X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Social cooking: polskie studentki gotują z Facebookiem, a mężczyźni z YouTube

Social cooking: polskie studentki gotują z Facebookiem, a mężczyźni z YouTube

reklama


Druga część badania “Polskie kulinaria” poświęcona jest – tak jak i pierwsza, przeprowadzona w 2013 r. – związkowi internetu i mobile ze zwyczajami kulinarnymi Polaków.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-10 czerwca br. przez agencję IRCenter i LeadR i wzięło w nim udział 2477 badanych. Internautów, na podstawie analizy ich zwyczajów związanych z gotowaniem i jedzeniem podzielono na 5 segmentów, które wyodrębniono ze względu na poszczególne zmienne: z kim respondent mieszka, z kim  najbardziej lubi jadać posiłek a z kim gotować, częstotliwość gotowania i częstotliwość jedzenia na mieście.

fot. ircenter.com

fot. ircenter.com

Jak wynika z badania, najwięcej polskich internautów to osoby gotujące dla najbliższych; mieszkające z rodziną, którym zazwyczaj gotuje małżonek (“obiad na stole”) i single jedzący na mieście.

Najważniejsza jest przyjemność i ekologia

Respondenci zapytani o to, co jest dla nich najważniejsze w posiłku najczęściej wskazywali na przyjemność (jedzenie w miłej atmosferze, żywność oryginalna i nietypowa) i ekologię (ekologiczne składniki, wspierające zróżnicowany rozwój). Mniejsze znaczenia ma dla nich wygoda (łatwy i szybki w przygotowaniu posiłek) i dietetyczność posiłku. Co ciekawe, tylko 17% badanych wskazało, że liczy cena produktu.

Skąd czerpiemy inspiracje?

Nadal większość z nas, inspiracje kulinarne czerpie z książek kucharskich. Tuż za nimi jest internet, gdzie pomysłów na posiłki szuka 40,8% badanych. W porównaniu do zeszłego roku wzrosło znaczenie prasy i programów telewizyjnych.

fot. ircenter.com

fot. ircenter.com

Inspiracji na serwisach internetowych z przepisami poszukują szczególnie młode osoby z dużych miast. Telewizyjne programy kulinarne oglądają zazwyczaj osoby powyżej 24 r.ż., więcej niż w przypadku innych kanałów, niepracujące. Czytelnikami blogów kulinarnych są przede wszystkim kobiety, których średni wiek jest niższy wśród osób korzystających z innych kanałów digitalowych, najczęściej studentki bądź osoby niepracujące. Czego przede wszystkim szukamy na blogach kulinarnych?

fot. ircenter.com

fot. ircenter.com

Z przepisów na Facebooku korzysta podobny profil internautów, co z blogów: młode studentki. Widać także przewagę osób z większych miast i z segmentu Singli, dla których najważniejsza jest cena składników oraz ich łatwa dostępność.  Mężczyźni natomiast z reguły poszukują przepisów kulinarnych na YouTube. Jest to także kanał wykorzystywany częściej niż inne do poznania dokładnego przepisu, do znalezienia taniej potrawy z łatwo dostępnymi składnikami, niż do poszukiwania inspiracji.

Zakupy w internecie

Jedynie 5% badanych korzysta z internetu do zakupu produktów spożywczych. Zdecydowana większość (aż 86%) nadal wybiera tradycyjne supermarkety. Skąd ta niechęć do robienia mobilnych zakupów? 40% respondentów wskazywało, że nie są do tego przyzwyczajeni, 35% nie było tym zainteresowanych, a 20% po prostu tego nie lubi. Na zakupy mobilne najczęściej decydują się osoby w wieku 35-44, należące do segmentu Single. Zazwyczaj korzystają z serwisów Tesco, Frisco, Alma24.

fot. ircenter.com

fot. ircenter.com

W porównaniu do zeszłego roku, wśród polskich internautów przybyło singli jedzących na mieście – w 2013 roku stanowili jedynie 10% wśród badanych, jak i osób gotujących z rodziną. Nie zmienił się natomiast ranking najważniejszych blogów i fanpage’y kulinarnych.  Widać natomiast wzrost liczby poszczególnych kanałów z przepisami na YouTube, jak i stabilizację liczby osób korzystających z urządzeń mobilnych podczas gotowania.  

Cały raport zobaczysz tutaj.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Polecamy raport

Raport redakcji SOCIALPRESS

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail