X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Facebook zmienia wygląd News Feedu. Tym razem naprawdę!

Facebook zmienia wygląd News Feedu. Tym razem naprawdę!

reklama


Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku Facebook zapowiedział, że News Feed, czyli jeden z fundamentów serwisu, przejdzie poważny redesign. Wyeksponowanie treści obrazkowych miało sprawić, że wygląd serwisu zyska na atrakcyjności. Nikt nie był specjalnie zaskoczony takim ruchem, bowiem od dłuższego czasu świat internetu zmierza w stronę komunikacji obrazkowej, co potwierdza nie tylko popularność takich serwisów, jak Instagram czy Pinterest, ale również postępująca „multimedializacja” Twittera.

Nowy News Feed jak miejska legenda

Co ważne, zmianę pochwalili nawet eksperci, zazwyczaj dosyć powściągliwi wobec kolejnych zmian na Facebooku, mających w założeniu „ułatwić” korzystanie z serwisu.

Czas pokazał, że Facebook poprzestał na szumnych zapowiedziach. Aż do dziś możliwość korzystania z nowego News Feedu otrzymał niewielki odsetek użytkowników w krajach anglojęzycznych. Odświeżony kanał aktualności stał się przez to jeszcze większą tajemnicą dla facebookowiczów niż równie słynny Socjogram, z którego mogą przynajmniej korzystać wszyscy użytkownicy z ustawioną anglojęzyczną (US English) wersją serwisu. Większość obserwatorów uznała, że Zuckerberg i spółka definitywnie porzucili ten projekt.

Zmiany są, ale…

Wczoraj minął dokładnie rok od zapowiedzi zmian i okazało się, że serwis, jak gdyby nigdy nic, zaserwował nam… zmianę wyglądu News Feedu! Zaznaczmy wszakże od razu, że zmiany nie idą tak daleko, jakby to wynikało z zapowiedzi sprzed 12 miesięcy.

Co w takim razie ulegnie zmianie? Przede wszystkim większe będą zdjęcia wyświetlane w News Feedach, zajmując praktycznie całą jego szerokość. Jednak wbrew ubiegłorocznym zapowiedziom podpis zdjęcia nie będzie wyświetlany na jego tle.

Warto również wspomnieć o jasnoniebieskim tle, które częściowo zastąpi dotychczasowe w kolorze białym. Widać to zwłaszcza na przykładzie lewej kolumny, która po zmianach ma wyglądać nieco atrakcyjniej niż obecnie. Prawa kolumna, zawierająca Trendy, sugestie znajomych oraz informacje o wydarzeniach pozostanie na białym polu, jednak większą część i tak pokryje jasnoniebieski kolor. Ponadto niewielkiej modyfikacji ulegnie czcionka treści tekstowych oraz ikonki w poszczególnych polach.

Nowy News Feed:

fot. Facebook

fot. Facebook

Obecny News Feed:

fot. Facebook

fot. Facebook

Użytkownicy powstrzymali Facebooka?

Uzasadnienie zmian jest jednak podobne – chodzi o ujednolicenie wyglądu desktopowej i mobilnej wersji serwisu. Co ciekawe, w swoim komunikacie serwis odniósł się do ubiegłorocznych zapowiedzi. Facebook przekonuje, że testy nowego News Feedu wypadły wówczas pozytywnie, bowiem użytkownikom przypadły do gustu większe zdjęcia, ale jednocześnie mieli oni trudności w poruszaniu się po serwisie. To właśnie miało być powodem porzucenia zapowiadanego redesignu. Serwis podkreśla, że obecne zmiany to efekt kompromisu – zdjęcia, tak jak obiecywano, będą większe, ale jednocześnie zasadniczy layout nie ulegnie zmianie, wobec czego użytkownicy powinni nadal móc swobodnie korzystać ze swojego ulubionego portalu społecznościowego.

Facebook zaznaczył jednocześnie, że zmiany nie wpłyną w żaden sposób na sposób filtrowania treści wyświetlanych w News Feedach. Rozmiar zdjęć będzie identyczny w przypadku treści darmowych i sponsorowanych.

Upowszechnienia zmian możemy spodziewać się na przestrzeni najbliższych tygodni.

 • sinusq

  Jakaś starą tą “nową” wersje pokazujecie.
  U mnie chat już po lewej i inna belka filtrowania postów po prawej od jakiegoś czasu

  • Artur Kawik

   Wersja, którą pokazujemy to wersja zaprezentowana w oficjalnym komunikacie Facebooka ;) Ale skoro mówisz, że zakładki do filtrowania postów masz po prawej, to możesz masz ten nowy News Feed sprzed roku? :)

   http://socialpress.pl/2013/03/nowy-news-feed-na-facebooku-co-na-to-marketerzy/

   • sinusq

    niestety tą – bez możliwości zmiany..
    z tą różnicą, że do niedawana była właśnie tamta z chatem po prawej, a ostatnio zaktualizowali o tyle, że menu po lewej jest cały czas rozwinięte i chat po lewej stronie

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail