X

Zapisz siÄ™ na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Fotografia mobilna jako narzędzie komunikacji w social mediach

Poznaj korzyści i wyzwania związane z użyciem fotografii mobilnej w działaniach reklamowych.

Fotografia mobilna jako narzędzie komunikacji w social mediachźródło: unsplash.com

reklama


Powszechny dostęp do smartfonów z dobrymi aparatami fotograficznymi sprawił, że każdy, praktycznie bez żadnych ograniczeń, może robić i publikować zdjęcia w mgnieniu oka. Czy jednak fakt, że robią to wszyscy, sprawia, że marki również powinny posiłkować się zdjęciami z telefonu w swoich działaniach marketingowych i reklamowych?

Mobilna fotografia w marketingu i reklamie – szanse i zagrożenia

Na poczÄ…tek przyjrzyjmy siÄ™ zaletom i wadom profesjonalnego wykorzystywania fotografii mobilnej w komunikacji.

Fotografia mobilna oferuje niezrównaną szybkość przekazu. Dzięki niej można błyskawicznie dzielić się informacjami, promować produkty czy usługi, a także natychmiastowo reagować na bieżące wydarzenia, trendy czy spontaniczne akcje. Działa to zwłaszcza w korzyść firm, które chcą być elastyczne i dynamiczne w swoich działaniach marketingowych. W dodatku zdjęcia z telefonu emanują autentycznością, co może być kluczowe w budowaniu relacji z odbiorcami w mediach społecznościowych.

Fotografie mobilne często są lepiej odbierane niż profesjonalne zdjęcia. Klienci cenią sobie prawdziwość i chętnie angażują się w treści, które wydają się bliższe ich codziennemu życiu. Zaletą fotografii mobilnej jest też to, że za pomocą łatwo dostępnych i przystępnych cenowo smartfonów można tworzyć dobre jakościowo treści wizualne. Nie ma więc konieczności inwestowania w drogi, specjalistyczny sprzęt.

Fotografia mobilna to potężne narzędzie, które może przynosić markom wiele korzyści. Nie jest ona jednak całkowicie wolna od pewnych niedostatków. Przede wszystkim, pomimo znacznego postępu w jakości aparatów fotograficznych w smartfonach oraz w zakresie ich oprogramowania, zdjęcia z telefonu mogą nie spełniać wysokich standardów estetycznych, zwłaszcza w przypadku bardziej wymagających kampanii reklamowych. Ma to szczególne znaczenie w branżach i w kontekstach, w których odbiorcy mogą oczekiwać profesjonalizmu i wysokiej jakości wizualnej. Zdjęcia wykonywane telefonem mogą zostać odebrane jako mało wiarygodne. Ponadto w zalewie codziennych zdjęć publikowanych przez użytkowników, mobilne zdjęcia mogą zginąć w tłumie i nie przyciągnąć wystarczającej uwagi. W takiej sytuacji profesjonalnie wykonane fotografie mogą lepiej przykuć uwagę odbiorców.

źródło: unsplash.com

Oczywiście postęp techniczny sprawia, że możliwości profesjonalnych aparatów fotograficznych i aparatów w smartfonach coraz bardziej się wyrównują. Zatem o ostatecznym efekcie decyduje nie tyle sprzęt, ile umiejętności, kreatywność oraz poczucie estetyki fotografa.

Kiedy fotografia mobilna jest niezastÄ…piona?

Mobilna fotografia doskonale nadaje się do prezentowania kulis działalności firm, spontanicznych akcji i nieformalnych wydarzeń. Niejako z aparatem w ręku można też w naturalny sposób relacjonować działania podejmowanie w ramach koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Innymi słowy, z pomocą fotografii mobilnej można opowiadać historie, budować pozytywny i oczywiście autentyczny wizerunek marki, a także prezentować misję i wartości firmy.

Publikowanie zdjęć z telefonu to również dobry sposób na nadanie dynamiki komunikacji w mediach społecznościowych. Ogłaszanie krótkich akcji promocyjnych i ofert limitowanych, prezentowanie nowości, informowanie o konkursach to wszystko sytuacje, które doskonale może wspierać fotografia mobilna.

Jakie branże mogą najwięcej czerpać z potencjału fotografii mobilnej?

