X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Uwaga na selfie! To może być objaw zaburzenia osobowości

Uwaga na selfie! To może być objaw zaburzenia osobowości

reklama


Portal The Adobo Chronicles poinformował, że amerykańska organizacja zrzeszająca psychiatrów (APA) sklasyfikowała zachowania związane z robieniem sobie z pozoru niewinnych i wesołych zdjęć z ręki jako objaw choroby. Zdaniem psychiatrów chodzi o zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, charakteryzujące się ciągłą chęcią robienia sobie zdjęć i ich umieszczania na serwisach społecznościowych, co najmniej trzy razy dziennie, co jest rezultatem chwiejności emocjonalnej. Powód? Brak szacunku do siebie i chęć rekompensaty różnych niedogodności. „Selfie” wpisano na listę zaburzeń osobowości jako „Selfitis”.

Nieco sceptycznie do tych koncepcji podchodzą polscy psychiatrzy. Doktor Marek Domański w komentarzu dla TVP Info wyjaśnił, że na sądy amerykańskich naukowców trzeba nakładać pewien filtr.

Niewątpliwie jednak publikacje zdjęć typu selfie pozwalają zaspokoić próżność i sprawdzić popularność na portalu danej osoby. Czy jednak należy od razu klasyfikować to jako pewien rodzaj choroby psychicznej?

Trzy stopnie zaburzenia

Amerykańscy psychiatrzy wyróżnili trzy stopnie zaburzenia:

  • Pierwszy – będący na granicy. Robienie sobie zdjęcia co najmniej trzy razy dziennie, ale bez umieszcza ich na portalach społecznościowych.
  • Drugi – stan ostry. Robienie sobie zdjęcia co najmniej trzy razy dziennie i umieszczanie ich na portalach społecznościowych.
  • Trzeci – chroniczny. Nieustannie odczuwana jest niekontrolowana ochota na robienie sobie zdjęć w ciągu całego dnia i umieszczanie ich w internecie co najmniej sześć razy dziennie.
  • ortodox

    potwierdzam, to jest choroba, laski na fb spamują “pięknymi” selfies a podczas rozmowy płaczą jakie to są bezużyteczne i brzydkie…

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail