i nastolatków. Przestępcy grożą ofiarom ujawnieniem ich intymnych zdjęć, jeśli nie spełnią ich żądań. W odpowiedzi na ten rosnący problem Instagram wdraża nowe inicjatywy mające na celu ochronę swoich użytkowników.
Kampania Instagrama
Współpracując z takimi organizacjami jak National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) oraz Thorn, Instagram opracował film edukacyjny dla młodzieży. Produkcja ta ma na celu uświadomienie młodych ludzi o metodach działania oszustów i nauczenie ich, jak rozpoznawać potencjalne zagrożenia związane z sextortion. Film zwraca uwagę na takie zachowania jak nadmierna nachalność, prośby o wymianę zdjęć lub sugestie przeniesienia rozmowy na inne aplikacje.
Edukacyjna kampania ma również na celu przekonanie młodych ludzi, że odpowiedzialność za sextortion nigdy nie leży po ich stronie. Film wyjaśnia, co można zrobić w sytuacji, gdy ktoś staje się ofiarą tego rodzaju przestępstwa. Ponadto na specjalnie stworzonej stronie Prevent Sextortion znajdują się dodatkowe zasoby:
- porady współtworzone przez Meta i Thorn,
- dostęp do narzędzia Take It Down od NCMEC, które pomaga zapobiegać rozpowszechnianiu intymnych zdjęć w internecie,
- wsparcie czatu na żywo od Crisis Text Line w USA.
Instagram planuje dotrzeć z tym filmem do milionów nastolatków i młodych dorosłych, szczególnie w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, które mocno walczą z tym niebezpiecznym zjawiskiem. Platforma współpracuje także z popularnymi twórcami, których content cieszy się uznaniem wśród młodych ludzi, by skutecznie podnieść świadomość na temat zagrożeń związanych z sextortion i dostępnych form wsparcia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nowe zabezpieczenia na platformie
Dodatkowo, w ramach działań ochronnych, Meta wprowadza szereg nowych funkcji bezpieczeństwa na Instagramie, zwłaszcza dla młodszych użytkowników. Konta dla nastolatków, przeznaczone dla użytkowników poniżej 18 lat, mają wbudowane zabezpieczenia. Osoby poniżej 16 roku życia nie mogą zmieniać tych ustawień bez zgody rodziców. Funkcje te pomagają ograniczyć, kto może kontaktować się z nastolatkami, jakie treści widzą i ile czasu spędzają online.
Instagram wzmocnił również monitoring kont, które wykazują podejrzane zachowania, takie jak nadmierne próby nawiązania kontaktu z młodszymi użytkownikami. System ten automatycznie analizuje sygnały, które mogą wskazywać na potencjalne próby sextortion, takie jak czas założenia konta czy częstość wysyłanych zaproszeń. W zależności od wyników tej analizy podejrzane aktywności mogą być blokowane lub przenoszone do folderu spamu danego użytkownika. Takie konta nie będą też miały dostępu do list osób obserwowanych i obserwujących, co ma uniemożliwić wykorzystywanie ich do szantażu. Ograniczenia dotyczą również listy polubień postów oraz zdjęć, na których użytkownik został oznaczony.
Testowane są także powiadomienia w Direct Messages i Messengerze, informujące, że rozmówca może znajdować się w innym kraju. Jest to odpowiedź na częste praktyki oszustów, którzy fałszywie przedstawiają swoje miejsce zamieszkania, aby zdobyć zaufanie ofiar.
Instagram wprowadził też nowe zabezpieczenia dla tymczasowych zdjęć i filmów wysyłanych w prywatnych wiadomościach. Funkcje „zobacz raz” oraz „zezwól na odtworzenie” zostaną wyposażone w mechanizmy uniemożliwiające robienie zrzutów ekranu lub nagrywanie ekranu. Co więcej, użytkownicy nie będą mogli otwierać tych treści w wersji przeglądarkowej Instagrama, aby zapobiec obejściu zabezpieczeń.
Kolejną nowością jest wprowadzenie w Instagram DMs ochrony przed nagością. Funkcja ta będzie automatycznie włączona dla nastolatków poniżej 18 roku życia i będzie rozmywać obrazy uznane za zawierające nagość. Użytkownicy otrzymają również ostrzeżenie przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wysyłaniem wrażliwych zdjęć.
Walka z cyberprzestępczością
W ostatnim miesiącu Instagram usunął ponad 1 620 zasobów, w tym 800 grup na Facebooku oraz 820 kont, powiązanych z grupą oszustów znanych jako Yahoo Boys. Przestępcy ci specjalizują się w internetowym szantażu, wyłudzając intymne zdjęcia, głównie od dzieci i młodzieży. Po zdobyciu takich materiałów żądają od ofiar pieniędzy lub kolejnych zdjęć pod groźbą ich opublikowania. Meta zaklasyfikowała Yahoo Boys jako niebezpieczną organizację, a ich działalność jako jedno z najpoważniejszych naruszeń swojej polityki.