Z potencjału fotografii mobilnej skorzystają wszystkie te marki, w których działalności ważne są wrażenia wizualne. Tym samym jest to odpowiednia opcja dla firm z sektora mody i urody, które chcą promować produkty w swobodnej, lifestylowej stylistyce, a także koncentrują się na prezentowaniu stylizacji i metamorfoz.

Fotografia mobilna jest też świetnym narzędziem dla firm z branży gastronomicznej. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób zaprezentujesz zarówno potrawy, jak i wystrój oraz atmosferę lokalu. Zdjęcia z telefonu mogą być również przydatne dla firm działających w branży turystycznej. W taki bardzo prosty i spontaniczny sposób mogą pokazywać lokalny koloryt poszczególnych miejsc, zachęcać do korzystania z atrakcji, a także prezentować obiekty hotelowe w nieco inny sposób, niż tradycyjne zdjęcia katalogowe.

źródło: unsplash.com

Fotografia mobilna może również efektywnie wspierać firmy i instytucje zajmujące się działalnością kulturalną i artystyczną, rozrywkową, eventową, sportową i rekreacyjną oraz edukacyjną. W zasadzie zdecydowana większość firm może skorzystać z wykorzystania fotografii mobilnej w komunikacji z odbiorcami w mediach społecznościowych. Ważny jest przede wszystkim dobry pomysł na wykonanie i wykorzystanie zdjęć z telefonu.

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby robić dobre zdjęcia, które będą się nadawać do publikacji na portalach społecznościowych. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Oświetlenie, ostrość i stabilność

W miarę możliwości warto wybierać naturalne, rozproszone światło. Unikaj warunków niedostatecznego oświetlenia i ostrego światła oraz nadmiernego nasłonecznienia. Zadbaj też o ustawienie odpowiedniej ostrości na obiekcie, który odgrywa na zdjęciu najważniejszą rolę. Możesz poeksperymentować z różnymi ustawieniami, na przykład z efektem bokeh. Wykonując zdjęcia, trzymaj telefon stabilnie, a w razie konieczności zastosuj punkt podparcia lub statyw. Często systemy stabilizacji obrazu mogą nie być wystarczające, więc warto o to zadbać samodzielnie.

Kompozycja

Pamiętaj o zasadzie trójpodziału, dzieląc kadr na trzy poziome i trzy pionowe części. Zazwyczaj najlepiej umieszczać najważniejsze elementy w miejscach przecięcia się linii. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby eksperymentować z różnymi kątami i perspektywami. Przygotowując kompozycję zdjęcia, które ma zostać opublikowane w social mediach, zadbaj, aby tło nie zakłócało fotografii, pasowało do tematu zdjęcia i nie obfitowało w zbyt wiele szczegółów, które mogą odwracać uwagę odbiorców.

źródło: unsplash.com

Funkcje aparatu fotograficznego

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który mamy pod ręką. Jednak niezależnie od tego, z jakiego smartfona korzystamy, warto poznać jego możliwości. Nabycie wiedzy na temat efektywnego korzystania z takich podstawowych ustawień jak balans bieli, wartość ekspozycji czy czułość matrycy na światło ISO pozwoli robić lepsze zdjęcia. Warto też przetestować dostępne tryby aparatu.

Edycja zdjęć

Choć zdjęcia robione smartfonem mają być naturalne, autentyczne, a nawet nieco surowe, nie oznacza to, że można całkowicie zrezygnować z ich obróbki. Nie chodzi oczywiście o stosowanie wymyślnych filtrów, ale o poprawę kontrastu, nasycenia kolorów czy też ostrości, tak aby fotografie były przyjemne w odbiorze.

Podsumowując, fotografia mobilna staje się coraz bardziej istotną częścią strategii komunikacyjnych marek w mediach społecznościowych, oferując szybkość, autentyczność i bezpośredni kontakt z odbiorcą. Wyzwania, takie jak utrzymanie wysokiej jakości wizualnej, są zdecydowanie do pokonania dzięki rozwijającym się technologiom i zrozumieniu podstawowych zasad fotografii. W odpowiednich rękach smartfon może stać się potężnym narzędziem marketingowym, zdolnym nie tylko do zwiększania zaangażowania, ale i budowania głębszej relacji z konsumentami.

Reklama

[FM_form id="1"]