X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

YouTube i ZAiKS podpisują umowę. Artyści mają zarobić na dystrybucji swoich treści

YouTube i ZAiKS podpisują umowę. Artyści mają zarobić na dystrybucji swoich treści

reklama


To pierwsza umowa zawarta pomiędzy YouTube a organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Polsce. Pozwala autorom reprezentowanym przez ZAiKS otrzymywać wynagrodzenie, jeśli ich muzyka zostanie wykorzystana w serwisie YouTube.

Przychody będą generowane na podstawie reklam wyświetlanych przy filmach partnerskich YouTube. Autorzy otrzymają też wynagrodzenie od ZAiKS, gdy właściciele praw będą dystrybuować ich dzieła w serwisie YouTube.

– To bardzo ważne, że Ci którzy tworzą muzykę, autorzy, których reprezentujemy, zostaną wynagrodzeni za wykonywaną pracę. YouTube to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskim internecie gdzie można oglądać materiały wideo. Bardzo się cieszymy i uważamy, że jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron – mówi Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji, ZAiKS. – Wielu autorów było do tej pory sceptycznych jeśli chodzi o nowe technologie, mamy nadzieję, że nadszedł czas, by się na nie otworzyli – dodaje.

YouTube zawiera umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w całej Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat, zostały podpisane umowy z organizacjami PRS for Music w Wielkiej Brytanii, BUMA Stemra w Holandii, SGAE w Hiszpanii, SIAE we Włoszech, IMRO/MCSPI w Irlandii, OSA w Czechach i SACEM, SACD, SCAM i ADAGP we Francji. Kilka tygodni temu podobna umowa została podpisana w Izraelu.

W Polsce YouTube w październiku 2010 r. podpisał umowę z TVP. Celem – podobnie jak w tym przypadku – było wzbogacenie katalogu treści i zagwarantowanie wynagrodzenia artystom.

Zgodnie z danymi badania Megapanel PBI/Gemius, YouTube odwiedza co miesiąc ponad 11 mln polskich internautów.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail