X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Konsumenci kupują w internecie na potęgę. W tym roku wydadzą ponad 1 bilion dolarów

Konsumenci kupują w internecie na potęgę. W tym roku wydadzą ponad 1 bilion dolarów

reklama


Wyniki najnowszego badania eMarketera dotyczące rynku handlu elektronicznego potwierdzają, że konsumenci coraz chętniej wydają swoje pieniądze w internecie. W szczególności dotyczy to mieszkańców najbogatszych części świata – Ameryki Północnej i Europy Zachodniej – oraz najgęściej zaludnionego obszaru (region Azji i Pacyfiku).

Azja najbardziej wschodzącym rynkiem

fot. eMarketer

fot. eMarketer

Prognozowana wartość wszystkich transakcji przeprowadzonych przez konsumentów w internecie (B2C) powinna w tym roku wynieść ok. 1,22 bln dolarów, wzrastając w ten sposób o niemal 180 miliardów w stosunku do 2012 r. Największy udział w rynku ma wciąż Ameryka Północna (419 mld), ale szybki rozwój handlu elektronicznego w Azji i regionie Pacyfiku sprawi, że już w przyszłym roku to tam konsumenci wydadzą najwięcej, bo ponad 500 miliardów dolarów. Duży udział w rynku ma również naturalnie Europa Zachodnia (291 mld). Daleko w tyle pozostają Europa Środkowo-Wschodnia, Ameryka Łacińska oraz Afryka i Bliski Wschód.

Amerykanie wydają najwięcej

Wśród poszczególnych rynków krajowych, zdecydowanym liderem pozostają Stany Zjednoczone, które powinny utrzymać tę pozycję przez kilka najbliższych lat. Drugim największym rynkiem zostaną w tym roku Chiny, wyprzedzając Japonię. W kolejnych latach dystans między USA i Chinami będzie się stopniowo zmniejszał. Tuż za podium znaleźli się europejscy liderzy – Wielka Brytania i Niemcy. Taki układ sił na czołowych 5-ciu pozycjach utrzyma się co najmniej do 2016 r.

fot. eMarketer

fot. eMarketer

Z kolei najszybciej rozwijającym się rynkiem jest obecnie obszar Afryki i Bliskiego Wschodu (stopa wzrostu w 2013 r. wyniesie 31%), ale to efekt dotychczasowego zacofania w porównaniu z krajami wysokorozwiniętymi i tym samym znacznie niższego punktu odniesienia. Na kolejnych miejscach znalazły się takie regiony jak Azja i Pacyfik (23%), Ameryka Łacińska (22,1%) oraz Europa Środkowo-Wschodnia (20,9%).

Jeśli przyjrzeć się poszczególnym krajom, konsumencki handel elektroniczny zdecydowanie najszybciej rozwija się w Indonezji i Chinach, gdzie stopa wzrostu w 2013 r. wyniesie odpowiednio 71% i 65%. Wprawdzie w kolejnych latach wzrost w tych państwach nie będzie aż tak dynamiczny, jednak w dalszym ciągu będą pod tym względem dystansować inne kraje. Wśród pozostałych państw warto wyróżnić Indie (34-procentowy wzrost w 2013 r.), Meksyk (29%) i Włochy (22%).

Rynki zachodnie mocno nasycone

Stopa wzrostu jest naturalnie silnie powiązana z odsetkiem internautów kupujących online. W Ameryce Północnej i Europie Zachodniej penetracja handlu elektronicznego jest bardzo wysoka, bo wynosi już ponad 72%, a w niektórych krajach zachodnioeuropejskich (Wielka Brytania, Niemcy, Dania) sięga już nawet 80%. W efekcie tempo wzrostu tych regionów i znajdujących się w nich państw jest niższe niż w innych częściach świata, gdzie mniej niż połowa internautów dokonuje zakupów w sieci.

Dopiero za 2 lata współczynnik penetracji na poziomie co najmniej 50% osiągnie region Azji i Pacyfiku. Z kolei w tym roku Europa Środowo-Wschodnia przekroczy dopiero barierę 40%. Do 2016 r. tego wyniku nie osiągną ani Ameryka Łacińska, ani Afryka z Bliskim Wschodem.

fot. eMarketer

fot. eMarketer

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail