X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Marketerzy stawiają na promowane posty i zalewają nimi nasze News Feedy

Marketerzy stawiają na promowane posty i zalewają nimi nasze News Feedy

reklama


Właściciele stron na Facebooku i marketerzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak mocno serwis forsuje obecnie płatne formy promocji. Wszyscy, którzy są zawiedzeni zasięgiem swoich postów, mają w zasadzie tylko jedno wyjście – wykupić reklamy.

Chcesz mieć zasięg? Zapłać!

Tak mocny zwrot ku treściom sponsorowanym potwierdzają najnowsze dane opublikowane przez Socialbakers. Promowane posty, od czasu ich wprowadzenia w czerwcu 2012 r., stały się najskuteczniejszym narzędziem walki z facebookowym algorytmem (do niedawna znanym jako EdgeRank). Statystyki Socialbakers, obejmujące dane za okres od stycznia do lipca, pokazują, że aż 77% swojego zasięgu fanpejdże zdobywają właśnie dzięki wpisom sponsorowanym. Rok temu było to 71%. Zasięg organiczny to jedynie 13% całego zasięgu, a wirusowy – 10%.

fot. Socialbakers

fot. Socialbakers

CEO Socialbakers Jan Rezab przekonuje, że na taki stan rzeczy składają się trzy główne przyczyny:

  • wielość stron, które lubią facebookowicze powoduje, że spadek zasięgu generowanego przez publikowane treści jest czymś zupełnie naturalnym;
  • coraz więcej marek decyduje się na wykupywanie wpisów sponsorowanych, co stawia te, które dalej polegają na bezpłatnym korzystaniu z Facebooka w jeszcze gorszej pozycji;
  • niewiele postów to facebookowe „wirale”, którym udaje się pokonać ograniczenia zasięgu organicznego.

75% reklam pojawia się na News Feedach

Rosnącą popularność promowanych postów obrazują również dane dotyczące miejsc, w których wyświetlane są reklamy. Wyniki analiz Socialbakers nie pozostawiają żadnych wątpliwości – reklamy wyświetlane w prawej kolumnie (Right-Hand Side Ads) wyraźnie ustępują pola tym, które publikowane są w kanale aktualności. Na początku bieżącego roku wpisy sponsorowane na News Feedach stanowiły już blisko 75% wszystkich reklam wyświetlanych na Facebooku. Rok wcześniej było to niespełna 50%.

fot. Socialbakers

fot. Socialbakers

Ciężko uznać powyższe dane za zaskakujące, wszak prawdopodobieństwo zauważenia reklamy opublikowanej w kanale aktualności jest nieporównywalnie większe niż w przypadku reklam z prawej kolumny.

Jaka przyszłość czeka marketing społecznościowy w facebookowym wydaniu? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że będzie wymagał jeszcze większych nakładów, wszak walka o konsumenta na Facebooku jest coraz bardziej zaciekła.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail