X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Google+ startuje z własnym API

Google+ startuje z własnym API

reklama


Na oficjalnym blogu Google+ pochwalono się uruchomieniem pierwszego API (application programming interface). Jak na razie, nowa funkcja na platformie będzie korzystała wyłącznie z informacji, które użytkownicy udostępnili publicznie. Dzięki użyciu metody people.get możliwe będzie odczytanie danych profilowych, a klikając w activities list uzyskamy informacje o ostatniej aktywności danego użytkownika. Aby zdobyć te dane, konieczne będzie zarejestrowanie aplikacji. Co więcej, w przypadku gdy developer nie będzie wiedział jaki użytkownik Google+ aktualnie używa stworzonej przez niego aplikacji, będzie mógł skorzystać z opcji OAuth2 celem identyfikacji.

Firma uruchomiła również nową stronę dla developerów – Google Developers Site. Zawierać ma zasady dotyczące uruchamiania aplikacji, stwarzać okazję do dyskusji z innymi programistami i być jednocześnie podstawowym źródłem informacji na temat wszelakich innowacji wprowadzanych na G+ oraz wydarzeń związanych z platformą.

Google już zresztą pokusił się o małe wskazówki dla deweloperów. Na stronie “zasady”, znajdujemy 3, którymi powinni się kierować:

  • 1. Użytkownik na pierwszym miejscu – należy tworzyć coś, co go zainteresuje
  • 2. Przejrzystość – udzielanie informacji na temat motywacji wprowadzania aplikacji, każdorazowe pytanie o zgodę na określone działania przy uruchomieniu aplikacji
  • 3. Poszanowanie informacji o użytkownikach – innymi słowy, ochrona prywatności.

Oczywiście to dopiero początek. Zachęcając deweloperów do tworzenia aplikacje Google prosi jednocześnie o informacje zwrotne na temat tego co wymaga usprawnień i udoskonaleń. Firma nie podaje jednak daty wejścia w życie pełnej wersji API.

Zobaczymy czy twórcy aplikacji dadzą się skusić na mocno ograniczony jeszcze produkt Google’a. Niektórzy z nich już dali sygnał, że to za mało… Padają też pytania o to, kiedy uruchomione zostaną obiecane konta dla firm, wszak często to właśnie marki odpowiedzialne są za powstawanie aplikacji.

Więcej na blogu Google+ .

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail