reklama
W najnowszym badaniu Sondażowna Charaktery zapytała respondentów o sposoby korzystania z telefonów komórkowych. Ponad połowie respondentów (51,11 proc.) komórka służy głównie do utrzymywania kontaktów prywatnych. 45,89 proc. korzysta z telefonu komórkowego zarówno prywatnie, jak i zawodowo, natomiast 2,04 proc. – wyłącznie służbowo.
Chociaż telefon komórkowy pozwala ludziom na szybki i łatwy kontakt w dowolnym miejscu i czasie, to zdecydowana większość badanych (84,16 proc.) woli kontaktować się z innymi osobiście niż telefonicznie. Jeśli korzystają oni z telefonu, to zazwyczaj rozmawiają (63,26 proc.). Natomiast osoby przedkładające kontakt telefoniczny nad osobisty (7,65 proc.), częściej piszą SMS-y (51,7 proc.) niż rozmawiają przez telefon (47,3 proc.).
Odbieramy wszystkie połączenia przychodzące
W grupie wiekowej 18–24 lata aż 65,09 proc. badanych nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Co ciekawe, podobnie kształtują się wyniki w pozostałych grupach wiekowych.
Popularność telefonii komórkowej sprawiła, że staliśmy się dostępni dla innych użytkowników, w tym także całkiem obcych nam osób. Aż 61,77 proc. badanych odbiera wszystkie rozmowy przychodzące, a tylko co czwarty ankietowany stosuje selekcję i odbiera wyłącznie połączenia od znajomych. Najstarsi i najmłodsi respondenci selekcjonują rozmowy przychodzące w większym stopniu niż osoby z innych grup wiekowych.
Stały dostęp do telefonu jest ważny dla prawie połowy respondentów, dlatego raczej nie wyłączają oni swoich komórek. Jedynie co piętnasta osoba deklaruje, że wyłącza telefon bardzo często, a co dziewiąta odpowiedziała, że nigdy go nie wyłącza.
Sondażownia Charaktery zapytała internautów także o korzyści płynące z używania telefonu komórkowego. Zdecydowana większość badanych wybrała poczucie bezpieczeństwa (74,99 proc). Ponadto duża część respondentów odpowiedziała, że telefon daje im orientację w świecie (65,29 proc.). Co siódmej osobie (13,7 proc.) telefon komórkowy pozwala na kontrolę innych. Natomiast pozostałe wskazania dotyczą poczucia aprobaty ze strony innych (4,7 proc.) i poczucia własnej wartości (3 proc.).
Komórka budzi też obawy
Chociaż telefon komórkowy jest narzędziem codziennego użytku, to prawie 56 proc. respondentów ma różne obawy dotyczące korzystania z niego. Najczęściej jest to niekorzystny wpływ komórki na zdrowie (21,36 proc.), szkody dla budżetu domowego (13,75 proc.) oraz rozluźnienie więzi (13,44 proc.). Najmniej osób obawia się, że telefon komórkowy kradnie czas (4,96 proc.) lub że rodzi pokusy (2,35 proc.). Obawę związaną ze szkodliwym wpływem komórki na zdrowie najczęściej wskazywały osoby (20,67 proc.), które deklarowały, że wolą kontaktować się osobiście niż przez telefon.
Pobierz raport:
Komórkowy świat. Badanie na temat korzystania z telefonów komórkowych [PDF, 1 MB]
W sondażu wzięło udział 2299 osób – Ekspertów Codzienności Sondażowni Charaktery. Eksperci Codzienności to użytkownicy portalu psychologicznego www.charaktery.eu. Sondaż przeprowadzono w dniach 30.08–07.09.2011.