X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Sklepy internetowe wciąż nie ufają logowaniu za pomocą Facebooka, a dzięki niemu mogą dużo zyskać

Sklepy internetowe wciąż nie ufają logowaniu za pomocą Facebooka, a dzięki niemu mogą dużo zyskać

reklama


Badanie przeprowadzone przez Sociable Labs objęło 500 największych sklepów internetowych (lista Internet Retailer 500). Sprawdzano, które strony zostały przez ich właścicieli zintegrowane z Facebookiem w taki sposób, że możliwa jest rejestracja i logowanie się do nich przez konto założone w tym serwisie. Nie brano pod uwagę wtyczek społecznościowych Facebooka, takich jak „lubię to” czy „udostępnij”.

Wyniki pokazują, że logowanie przez Facebooka oferuje bardzo niewielka liczba stron, bo tylko 30 spośród 500, co stanowi zaledwie 6%. Nie trzeba przekonywać, że z punktu widzenia facebookowicza taka funkcja to wielkie udogodnienie, bowiem znacznie upraszcza i przyspiesza proces zakładania konta. Zdaniem twórców raportu niechęć właścicieli stron do wprowadzenia tej funkcji może mieć swoje źródła w pewnych ograniczeniach technicznych, obawach związanych z prywatnością lub czasochłonnością wdrożenia takiego systemu. Z upływem czasu te obawy powinny jednak ustąpić.

Warto zaznaczyć, że Facebook i tak pozostaje pierwszym wyborem właścicieli sklepów internetowych gdy idzie o wprowadzenie opcji logowania przez konto w serwisie społecznościowym. Wszystkie te, które zdecydowały się na taką funkcję dokonały integracji z Facebookiem. Co więcej, to jedyny wybór w przypadku aż 77% ze stron, które oferują takie rozwiązanie. Przewaga Facebooka na tym polu nad chociażby Twitterem jest oczywista – użytkownik, który założy w sklepie konto nie za pomocą formularza, a za pomocą Facebooka i tak dostarczy sporo danych na swój temat, znacznie więcej niż w przypadku Twittera. Nie mówiąc już o ogromnej liczbie facebookowiczów.

Co ciekawe, w przypadku 30% stron funkcję logowania przez Facebooka wprowadzono w sposób nieprawidłowy, wymagając od użytkownika wymyślenia dodatkowego hasła.

Żadna ze stron nie wprowadziła z kolei automatycznego logowania. Tak więc użytkownik musi logować się przy każdej kolejnej wizycie, nawet jeśli ma aktywną sesję na Facebooku. Dla wielu może to być mała niedogodność. Z danych Social Labs wynika, że 50% odwiedzających sklepy internetowe jest jednocześnie w trakcie tej czynności zalogowanych na Facebooku. Na takie rozwiązanie zdecydował się coraz popularniejszy portal zakupów grupowych, Living Social. Ten jednak nie znajduje się na liście Internet Retailer 500.

Z danych Facebooka wynika, że już około miliona stron internetowych na świecie wprowadziło opcję logowania się poprzez konto w serwisie. Social Labs w podsumowaniu raportu przekonuje, że to wystarczający dowód na to, że z biegiem czasu również sklepy internetowe będą nabierały przekonania do zastosowania tego rozwiązania.

Pełen raport Sociable Labs wraz z listą stron, które oferują logowanie poprzez konto na Facebooku dostępne do ściągnięcia tutaj.

fot. Sociable Labs

 • “Przewaga Facebooka na tym polu nad chociażby Facebookiem jest oczywista – ” – to zdanie jakoś mi się kupy nie trzyma.

 • Artur Kawik

  I słusznie! :) Dzięki za zwrócenie uwagi ;)

 • Tylko czy logowanie przez Facebook daje taką samą wiedzę sprzedawcy co standardowa rejestracja/logowanie? Czy mozna dzięki temu dowiedzieć się czegoś o użytkowiku jak wiek, płeć? A coz tego ma Facebook?…

 • @facebook-100000463961193:disqus

  Daje, często jeszcze większą niż tradycyjny formularz rejestracyjny/logowania. Przy tradycyjnej rejestracji użytkownik musi samodzielnie wpisać nick, imię, nazwisko, adres e-mail, miasto czy inną daną wymyśloną przez właściciela strony. Dodatkowo musi podać jeszcze hasło do tego konta. Dużo wymyślania i wypełniania… :) Część osób się zniechęca i w ogóle nie kończy procesu rejestracji.

  W przypadku logowania za pomocą konta na Facebooku sprawa jest prosta. Użytkownik klika, udziela zgodę aplikacji na pobranie danych i nic więcej nie musi robić – żadnych haseł, dodatkowych danych. Wszystko pobierane jest z jego facebookowego konta. W związku z tym, jeśli użytkownik podał miejsce zamieszkania, wiek, płeć w swoim profilu – wszystkie te dane trafiają do administratora np. w sklepie internetowym, w którym się zalogował. Zysk więc jest większy, bo można pozyskać w ten sposób więcej danych od internauty, nie zmuszając go do żmudnego wypełniania formularza (co – jak wspomniałem – część osób po prostu odstrasza).

 • Ciekawy artykuł, ja już praktycznie cały czas używam funkcji logowania za pomocą Facebooka, bo to jest bardzo szybkie i proste. Dziwne, że jeszcze sporo serwisów nie udostępnia takiej opcji

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail