X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Europejczycy wiedzą o Twitterze i MySpace, ale z nich nie korzystają

Europejczycy wiedzą o Twitterze i MySpace, ale z nich nie korzystają

reklama


Raport “Social media around the world 2011” autorstwa jednej z wiodących firm consultingowych w Europie, InSites Consulting, skupia się na 4-ech obszarach: świadomości istnienia poszczególnych serwisów jak i korzystania z nich na świecie (zwłaszcza w Europie), kontakcie użytkowników z markami, roli jaką mogą odgrywać w social mediach pracownicy w celu zbudowania odpowiedniego wizerunku zatrudniających ich firm oraz mobilnego internetu. My postanowiliśmy przyjrzeć się mocniej pierwszemu z wymienionych.

Z badań wynika, że dla większości ludzi social media to nie tylko Facebook. Według raportu Europejczycy z krajów UE przeciętnie korzystają z 1,9 serwisów społecznościowych, Amerykanie z 2,1 , Brazylijczycy z ponad 3-ech, a największą średnią wyliczono dla mieszkańców Indii – 3,9.

Europa: największa penetracja rynku na wschodzie

Świadomość istnienia social mediów jest wśród Europejczyków bardzo duża (98%), co dziwne więc, że korzysta z nich 73% badanych. Jednak biorąc pod uwagę statystykę średniej liczby serwisów, których Europejczycy są członkami, wychodzi na to, że dosyć mocno przywiązują się do tego ulubionego (dotyczy to 50% ankietowanych). Co ciekawe, w tych statystykach jeszcze lepiej wypadają mieszkańcy Europy Wschodniej (licząc razem z Ukrainą i Rosją, będącymi poza strukturami UE), jeśli podzielić kontynent na części składowe. Niemal 80% badanych w tych krajach przyznaje się do korzystania z choć jednego portalu społecznościowego.

fot.: InSites Consulting

Zdecydowanie najwyższymi współczynnikami penetracji social mediów na świecie mogą pochwalić się Indie (88%) i Brazylia (86%). Na drugim biegunie znajdują się z kolei Japonia (34%) i Chiny (44%). Indie to też lider jeśli chodzi o procentowy udział „maniaków społecznościowych”, korzystających z co najmniej 4 serwisów. Dotyczy to aż 52% użytkowników social mediów w tym kraju.

fot.: InSites Consulting

Europejczyk o Twitterze i MySpace: znam, ale nie korzystam

Ciężko mówić o zaskoczeniu w przypadku najpopularniejszych serwisów używanych przez mieszkańców Europy. Zarówno w przypadku Zachodniej, Południowej, jak i Północnej pierwszą trójkę stanowią zawsze Facebook, Twitter i LinkedIn. Z pewnym odstępstwem mamy do czynienia w Europie Wschodniej, gdzie dzięki Rosji silną pozycję ma serwis W Kontaktie. Dlatego też w skali całej Europy wyprzedza LinkedIn.

fot.: InSites Consulting

Co ciekawe, w trójce najbardziej znanych, acz niekoniecznie używanych serwisów socialmediowych znalazło się, obok Facebooka i Twittera, miejsce dla MySpace’a. Zresztą, pomimo tego, że znajduje się w trójce najczęściej używanych portali, ten problem dotyczy również Twittera. O Twitterze wie aż 80% internautów, o MySpace 70%, ale z tego pierwszego korzysta obecnie tylko 16% z nich, a z MySpace’a jeszcze mniej – zaledwie 9%. Dla porównania – z istnienia LinkedIn zdaje sobie sprawę tylko 1/3 badanych internautów, z czego 11% jest użytkownikami tego serwisu.

fot.: InSites Consulting

Facebook i Twitter jak Dawid i Goliat

Raport uświadamia też, jak wielka różnica dzieli Facebooka i Twittera, który uchodzi przecież za lidera „grupy pościgowej” za serwisem Zuckerberga. Europejczycy zdecydowanie najczęściej korzystają wyłącznie z Facebooka (65%), za to zaledwie 2% jest takich, którzy używają Twittera, a nie zarejestrowali się na Facebooku. Największy współczynnik tych, którzy korzystają z obydwu serwisów odnotowano u mieszkańców Europy Południowej (29%).

Wyliczono również, że przeciętna „sesja” na Facebooku trwa 37 minut, podczas gdy w przypadku Twittera ten czas wynosi średnio 23 minuty.

Na koniec jeszcze jedna mała porcja danych, z których płyną ciekawe implikacje choćby dla Google+ . Otóż 60% korzystających z social mediów nie chce, by na rynku pojawiały się nowe tego typu serwisy, a aż 93% jest zadowolonych z funkcji jakie oferuję te obecne. Czy to znaczy, że nowej platformie jednak bardzo ciężko będzie o sukces? Biorąc pod uwagę ogłaszane wszędzie spowolnienie rozwoju serwisu, wydaje się, że to założenie nie jest pozbawione sensu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu:
Social media around the world 2011

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail