X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Siłą banków na Facebooku są sponsorowane fan page

Siłą banków na Facebooku są sponsorowane fan page

reklama


Najnowszy raport Outbox dotyczy wykorzystania Facebooka przez marki z branży finansowej. Badanie przeprowadzono w okresie 1.09.2012-27.11.2012. Wynika z niego, że banki mają spore pole do poprawy jeśli idzie o działania w sferze społecznościowej.

Autorzy raportu poddali analizie dwa rodzaje fanpejdży prowadzonych przez banki na Facebooku – typowe strony korporacyjne, na których podawane są informacje o różnych produktach bankowych, a także strony dedykowane konkretnemu produktowi czy usłudze lub też promujące bank w kontekście tematyki innej niż finansowa.

Wśród stron markowych największą popularnością niezmiennie cieszy się fan page Banku Zachodniego WBK. Na przestrzeni analizowanych 3-ech miesięcy zyskał on 23 tysiące nowych fanów (tyle samo ile w przypadku mBanku). Co więcej, zaangażowanie fanów jest również wysokie, bowiem w tym okresie opublikowali oni ponad 2 tysiące komentarzy. Problem jednak w tym, że większość z tych wypowiedzi ma negatywny wydźwięk.

fot. Outbox

fot. Outbox

Najlepiej pod względem zaangażowania wypada jednak fan page internetowego banku Alior Sync. Pomijając fakt, iż zgromadził jak dotąd więcej fanów niż fan page macierzystego Alior Banku, to jeśli spojrzeć na wskaźniki zaangażowania okaże się, że bije na głowę całą finansową konkurencję. Największa ilość zaangażowanych użytkowników, najwięcej „lajków”, komentarzy, postów, najwyższy Social Interactivity Index – to osiągnięcia opisywanej strony. Dobre wyniki w omawianym okresie zanotował również Idea Bank.

Dobrym przykładem tego jak bank może prowadzić komunikację na Facebooku za pośrednictwem strony pozornie zupełnie niezwiązanej z produktami bankowymi jest fan page Kocham Rower. Prowadzona przez bank BGŻ strona zgromadziła jak dotąd aż 190 tys. fanów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż najpopularniejszy z tradycyjnych bankowych fanpejdży. Jak podkreślają autorzy raportu, wiarygodność banku jako przyjaznego rowerzystom zwiększa aktywność instytucji poza Internetem – BGŻ finansuje szereg wydarzeń związanych z turystyką rowerową, a jego pracownicy biorą udział w tego typu imprezach. Fan page ma w dodatku najwyższy zasięg aktywny, który wyrażony jest współczynnikiem osób „które o tym mówią”.

kocham rower facebook

Kolejny przykład to sponsorowany przez Reiffeisen Bank fan page Justyny Kowalczyk. Aktywność facebookowiczów jest na nim dosyć wysoka nawet w trakcie przerw między startami polskiej biegaczki.

Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że treści publikowane na tego typu stronach są bardziej angażujące niż tradycyjne informacje dotyczące instytucji finansowych i oferowanych przez nie produktów.

fot. Outbox

fot. Outbox

Pełna treść raportu dostępna tutaj.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail