X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Nareszcie! Facebook wprowadza możliwość edycji postów

Nareszcie! Facebook wprowadza możliwość edycji postówfot. pj_vanf/cc/flickr .com

reklama


Literówki, błędy ortograficzne i interpunkcyjne – jak dotąd jedyną możliwością dla administratorów w przypadku posta, do którego wkradł się tego typu błąd, było usunięcie wpisu i opublikowanie nowego. Jeśli prowadzący stronę od razu zauważył swój błąd, mógł zareagować w ciągu kilku sekund po publikacji. Gorzej jeśli stało się to nieco później, bo mogło skutkować gorszym zasięgiem “poprawionego” wpisu, a poza tym skutkowało utratą zgromadzonych do momentu usunięcia lajków czy komentarzy. Nie dotyczyło to jedynie wpisów ze zdjęciami, bowiem w ich przypadku edycja treści jest możliwa od pewnego czasu.

Administratorzy się cieszą

Facebook postanowił wreszcie wyjść naprzeciw oczekiwaniom administratorów i wprowadza możliwość edycji wszystkich typów postów. Funkcja dostępna jest zarówno w wersji desktopowej, jak i aplikacji mobilnej na Androida. Użytkownicy korzystający z aplikacji na iOS będą musieli poczekać do kolejnej aktualizacji.

Edycja treści posta jest bardzo łatwa. Wystarczy kliknąć w ikonkę rozwijanego menu w prawej górnej części pola wpisu i wybrać opcję “Edytuj…”.

fot. Facebook

fot. Facebook

Wszystko widać

Nie ma przy tym obawy, że administratorzy “oszukają” użytkowników, zmieniając treść posta po kilkunastu minutach bez niczyjej wiedzy (np. wpisując zupełnie inne pytanie niż to pierwotnie zadane), a to właśnie najmocniej powstrzymywało Facebooka przed wprowadzeniem tej funkcji. Przy edytowanym poście pojawi się odpowiednia adnotacja, a każdy użytkownik będzie mógł sprawdzić historię edycji, tak jak teraz ma to miejsce w przypadku edycji komentarzy.

Dodajmy na koniec, że tym razem to Facebook nadrobił zaległości względem Google+. Społecznościowe dziecko giganta z Mountain View umożliwia prowadzącym strony edycję wpisów już od jakiegoś czasu.

 • Tomek

  Być może się mylę, ale czy edycja wpisów zawierających zdjęcie nie była możliwa od dawna? Coś mi się wydaje, że tak…

  • Paulina Wójtowicz

   Była, zdecydowanie. U mnie nadal niektóre posty tekstowe nie mają nowej funkcji, hm…

   • karolina_bury

    Edycja w takiej formie, jak opisana w artykule, jest możliwa tylko przy postach, w których udostępnia się linki. W postach tekstowych nie ma nadal takiej możliwości. A szkoda :/

  • Artur Kawik

   Była, napomknąłem o tym w tekście na końcu pierwszego akapitu ;)

   “Nie dotyczyło to jedynie wpisów ze zdjęciami, bowiem w ich przypadku edycja treści jest możliwa od pewnego czasu.”

   Chyba, że rozróżniamy “od dawna” i “od pewnego czasu”, choć wątpię ;)

   • Paulina Wójtowicz

    Wątpię, to prawda:)

    Ciekawe jest to, że zmiany nie są wprowadzane równocześnie – przy niektórych wpisach tekstowych funkcja edycji jest, przy innych nie ma. Nie wiadomo, o co chodzi…

 • Hellmug von Wmordke

  A co z możliwością podmiany zdjęcia czy grafiki w poście? Nadal brak. Wrzuciłem własną grafikę, po pol godzinie zauważyłem niedoróbkę a tymczasem obrazek zebrał juz lajki i udostępnienia. Beznadziejny jest ten fb

  • Szacunek

   Musisz zrozumieć, że FB to jeden komputer w garażu Marka Z. Tylko całe klastry serwerów rozsiane po całym świecie. Aby obsłużyć taki ogrom użytkowników wymagany jest cache. Gdy ty udostępniasz swoje zdjęcie to po chwili jest ono rozpowszechniane i cechowane – szczególnie gdy są lajki. Wymiana zdjęcia po interakcji użytkownika nie tylko rodzi spore problemy techniczne ale i etyczne. Czy gdy Ty i setka twoich znajomych polubicie zdjęcie kota, po czym autor wymieni je na zdjęcie psa (oby tylko) to dalej będziesz je lubić? Czy będzie to ok, że zdjęcie zostało wymienione?

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail