reklama
Facebook ogłosił współpracę z globalną organizacją non-profit Meedan Digital Health Lab, dzięki której zewnętrzni, niezależni weryfikatorzy treści otrzymają wsparcie w walce z dezinformacją w tematach medycznych.
Dezinformacja a treści medyczne
Dostęp do wiedzy eksperckiej jest kluczowym elementem walki z dezinformacją w obszarze medycyny. W ramach ogłoszonego partnerstwa Digital Health Lab, część globalnej organizacji non-profit Meedan, zorganizuje bezpłatne warsztaty prowadzone przez naukowców i lekarzy dla zewnętrznych weryfikatorów informacji Facebooka.
Dodatkowo wszyscy partnerzy Facebooka zajmujący się weryfikacją informacji otrzymają dostęp do prowadzonego przez Meeden serwisu Health Desk, który gromadzi informacje i dane na najważniejsze tematy związane ze zdrowiem. Jeśli fact-checker nie znajdzie odpowiedzi w serwisie, będzie mógł przesłać pytanie, a odpowiedź przygotuje zespół ekspertów.
Treść Health Desk jest tworzona przez rosnący zespół ekspertów w zakresie chorób zakaźnych, polityki szczepień, żywienia i środowiska. Wedle przedstawionych przez Facebooka informacji, są wśród nich badacze z Harvard T.H. Chan School of Public Health i naukowcy z doświadczeniem w pracy na całym świecie i w wielu językach.
Jak twierdzi przedstawicielka Meedan’s Health Desk, Megan Marrelli, współpraca międzybranżowa jest kluczem do zwalczania szkodliwych stwierdzeń na tematy zdrowotne online. A potrzebni są liderzy informacji w nauce, dziennikarstwie i technologii, aby wspólnie wytyczać innowacyjne ścieżki.
Organizacje weryfikujące Polsce
Od 2016 roku Facebook współpracuje z ponad 80 organizacjami fact-checkingowymi, w ponad 60 językach na całym świecie. Warto wiedzieć, że w Polsce niezależnymi partnerami weryfikującymi informacje, którzy widnieją na oficjalnej liście serwisu, są AFP i Demagog.
Źródło: informacja prasowa Facebooka