X

Zapisz się na darmowy newsletter SOCIALPRESS

Dlaczego warto się zapisać
Nasz newsletter subskrybuje już 15 000 osób!

Wyciekły dane do 5 milionów kont Gmail!

Wyciekły dane do 5 milionów kont Gmail!

reklama


Wyciek danych

Użytkownik o pseudonimie tvskit posiada ponoć nie tylko same nazwy kont, ale także hasła umożliwiające dostęp do kont. Lista zawiera dane użytkowników z całego świata – również tych z Polski. Mimo, że post z forum został już usunięty, wciąż istnieje ryzyko przejęcia wiadomości i wszelkich danych znajdujących się na skrzynkach użytkowników gmaila. Sam tvskit twierzi, że 60% z posiadanych przez niego haseł jest aktualna i umożliwia dostęp do kont.

Do przejęcia danych do kont doszło prawdopodobnie w wyniku phishingu – czyli podania przez użytkowników swoich danych jakiejś fałszywej stronie www czy złośliwego oprogramowania. Mało prawdopodobne jest z kolei włamanie na serwery Google. Nie jest to, także odosobniony przypadek, niedawno w Rosji odnotowano podobne ataki na dwa inne serwery pocztowe – Mail. ru oraz Yandex, podczas których również wyciekły miliony danych do kont logowania. Oba serwisy poinformowały wtedy, że adresy, które upubliczniono były nieaktualne.

Co teraz?

Google wczoraj potwierdziło, że wśród wszystkich danych, „jedynie” 2% z nich było aktualne, a konta tych użytkowników są obecnie zablokowane. Zaleca się jednak zmianę hasła oraz uruchomienie weryfikacji dwustopniowe, dla zapewnienia 100% bezpieczeństwa swoim kontom.

My z kolei przypominamy, że warto zmieniać hasła, co kilka miesięcy, dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dobrze będzie, jeśli zawrzemy w nim duże oraz małe litery, a także cyfry. Z wycieku haseł wynika, że użytkownicy najczęściej posługują się banalnie prostymi hasłami jak „abc123”, „password” czy „12345”. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, zatem zalecamy, aby Wasze hasła do kont były nieco bardziej skomplikowane.

Reklama

Newsletter

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na bezpłatny newsletter.

free newsletter templates powered by FreshMail